Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Brak doświadczenia nie stanowi problemu: rekomendacje dla osób poszukujących pierwszej pracy


Gdzie biorą studentów bez doświadczenia? Jak znaleźć pierwszą pracę i jak zadowolić pracodawcę? Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć temat.

Znalezienie pracy zaraz po studiach może być trudne. Jeszcze trudniej jest znaleźć pracę w wymarzonej firmie, z której nie chcesz uciekać za rok. Aby temu zapobiec, eksperci radzą, aby jak najszybciej zacząć myśleć o tym, co naprawdę chcesz robić. Zebraliśmy dla Ciebie wskazówki, co robić i jak szukać pierwszej pracy.


Wyszukiwanie wolnych miejsc może zająć dużo czasu. Serwis Jooble maksymalnie skróci ten proces. Za pomocą wygodnej i rozbudowanej wyszukiwarki łatwo znajdziesz pierwszą pracę w dowolnym mieście i zawodzie. Wyszukiwarka tagów sprawi, że proces ten będzie szybki i wygodny. Dlatego potrzebnie wpisać słowa kluczowe praca Mława i wtedy otrzymasz aktualne oferty pracy również w tym mieście. Strona zawiera również wszelkie informacje od pracodawcy oraz możliwość wysłania mu CV.

Rozpocznij poszukiwania jak najszybciej

Nie czekaj, aż skończysz studia – zanim je ukończysz, powinieneś przynajmniej zdecydować, co chcesz robić. Kiedy już to zrozumiesz, nie musisz rzucać szkoły. Кeszta czasu będzie potrzebna, aby dotrzeć tam, gdzie chcesz.

Nie jest pewne, czy ostatecznie będziesz pracować tam, gdzie zamierzałeś. Lub ogólnie może się zdarzyć, że znajdziesz się w zupełnie innej sytuacji i będziesz robić zupełnie inne rzeczy. Ale możesz dołożyć wszelkich starań, aby osiągnąć to, czego chcesz: w ten czy inny sposób taka aktywna pozycja przyniesie owoce.

Nawet ci, którzy w 100% odgadli specjalizację na uniwersytecie i są pewni swojej przyszłej ścieżki kariery, nie powinni siedzieć bezczynnie. Już na studiach możesz zdobyć doświadczenie i zwiększyć szanse na dostanie się dokładnie do firmy, do której dążysz.

Śledź działania interesujących Cię firm

Jednym z najskuteczniejszych sposobów sprawdzenia, czy firma jest dla Ciebie interesująca, jest regularne śledzenie jej projektów. Lepiej zacząć to robić co najmniej rok lub dwa przed wejściem na rynek pracy.

To wystarczający czas, aby przyjrzeć się działalności firmy i zdecydować, czy chcesz w niej uczestniczyć. Subskrybuj firmę w sieciach społecznościowych, czytaj o niej w mediach – wszystko to może ci pomóc podczas pisania CV i rozmowy kwalifikacyjnej.

Wielu kandydatów przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną, nie wiedząc nic o swoim potencjalnym pracodawcy. Ale przy takim podejściu człowiek ma zdecydowanie mniejsze szanse na akceptację niż ktoś, kto śledzi firmę od kilku lat, zna jej plany i strategię, a nawet więcej – brał udział w jej projektach młodzieżowych.

Spróbuj różnych zawodów

Wiele firm prowadzi różne programy i kampanie mające na celu przyciągnięcie utalentowanych młodych ludzi – absolwentów uczelni wyższych, studentów, a nawet uczniów. Mogą to być dni kariery, hackatony, różnego rodzaju konkursy. Uczestnictwo w takich wydarzeniach pomaga lepiej poznać branżę i konkretną firmę.

Jeśli zaczniesz odkrywać te możliwości co najmniej rok przed ukończeniem studiów, możesz spróbować swoich sił w różnych kierunkach. To świetnie pomaga zdecydować, co chcesz robić – a czego zdecydowanie nie chcesz robić.

Utwórz CV dla konkretnych ofert pracy

Wysyłanie tego samego CV do wszystkich firm nie jest najlepszą strategią. Z ogólnego opisu umiejętności nie zawsze jest jasne dla pracodawcy, w jaki sposób dany młody specjalista może być przydatny.

Tutaj będzie potrzebna cała twoja wiedza na temat firm, do których kierujesz reklamy: dla każdej z nich będziesz musiał napisać własne CV. Uważnie przeczytaj treść ogłoszenia o pracę i przeanalizuj, co chce zobaczyć Twój przyszły pracodawca. To właśnie podkreślasz.

Jeśli uczestniczyłeś w tych samych stażach, hackathonach i innych wydarzeniach firmowych, koniecznie napisz o tym w CV lub w recenzji. Więc jeszcze raz dajesz jasno do zrozumienia, że świadomie odpowiadasz na wakaty i rozumiesz, że chcesz w nich pracować.

Jak nie dać się oszukać

Niestety, na rynku personalnym działają firmy pozbawione skrupułów, które zapraszają niedoświadczonych studentów na rozmowę kwalifikacyjną i oferują płatne szkolenia, obiecując później zatrudnienie. To mistyfikacja, tacy „pracodawcy” nie potrzebują nowych pracowników. W przypadku prawdziwych pracodawców szkolenie personelu jest częścią przepływu pracy i nie wymaga od pracowników płacenia.

Zdarza się, że kandydaci są wykorzystywani jako bezpłatna siła robocza. Schemat jest następujący: oszuści proponują wykonanie zadania testowego, obiecując, że wykorzystają je do ustalenia, czy kandydat nadaje się na dane stanowisko. Po wysłaniu przez osobę wykonanego zadania odmawia się jej pracy lub nie odpowiada, a wynik jej pracy wykorzystuje do własnych celów.

Aby uniknąć oszustwa, przed podjęciem pracy próbnej przeszukaj Internet w poszukiwaniu opinii o pracodawcy. Bądź sceptyczny, gdy ktoś poprosi cię o test, który jest zbyt obszerny. I przyjrzyj się bliżej, w jaki sposób pracodawca komunikuje się z Tobą: jak szczegółowo pyta Cię o wiedzę i umiejętności niezbędne do proponowanej pracy, czy odpowiada na szczegółowe pytania dotyczące funkcjonalności, którą obejmuje wolne stanowisko.

 

mat. partnerski

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x