Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

O tej historii nie tylko warto, ale wręcz trzeba przypominać [FOTO, FILM]


Tej historii nie tylko warto, ale wręcz trzeba ją przypominać. I choć Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 pułku piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy już po raz 10 inscenizuje i opowiada chlubną historię żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, jakiej stali się bohaterami w czerwcu 1945 roku w Mławie, to nie brakuje chętnych do obejrzenia tego widowiska.


W tym roku ponownie ulica Reymonta stała się areną, na której odtworzone zostały wydarzenia, które miału tu miejsce w nocy z 2 na 3 czerwca 1945 roku. Wtedy to, grupa byłych żołnierzy AK kierowana m. in. Przez Zacheusza Nowowiejskiego ps. Jeż, Mieczysława Szczepkowskiego ps. Beton i Jana Radzikowskiego ps. Sowa zaatakowała Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Mławie uwalniając około 40 więźniów – głównie żołnierzy AK, NSZ i Batalionów Chłopskich.

Zwolennikiem tej formy zachowywania pamięci jest sekretarza stanu i poseł  Rafał Romanowski, który wsparł organizację  mławskiego wydarzenia. Jak się okazuje, jego krewni brali udział właśnie w odbiciu więźniów z mławskiego UB.

– To rzecz bardzo ważna. Bo ci młodzi ludzie walczyli do 1945 roku z okupantem niemieckim, wiedzieli doskonale, że ten okupant ze wschody, który był w 1920 roku, w 1939 roku, będzie kolejnym okupantem, który nie da wolności Polsce. Oni chcieli tylko i wyłącznie uwolnić swoich współbraci, którzy z nimi walczyli. Ten nowy najeźdźca musiał się przekonać o sile naszego Podziemia Niepodległościowego – powiedział już po inscenizacji minister Romanowski.   

W tym roku na ulicy Reymonta, w akcji mogliśmy zobaczyć niemal 100 rekonstruktorów m.in. ze SRH „Na posterunku”, SRH 40 Pułku Dzieci Lwowskich, GRHLC Mława, GRHLC Cywile Mława, 14 Pułk Strzelców Syberyjskich i GRH Twierdza Modlin, a uznanie widzów zyskało wykonanie przez Samantę Maćkowską pieśni „Ojczyzno ma”. Konną podwodę zapewniła Stajnia Tarpan z Korbońca. Narrację prowadził jeden z głównych organizatorów tego widowiska Zbigniew Ruszkowski.

Zapraszamy do oglądania fotorelacji.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Widz
Widz
5 miesięcy temu

Będzie może jakiś dłuższy film z tego wydarzenia na stronie?

Last edited 5 miesięcy temu by Widz
Irenka
Irenka
6 miesięcy temu

Bardzo fajne widowisko, lepsze niż w zeszłym roku, za rok też na pewno się wybiorę!

GisMol
GisMol
6 miesięcy temu

Z roku na rok jest coraz mniej „skila” . No i kontr impreza obok na początku próbowała zagłuszać. I tez widać jaki miała rozmach impreza Bitwa pod Mławą i teraz info dla wszystkich którzy byli przeciwko imprezie , nowych dróg nie ma , pieniądze poszły nie wiadomo gdzie i tak a imprezy już nie ma….

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x