Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dla terytorialsów maj rozpoczął się intensywnymi szkoleniami


Dynamiczne strzelanie, marsz kondycyjny, ćwiczenie z 2. Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą – tak rozpoczął się maj dla Terytorialsów z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Oprócz dwudniowych szkoleń rotacyjnych, pododdziały 5MBOT przystąpiły do szkoleń zintegrowanych, które podsumowały dotychczas nabyte umiejętności żołnierzy.


Wraz z początkiem maja nadszedł czas na intensywne szkolenia – zarówno weekendowe, tzw. rotacyjne oraz zintegrowane – które należą do tych wyczekiwanych przez żołnierzy. To właśnie podczas szkolenia zintegrowanego terytorialsi mają możliwość sprawdzić się w trakcie 14-dniowego zgrupowania m.in. z umiejętności indywidualnych, specjalistycznych i zespołowych.  

Od 8 do 21 maja szkolenie zintegrowane realizowały samodzielne plutony 52. batalionu lekkiej piechoty w Komorowie:  pluton dowodzenia i zabezpieczenia oraz logistyczny. Niedługo po nich (15 maja br.) szkolenie zintegrowane rozpoczęli żołnierze kompanii dowodzenia 5MBOT. Obydwa pododdziały zaangażowane były w ćwiczenie dowódczo-sztabowe pk. Rój-23.

Podczas kolejnych dni szkolenia „poligonowego”, żołnierze kompanii dowodzenia doskonalili umiejętności dynamicznego strzelania, uwzględniającego różne postawy oraz odległości do celów, a także ćwiczyli działania w terenie zurbanizowanym. Następnie na terytorialsów czekał 8 kilometrowy marsz kondycyjny z zasobnikiem piechoty górskiej, w pełnym oporządzeniu do m. Targonie. Po dotarciu do celu żołnierze realizowali nocne bytowanie. Tam założyli bazę, posterunki obserwacyjne i podzieleni na sekcje prowadzili działania taktyczne w terenie przygodnym.

Z kolei żołnierze 53 batalionu lekkiej piechoty z Siedlec odbyli weekendowe szkolenie pod okiem instruktorów z 2. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej na lotnisku w Janowie. Terytorialsi poznali procedury kooperowania ze statkami powietrznymi oraz zasady naprowadzania śmigłowca „SOKÓŁ”. Dowiedzieli się również w jakich sytuacjach zachodzi konieczność lądowania statku powietrznego w terenie przygodnym i jak takie miejsce odpowiednio przygotować oraz zabezpieczyć.

Mazowiecka Piątka nie zwalnia szkoleniowego tempa – w trakcie tzw. poligonu są już kolejne pododdziały Brygady. Już niebawem oprócz weekendowych szkoleń rotacyjnych i zintegrowanych, rozpocznie się szkolenie podstawowe i wyrównawcze realizowane w ramach projektu „Wakacje z WOT”. 

źródło i fot. 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
6 miesięcy temu

ci od Macierewicza to zart jest.

Odwrócony
Odwrócony
6 miesięcy temu

Czegóż oni nie potrafią. Istni terminatorzy i robocopy. Panie i Panowie pora na grzyby. Wkrótce wysyp jagód, czekam na relacje.

Anonimek
Anonimek
6 miesięcy temu
Reply to  Odwrócony
Ooo panie ależ pan prosto z mostu to do...ał
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x