Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Oferta sprzedaży bluzy to dopiero początek kłopotów 19-latki


19-latka umieścił w Internecie ofertę sprzedaży bluzy. Po kliknięciu w przesłany jej link, nieświadomie dała dostęp do swojego konta bankowego oszustom, którzy wykorzystali je do transferowania pieniędzy pochodzących z innych przestępstw. Policjanci po raz kolejny apelują: Nie klikaj w podejrzane linki i nie udostępniaj swoich danych!


Młoda mieszkanka gm. Baboszewo za pomocą popularnej platformy handlowej umieściła ogłoszenie o sprzedaży bluzy. Po chwili otrzymała wiadomość z ofertą kupna i pytaniem o adres poczty elektronicznej. Gdy go podała, na skrzynkę mailową dostała wiadomość o treści „kupujący zapłacił za towar i koszt dostawy”. By potwierdzić transakcję, musiała tylko kliknąć w przesłany link. Po kliknięciu została przekierowana na stronę z wyborem banku, a po dokonaniu wyboru wpisała numer PESEL, identyfikator i hasło do bankowości elektronicznej. Niestety nie udało jej się zalogować do konta. Otrzymała natomiast wiadomość, że skontaktuje się z nią elektroniczny doradca banku – BOT. Nieświadoma zagrożenia 19-latka postępowała zgodnie z przekazanymi przez niego instrukcjami. Gdy nadal nie mogła zalogować się do bankowości elektronicznej, zaczęła podejrzewać, że została oszukana.

Okazało się, że ktoś na jej koncie wykonał kilka transakcji. Pieniądze w kwotach po kilkaset złotych wpływały na rachunek 19-latki, a następnie zostały z niego wypłacone, razem z niewielką kwotą, którą dysponowała mieszkanka gm. Baboszewo. 

Wszystko wskazuje na to, że oszuści wykorzystali rachunek 19-latki do tego, aby transferować za jego pośrednictwem pieniądze wyłudzone od innych pokrzywdzonych.

Policjanci apelują! Bądźmy ostrożni, nie klikajmy w podejrzane linki i nie przekazujmy obcym osobom loginów i haseł do swoich rachunków. Nawet jeśli nie stracimy pieniędzy, oszuści mogą wykorzystać nasze dane i konto, do swojej działalności przestępczej.

źródło: KPP Płońsk

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba
Kuba
1 rok temu

Hehe… 19-latka…
Super pokolenie nam wyrosło na tych nowinkach elektronicznych. Konto w banku toto ma i zapewne na smaryfonieaplikację banku także , na fejsiku pewnie mnóstwo znajomych, ale chronić się toto nie umie w żaden sposób…

Daro
Daro
1 rok temu
Reply to  Kuba

A myślisz, że da się w internecie ochronić w 100%? Wszystko masz „elektronicznie” i Twoje dane i to co robisz na komputerze, telefonie czy nawet to co drukujesz leci gdzieś w świat. A potem Twoje dane przez kogoś mogą być wykradzione i wykorzystane i nie masz nawet o tym pojęcia.

Last edited 1 rok temu by Daro
Kuba
Kuba
1 rok temu
Reply to  Daro

Dobrze wiem, nie musisz mnie pouczać.
Może mam więcej pojęcia na ten temat co ty. Wiesz np. że nie powinieneś przeprowadzać poważnych rozmów z rodziną, znajomymi czy współpracownikami jeśli macie przy sobie telefony komórkowe? Zawsze istnieje zagrożenie.
Google zaś wie o tobie więcej niż Ty sam, o ile korzystasz z internetu.
Jednak to jak postąpiła ta kobieta jest po prostu karygodną bezmyślnością i brakiem jakiegokolwiek instynktu samozachowawczego, a wydawałoby się, że mlodzi, pelnoletni ludzie winni być ciut mądrzejsi od seniorów.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x