Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Trzeba koniecznie pojawić się 3 czerwca o godzinie 18.00 na ulicy Reymonta w Mławie


Zbigniew Ruszkowski


Już tylko kilkanaście dni dzieli nas od niezwykłego w formie wydarzenia, które przypomni nam chlubną kartę zapisaną przez Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego na naszym terenie. Zapowiedzią tego widowiska jest rozmowa ze Zbigniewem Ruszkowskim, jednym z jego pomysłodawców i organizatorów.

Codziennik Mławski (CM) Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 pułku piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy po raz 10 organizuje obchody rocznicy rozbicia siedziby Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Mławie przez – jak ich dzisiaj nazywamy – Żołnierzy Wyklętych bądź Niezłomnych.  Od tamtych wydarzeń minęło już 78 lat. Czy nadal warto je przypominać?

Zbigniew Ruszkowski (ZR) Muszę powiedzieć, że nie tylko warto, ale wręcz trzeba przypominać o tym fragmencie historii Polski, który uważany jest za najnowsze dzieje, ale w rzeczywistości jest mało znany i obarczony naleciałościami propagandy komunistycznej. W czasie widowiska opowiadamy historię ludzi, którzy zdawali sobie sprawę, że ich sytuacja jest beznadziejna. Pomimo to, podjęli walkę o takie wartości jak: wolna ojczyzna, przyjaźń oraz honor. Jeszcze dziś wiele osób ulega dezinformacji na temat Polskiego Podziemia Niepodległościowego po roku 1945. Ostatnio od jednego z wysokich przedstawicieli władz lokalnych usłyszałem, iż jest to bardzo kontrowersyjny temat, gdyż on słyszał, jakoby partyzanci zastrzelili jadącego na rowerze gońca, zatrudnionego przymusowo w PUB w Mławie. Zadałem sobie trud sprawdzenia, czy taki fakt miał miejsce. Kwerenda w dostępnych relacjach, kronikach i archiwach  wykazała, iż PUB w Mławie, w ogóle nie posiadało takiego etatu i nie ma też żadnej relacji lub oficjalnego dokumentu potwierdzającego wypowiedź tego urzędnika. Dlatego trzeba przedstawiać historię „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” taką, jaką ona była. Szczególnie, gdy ma to formę atrakcyjną dla odbiorcy.

CM. Minął czas, gdy urząd miasta organizował rekonstrukcję Bitwy pod Mławą i nalotu bombowego. Teraz rozbicie siedziby PUB jest jedyną inscenizacją – widowiskiem dziejącą się w mieście. Co zobaczymy tym razem?

ZR. Czuję się współtwórcą Bitwy pod Mławą, gdyż uczestniczyłem wraz z kolegami ze stowarzyszenia niemal we wszystkich jej edycjach. Szkoda, że zabrakło koncepcji na dalsze kontynuowanie obydwu wydarzeń, choć przyciągały one tysiące widzów. Nasze widowisko również opowiada historię w atrakcyjny sposób, dlatego 3 czerwca zobaczymy samochody z epoki, o której opowiadamy, zaprzęgi konne, kilkadziesiąt egzemplarzy historycznej broni [w tym ciężkie karabiny maszynowe], niemal setkę rekonstruktorów, ale przede wszystkim zobaczymy życie codzienne mieszkańców. Autentycznie otworzony moment zajęcia przez Żołnierzy Niepodległościowych budynku Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa oraz widowisko przedstawiające sceny walki w czasie ich wycofywania.

CM. Czym ta inscenizacja różnić się będzie od poprzednich edycji?

ZR. Każda z edycji przedstawia to samo wydarzenie, gdyż to heroizm Żołnierzy Niepodległościowych chcemy upamiętnić. Natomiast ciągle szukamy sposobów na zwiększenie atrakcyjności tego widowiska. Żeby to widowisko było bardziej atrakcyjne wizualnie, co roku staramy się dokładać kolejne elementy, w tym roku będzie więcej broni, pojazdów oraz ponownie pojawi się zaprzęg konny, oraz pewna niespodzianka, której dotychczas nie stosowano w żadnym widowisku, które widziałem. Aby dowiedzieć się o czym mówię, trzeba koniecznie pojawić się 3 czerwca o godzinie 18.00 na ulicy Reymonta w Mławie.

CM. Niektórzy rodzice mają wątpliwości czy takie widowiska są przeznaczone również dla dzieci. Jak jest w tym przypadku?

ZR. Przedstawianie historii związanych z walką niesie ze sobą pewną dozę brutalności. Natomiast staramy się, aby widowisko trafiało do szerokiego spektrum odbiorców, dlatego z myślą o najmłodszych widzach nie przedstawiamy scen najbardziej brutalnych takich jak: samobójcza śmierć jednego z uczestników odbicia PUB w Mławie. Ważne jest też, aby dzieci wiedziały, że sceny też są tylko odtwarzane i nie dzieją się naprawdę. Z doświadczenia lat poprzednich widzę, że to właśnie dzieci są najbardziej zaciekawione widowiskiem. Należy pamiętać, że decyzja o tym, czy dziecko powinno obejrzeć widowisko, zawsze należy do rodzica i jakakolwiek by ona nie była, będzie słuszna.

CM. Czy widowisko jest wiernym odtworzeniem wydarzeń ?

ZR. W przestrzeni publicznej pojawiły się sugestię, że nasze widowisko nie oddaje dokładnie przebiegu całej akcji. Jest to prawda. Stąd nazwa „widowisko”, a nie „rekonstrukcja”. Taka też była formuła w latach poprzednich. Wszyscy widzowie byli informowani, iż jedynie sam element zajęcia budynku i uwolnienia więźniów jest odtwarzany precyzyjnie i zgodnie z ustaleniami historycznymi. Natomiast nie da się odtworzyć potyczki, która rozciągała się w ciągu kilku godzin między Mławą a Wieczfnią. Widzowie poprzednich edycji doskonale wiedzieli, iż jest to alegoria wydarzeń, stąd przypuszczam, że osoby wrażające taką opinię nigdy nie uczestniczyły w naszym wydarzeniu.

CM. Dziękuję za rozmowę. Spotykamy się 3 czerwca o godzinie 18:00 na ulicy Reymonta w Mławie.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
3 2 votes
Oceń artykuł
guest
18 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
6 miesięcy temu

Wspaniala rozmowa ze wspaniałym człowiekiem.

Igor Kwiatkowski
Igor Kwiatkowski
6 miesięcy temu

Oczywiste, ze urzednicy nie powinni w pracy siedzec tylko tanczyc, ponadto nie powinni pic kawy tylko whisky, a z tego powodu, ze byla nadwyzka budzetowa to powinni strzelac z karabinów i odbijać więźniów z urzędu bezpieczenstwa.

Miki fiki
Miki fiki
6 miesięcy temu

To niech Pan złoży wniosek do Pana Burmistrza o piątkowe dni z whisky dla urzędników, nie wątpię, że na taki cel pieniądze się znajdą, tak jak na każdy inny arogancki pomysł

Hehehe
Hehehe
6 miesięcy temu

Pan też nie tutejszy? Hehe
Widać

Miki fiki
Miki fiki
6 miesięcy temu

No i ekstra, chociaż raz do roku coś się w tej Mławie dzieje, bo urzędnicy siedzą tylko i kawę piją za nasze, niby była nadwyżka budżetowa ale nic w tym mieście nie robią, cieszę się że chociaż ktoś zadaje sobie trudu organizacji jakiegoś wydarzenia, ale oczywiście kto to musi robić? Zwykli mieszkańcy bo urzędnicy nie mają ochoty, nawet nie wspierają takich wspaniałych inicjatyw… Ale co się dziwic, burmistrz nie tutejszy to mu nie zależy…

Ela
Ela
6 miesięcy temu

Nie, dziękuję. Postawa tego pana nie jest godna abym uczestniczyła w wydarzeniu z jego udziałem.

Jasiek
Jasiek
6 miesięcy temu
Reply to  Ela

Dla mnie spoko, nie będzie mi Pani chociaż zasłaniać

Rysiu
Rysiu
6 miesięcy temu
Reply to  Ela

Rozumiem że jest pani jakąś wnuczką albo córką pracowników uwczesnego UB czy jak ?

E.T.
E.T.
6 miesięcy temu
Reply to  Rysiu

A jeśli by nawet była ,to co ma zrobić, schować się,a może podejść do tego moralnie i płakać,co ma piernik do wiatraka, co ma UB czy też PZPR dziś w w 21 w. Żyjmy tu i teraz,czyńmy dobro ,siejemy empatię,bo jeśli będziemy wracać do czasów minionych przed wszystkim,to wróćmy może jeszcze do rozbiorów , może jeszcze wcześniej bitwy pod Grunwaldem i tam szukajmy,pra,pra ,pra dziadów , którzy mieli by być ,wrogami polski i rozliczny ich.Uwazam nie nie wolno zapomnieć,lecz dzisiejsze pokolenia młodych ludzi już się nie bawią w takie spory,liczy się dla nich tu i teraz

Rysiu
Rysiu
6 miesięcy temu
Reply to  E.T.

Więc pytam tu i teraz , a punkt widzenie zależy od punktu siedzenia . I takie fikołki myślowe to możesz robić na panelu dyskusyjnym lewicówki . Pytam czemu Pani X nie lubi Pana Y tu i teraz .

teżMława
teżMława
6 miesięcy temu
Reply to  Rysiu

Całe szczęście, że to nie remake „Walki o ogień”, bo trafiłaby tu na warsztat teoria ewolucji.

Galll zanimizowany
Galll zanimizowany
6 miesięcy temu
Reply to  teżMława

Nie mam wątpliwości że marzy Pani o dniu kiedy nikt nie będzie dyskutował na najlepiej gdyby nikt w ogóle nie zabierał głosu pozwalając Pani oraz Pani pryncypalowi kreować dowolnie zeczywistosc a tu klops ciągle się ktoś odzywa .

teżMława
teżMława
6 miesięcy temu

Pudło. Ja jestem w sytuacji komfortowej, bo nie mam żadnego pryncypała. Mogę marzyć bez oglądania się na kogokolwiek 😉
Swoją drogą, Pan chyba się trochę zaplątał w swoim rozumowaniu. Gdyby ktoś chciał tłumić dyskusję, to by nie zabierał tu głosu, prowokując kolejne wypowiedzi.

Galll zanimizowany
Galll zanimizowany
6 miesięcy temu
Reply to  teżMława

Fakt zapomniałem pani stanowisko nazywa się samodzielne
A w drugiej kwestii chętnie państwo korzystacie u innych z tego co u siebie blokujecie

teżMława
teżMława
6 miesięcy temu

Czyli Pan wie lepiej ode mnie, kim jestem… Współczuję, naprawdę.
Ja z treści wpisów „Gallla z.” mogę się tylko domyślać, kim jest Pan. Jeśli to domysł trafny, to informuję, że gdy mijamy się na ulicy, Pan nie rozpoznaje mnie jako osoby, z którą tutaj obsesyjnie dyskutuje: ani „dzień dobry”, ani nawet skinięcia głową czy złośliwego uśmieszku (co mnie nie dziwi, nigdy przecież ze sobą nie rozmawialiśmy). Nieraz tak się zdarzało, bo Mława jest niewielkim miastem, tak będzie i 3 czerwca, kiedy stanę wśród obserwujących widowisko.
Nie rozumiem, czemu akurat Pana tak zabolał mój żartobliwy komentarz do lustratorsko-genealogicznych zapędów Rysia. Czy „Rysiu” to jeden z Pańskich nicków?

Oll
Oll
6 miesięcy temu
Reply to  teżMława
Piotr
Piotr
6 miesięcy temu

Tylko polecać byłem trzy razy z roku na rok lepiej i ciekawiej naprawdę dobre widowisko

BLM
BLM
6 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Wg mnie od strony scenografii było najlepiej w latach gdy był remont starej poczty i cekaem walił z pawilonów. Trochę brakuje mi właśnie szczegółów i dot . elementów scenograficznych rozumiem że jakby byłby większy budżet można było by więcej zrobić. Ale i tak jest ok. Powodzenia . Robicie dobrą robotę .

18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x