Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Pierwszy w mieście owocowo-warzywno-ziołowy ogród społeczny


Ciechanów rokrocznie tworzy nowe zielone przestrzenie w mieście, starając się aby były nietuzinkowe, atrakcyjne i przede wszystkim funkcjonalne. W ubiegłym roku powstała Zielona Poczekalnia przy dworcu PKP, trzy mini parki kieszonkowe na osiedlach, na placu Kościuszki jest pierwszy zielony przystanek, a teraz powstał ogród społeczny.


Prace nad pierwszym w mieście owocowo-warzywno-ziołowym ogrodem społecznym zostały zakończone. Będzie pełnił funkcje integracyjne, ekologiczne, rekreacyjne i edukacyjne. Jego uprawą zajmą się m.in. seniorzy, dzieci, młodzież i osoby z niepełnosprawnościami. Będą mogli korzystać wspólnie z plonów. Ogród zostanie otwarty dla mieszkańców w czerwcu, a już teraz zainteresowane grupy mogą zgłaszać się do sadzenia warzyw i ziół w specjalnych skrzyniach.

Ogród powstał w Miejskim Parku Ojców im. W. Pikusa przy ul. Augustiańskiej. Przedsięwzięcie ma wymiar ekologiczny i społeczny. Ogród będzie miejscem integracji, sprzyjającym budowaniu i zacieśnianiu więzi między mieszkańcami różnych pokoleń. Da możliwość spełniania swoich ogródkowych pasji tym, którzy nie posiadają takiego terenu np. przy miejscu zamieszkania. Pozwoli na prowadzenie w plenerze nowoczesnych zajęć edukacyjnych o ekologii dla dzieci i młodzieży.

Pod utworzenie owocowo-warzywno-ziołowego ogrodu społecznego ratusz przeznaczył prawie 5 tys. m2 terenu. Ogród składa się z rabat oraz warzywników w skrzyniach, przystosowanych do samodzielnego prowadzenia upraw. Wybudowano w nim alejki, zamontowano też elementy małej architektury (stoły, ławki i pergole). Teren oświetlono i ogrodzono. Będzie też objęty monitoringiem.

Pierwsze nasadzenia w skrzyniach wykonali 12 maja seniorzy (członkowie Ciechanowskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Koła Seniorów Kamienica W18) i dzieci (uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ciechanowie), którym towarzyszył prezydent Ciechanowa. Objęły m.in. siew marchwi, rzodkiewek, buraków, pietruszki, musztardowca czy roszponki. W skrzyniach rosnąć będą też pomidory koktajlowe, pietruszka, por, seler naciowy i korzeniowy, szczypiorek, sałata, rukola, koper, egzotyczny żeń szeń oraz zioła (tymianek, szałwia lekarska, melisa, oregano, bazylia, rozmaryn, cząber, kolendra, curry czy lubczyk).

źródło i fot. UM Ciechanów

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Polak mądry
Polak mądry
1 rok temu

Przewraca się ludziom we łbach tym co są na emeryturze

Bachus Ludyczny
Bachus Ludyczny
1 rok temu
Reply to  Polak mądry

Najlepiej siedzieć przed TVPiS i oglądać Szczujnię. Ale nieee…. Też byłoby niedobrze. Co Ci zrobili emeryci? Ty jesteś zaiste mądry. Inaczej.

Radosna
Radosna
1 rok temu
Reply to  Polak mądry

To coś co tworzą nazywa się Hortiterapią czyli ogrodoterapią Jest to forma opierająca się na naturalnym związku człowieka z przyrodą.Bardzo często mylona jest z pracami ogrodniczymi. Terapia ogrodnicza skierowana jest dla.osób /w tym dzieci/ dotkniętych schorzeniami takimi jak autyzm,otyłość,ADHD,depresja,osób niepełnosprawnych,lub niewydolnych umysłowo czy uzależnionych.Czy przewraca się ludziom w łbach tym co są na emeryturze??bym nie powiedziała.Siedząc zamkniętych czterech ścianach gdy się jest już nie potrzebnym i nie wygodnym dla dzieci ,a na każdego przyjdzie taki czas jak się dożyje Hortiterapia daje takim osobom radość,uśmiech,zapomina się na chwilę o swoim życiu oddając się szczęściu ,że jest się jeszcze potrzebnym, choćby dla natury.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Polak mądry

To powiedział Polak mądry… inaczej, czyli zapewne pis…ki beton, który nie lubi ludzi w ogóle, tak jak kur…el Jarek.

Bachus Ludyczny
Bachus Ludyczny
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Smakowita sentencja. W punkt!

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x