Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Noc Muzeów 2023. To może do Muzeum Polskiej Wódki?


Dzisiaj przypada Noc Muzeów. To wydarzenie, podczas którego rokrocznie muzea i galerie sztuki otwierają swoje drzwi dla zwiedzających poza zwykłymi godzinami funkcjonowania. Nie inaczej jest w przypadku Muzeum Polskiej Wódki, działającym w warszawskim Centrum Praskim Koneser – które samo w sobie jest doskonałym pomysłem na nocny, klimatyczny spacer z XIX-wieczną historią w tle.


Praga-Północ – nadal nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę – jest unikalnym miejscem na mapie Warszawy. Dlaczego? Przede wszystkim, w porównaniu do innych części naszej stolicy, nie ucierpiała ona podczas Powstania Warszawskiego tak bardzo jak lewobrzeżna strona miasta. Biorąc pod uwagę czas od początku II wojny światowej do jej końca, zniszczeniu uległo ponad 80 proc. stołecznych zabudowań. Tymczasem, na Pradze było to „zaledwie” 25 proc. To sprawia, że jej pofabryczny charakter nadal jest wyczuwalny, a spacer wśród ceglanej, oryginalnej zabudowy wciąż możliwy!

Architektoniczna perełka

Jednym spośród licznych, praskich zabytków jest postindustrialne Centrum Praskie Koneser, otwarte w 2018 roku. To niepowtarzalna, wielofunkcyjna przestrzeń, która powstała w miejscu niegdysiejszej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Historia tego zakładu z kolei sięga aż XIX wieku! Najstarsze zabudowania Konesera powstały w latach 1895-1897. Na terenie fabryki działały wówczas dwa oddzielne zakłady: Rektyfikacja Warszawska oraz Warszawski Skarbowy Skład Win – pierwszy oczyszczał spirytus, drugi produkował z niego trunki. W 1923 roku w sąsiedztwie Konesera ulokowano Mennicę Państwową, gdzie bito monety, medale, odznaki i pieczęcie.

Gruntowana rewitalizacja tego miejsca przywróciła mieszkańcom i turystom z kraju i ze świata jeden z najcenniejszych, zabytkowych obszarów naszej stolicy. Z wielką pieczołowitością odrestaurowano ceglane budynki, wokół których stworzono nowe obiekty. W ten sposób powstał również ogólnodostępny i tętniący życiem plac Konesera, będący wizytówką Pragi-Północ. Przez cały rok odbywają się tu różnego rodzaju aktywności dla dzieci, warsztaty, targi, wystawy i koncerty. Tylko w 2022 roku, w całej przestrzeni Konesera było ich niemal 500! A sam plac Konesera – oprócz różnorodnych aktywności – sam w sobie jest dziełem sztuki, zasługującym na odwiedziny. O każdej porze dnia, także w nocy. Jego charakterystyczną, ceglaną architekturę i pofabryczny klimat jeszcze bardziej podkreślają podświetlane lampiony w kształcie motyli i tulipanów. To instalacja uznanego artysty, Jarosława Koziary. W zakamarkach, pomiędzy budynkami, warto też wypatrywać sławnych aniołków autorstwa Marka Sułka, który zresztą na terenie Konesera ma swoją pracownię artystyczną i galerię.

Muzeum – w hołdzie dla historii

Niezwykle ważnym punktem na planie współczesnego Konesera jest Muzeum Polskiej Wódki. To interaktywna przestrzeń, pozwalająca zarówno na poznanie historii wytwarzania trunków na polskich ziemiach, jak i rodzimych marek alkoholi. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można zwiedzić jej zakamarki, w nocnym anturażu. W trakcie wizyty będzie można dowiedzieć się:

  • czym jest Polska Wódka i dlaczego warto opowiadać o niej w Muzeum;
  • jakie historie skrywa Plac Konesera i co pozostało po dawnej Rektyfikacji Warszawskiej;
  • czy butelka wódki może być zabytkiem.

Na te i inne pytania odpowiedzi można poznać m.in. 13 maja – na chętnych czekają tematyczne prelekcje oraz spacer po Centrum Praskim Koneser, śladami dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek. Początek już o godz. 19.00 (start przed wejściem do Sceny Kotłownia, w budynku Muzeum Polskiej Wódki). Uwaga: wydarzenie przeznaczone jest dla osób pełnoletnich, a liczba miejsc ograniczona. Szczegóły dotyczące zapisów można znaleźć tutaj.

Atrakcje nie tylko w Noc Muzeów

Centrum Praskie Koneser słynie ze swojej oferty kulturalnej. Oprócz Muzeum Polskiej Wódki, na jego terenie działają również:

  • Muzeum Sztuki Fantastycznej – mające w swojej kolekcji dzieła takich mistrzów jak Zdzisław Beksiński czy Jerzy Duda-Gracz;
  • Magic Mind Museum – niepowtarzalne muzeum iluzji, w który można poznać tajniki karcianych trików czy dowiedzieć się, w jaki sposób swoje akrobacje wykonywał słynny Houdini;
  • Liczne galerie sztuki: ToTuart, Leonarda Art Gallery, Dom ze Sztuką i Art Sułek Space.

Fani wędrowania mogą z kolei wziąć udział w bezpłatnych, cyklicznych spacerach organizowanych przez Centrum Praskie Koneser wraz z Łukaszem Ostoja-Kasprzyckim. Kolejny – już za tydzień, 20 maja, punktualnie o 12.00. Twórca popularnego projektu PoWarszawsku, wraz z raperem Vieniem, pokaże uczestnikom miejsca, w których niegdyś spotykała się nie tylko Praga, ale i cała Warszawa. Fantastyczni przewodnicy opowiedzą też co, gdzie i za ile dawniej się jadało!

Więcej informacji o Centrum Praskim Koneser można znaleźć na stronie internetowej koneser.eu.

źródło: Centrum Praskie Koneser 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x