Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Tunel na Zatorze i niezrealizowane budżety obywatelskie. Czy burmistrz zastrasza mieszkańców?


Wczorajsze, zebranie mieszkańców Osiedla nr 8 Obrońców Mławy choć niezbyt liczne, było jednak nie pozbawione emocji. I to za równo ze strony zabierających głos mieszkańców jak i władz miasta. Poruszono na nim sprawy osiedlowe – jak brak tunelu na Zatorze, chodnika na Piłsudskiego, braku pełnej realizacji wólczańskich budżetów obywatelskich, czy uciążliwego  ruchu ciężarówek na Przemysłowej. W dyskusji pojawiły się również tematy ogólnomiejskie – wyrok WSA w sprawie opłat za śmieci, sprzedaż wysypiska czy obwodnica zachodnia.


Pierwszy dwugłos pojawił się już na początku zebrania, gdy mieszkanka osiedla Marta Obrębska mówiła o sprawie braku tunelu na Zatorze. Przypomniała, że zgodę na jego likwidację wydał w 2005 ówczesny burmistrz Jerzy Rakowski, ale w 2008 roku podtrzymał ją burmistrz Kowalewski. Zapytała też, czy miasto ubiegało się o środki, składając wnioski w terminie. Burmistrz Kowalewski wyjaśniał, że złożone zostały cztery wnioski i wszystkie w terminie, ale nie zyskały akceptacji. Kwestionowała to Marta Obrębska oraz obecny na zebraniu Zbigniew Ruszkowski.  

Podobne kontrowersje wystąpiły po wyjaśnieniach w sprawie ulicy Przemysłowej, gdzie występuje ruch ciężkich pojazdów, na który skarżyła się pani Obrębska. Burmistrz Kowalewski tłumaczył, że przedsiębiorca nie potrzebuje specjalnych zezwoleń, a oznakowanie zezwala na wjazd pojazdów o masie 16 ton, a to z kolei uzasadnił że „za ustawienie znaków odpowiada starosta”. To spotkało się też z ripostą Ruszkowskiego, który stwierdził, że opracowanie organizacji ruchu to kompetencje zarządcy drogi – w tym przypadku miasta, a dopiero później wniosek zatwierdza starosta.

Kolejnym powodem różnicy zdań było pytanie Marty Obrębskiej o niezrealizowane budżety obywatelskie. Do tych zarzutów dołączył Kamil Przybyszewski, oceniając, że likwidacja budżetów obywatelskich powoduje, że słowa o demokracji i słuchaniu społeczeństwa są pustymi słowami, a Zbigniew Ruszkowski zapytał kiedy w Mławie wrócą budżety obywatelskie.

– O ile sobie przypominam, wartość tych projektów przekroczyła środki zaplanowane w budżecie – mówił o braku realizacji burmistrz Kowalewski. Dodał też, że od kilku lat w budżecie miasta nie ma zaplanowanych środków na ten cel, ale radni mogą w każdej chwili budżet zmienić. Nie udzielił jednak Ruszkowskiemu odpowiedzi na pytanie, dlaczego on jako burmistrz i autor projektu budżetu nie planuje środków na ten cel, choć miasto co roku ma kilkudziesięcimilionowe nadwyżki.

Dyskusja nad brakiem budżetów obywatelskich przekształciła się wkrótce w dyskusję o śmieciach, bowiem przewodniczący Przybyszewski przywołał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wskazujący, że miasto pobrało od mieszkańców o 2 mln więcej niż powinno. Mówiąc o złożonej przez ratusz kasacji do tego wyroku, Marta Obrębska powiedziała; „ w kasacji napisano, że to radni ustalili. Ale inicjatywa wyszła od góry a radni przyklepali, jak wiele rzeczy przyklepują, nawet nie wiedząc co.”

– Krzywdzi pani tych ludzi, mówiąc, że nie wiedzą co przyklepują. Nie powinna pani tak postępować, nie zna pani tych ludzi. Jest to krzywdząca opinia, jest to nagrane i będzie w jakiś tam sposób wykorzystywane, nie wiem jeszcze w jaki – zapowiedział mieszkance burmistrz Kowalewski.

– Czy pan mnie straszy? – dopytywała Marta Obrębska.

– Bierze pan w obronę radnych, a ja bym chciała, żeby pan wziął w obronę mieszkańców Wólki – ripostowała dalej Obrębska.

Dalszą dyskusję, obecny na zebraniu  radny Korczak usiłował skierować na sprawy osiedlowe, mówiąc o zgłaszanych do niego problemach, ale odniósł się również do sprzedaży wysypiska i firmy USKOM oraz sposobu procedowania uchwał w radzie miasta.  Dyskusja zeszła więc już zupełnie na inne tory i wkrótce najpierw niektórzy mieszkańcy, a potem władze miasta wyszły z zebrania przed jego oficjalnym zakończeniem.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
19 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Najlepiej zabrać zabawki j….. C focha i po sprawie wolnoamerykanka

JFK...
JFK...
1 rok temu

Wszyscy mają jakąś interakcje jeden śpi inni notują jeszcze inni patrzą na mówcę tylko burmistrz wyalienowany dumny jak paw

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  JFK...

No cóż… to mieszkańcy miasta go tak wykreowali i postawili na piedestał na który sobie niczym nie zasłużył, no chyba że butą, arogancją i współpracą z bonzami tego miasta.

Konfa Konfunia
Konfa Konfunia
1 rok temu

Temat się że tak powiem przejadł , zmęczył czy jak tam zwał …

Kitty
Kitty
1 rok temu

A kim była ta kobieta, blondynka, która wtrącała się w dyskusję?
Czemu próbowała prowokować swoim zachowaniem innych rozmówców?

Krosta
Krosta
1 rok temu

Przybyszewski na prezydęta Wólki

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Krosta

Jednak faktycznie masz manię prześladowczą – lecz się, ale na nogi, bo na głowę to już raczej za późno.

Last edited 1 rok temu by Anonim
Mieszkanka
Mieszkanka
1 rok temu

Burmistrz ewidentnie gadał od rzeczy. Jego zachowanie wobec Obrebskiej, Ruszkowski ego czy też Przybyszewskiego było poniżej pasa

Kuba
Kuba
1 rok temu
Reply to  Mieszkanka

Nic nowego- jak zwykle.
Burmistrzowi mieszkańcy potrzebni są tylko przed wyborami, a tak w ogóle wcale się nie liczy ani z mieszkańcami, ani z ich potrzebami. Pokazał to już niejednokrotnie. Głosujcie dalej na przedstawiciela deweloperów I podarujcie mu jeszcze jedną kadencję. Wiedząc że to już jego ostatnia kadencja pokaże wam w pełni swoje prawdziwe oblicze.

Obiektywny
Obiektywny
1 rok temu
Reply to  Kuba

Burmistrz tak się zachowuje, a nie inaczej, ponieważ wie, że i tak mieszkańcy wybiorą go na kolejną kadencję. Mało tego, to jeszcze do kompletu dodadzą mu jego radnych pomimo, że uchwałami więcej zaszkodzili mieszkańcom niż zrobili dobrego. Mało tego burmistrz też rozdaje karty w Starostwie Powiatowym, a to za sprawą swoich dwóch radnych (wystarczy policzyć szable, wycofuje radnych z koalicji i władzę przejmuje opozycja pod wodzą Wojnarowskiego). Ja ciągle zastanawiam się dlaczego ludzie są tacy ślepi na to co się wokół nich dzieje. Tak jest w Mławie jak i w większości gminach, burmistrz, wójtowie jak i ich radni nie liczą się z opinią swoich wyborców, działają wbrew oczekiwaniom mieszkańców, a ci w nagrodę dają im kolejną kadencję. Mławianie, to dzięki takim ludziom jak Ruszkowski czy Przybyszewski oraz innych, co nie będę wymieniał dowiadujecie się jak działa nasza władza. Może warto się zastanowić, czy ci dwaj panowie nie powinni wystartować w wyborach na burmistrza. Może warto dać im szansę.

Przebiegły
Przebiegły
1 rok temu
Reply to  Obiektywny

Przybyszewski niech najpierw podejmie jakąkolwiek legalną robotę. Nie wiadomo czy do niego nie przyklei się jakaś mafia a tak bywa w przypadku osób ze słabymi kwalifikacjami zawodowymi.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Przebiegły

No Przybyszewski to raczej nie nadaje się na na burmistrza. Musiałby przejść odpowiednie szkolenia, nauczyć się prawidłowo wysławiać, nauczyć się opanowania, kultury i w ogóle savoir-vivre, żeby nie przynosić Mławie i mlawianom wstydu. To tylko tak z grubsza. Nie wnikam głębiej, ale swoim życiorysem też nie ma się co szczycić

Malwina
Malwina
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Zapewne masz rację. Ale tak do końca nie jest, jak to powyżej opisałeś.Przybyszewski od dawien dawna nie jest tępy ani głupi, jak to próbuje się wmówić wielu mieszkańcom naszego miasta.

teżMława
teżMława
1 rok temu
Reply to  Malwina

Mieszkańcom naprawdę nie trzeba niczego wmawiać. Każdy, kto chce, może obejrzeć w internecie popisy tego pana, przeczytać, co on sam pisze…

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Malwina

Wystarczy go posłuchać i wszystko jasne. Nie mówię że jest tępy czy głupi – nie jest, ale ma wielki braki w obyciu, jest narwany, bardzo łatwo daje się wyprowadzić z równowagi, a wtedy nie panuje nad tym co mówi, a to wielki minus.

Xyz
Xyz
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Identycznie zachowuje się burmistrz gdy usłyszy słowa krytyki pod swoim adresem. Maniery ma gdy swoje monologi glosi

Krosta
Krosta
1 rok temu
Reply to  Malwina

A mieszka jeszcze z mamą?

Gerard
Gerard
1 rok temu
Reply to  Obiektywny

Tylko nie PSL-Posady Swoim Ludziom.

Anonim.
Anonim.
1 rok temu
Reply to  Gerard

Tylko nie PiS – Pieniądze I Stanowiska tylko dla swoich miernych ale wiernych

19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x