Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Tym razem seniorzy nie dali oszukać się na wnuczka


fot. ilustracyjne


Podszywający się pod członków rodziny – wnuczki i wnuczków próbowali wyłudzić pieniądze od mieszkańców powiatu działdowskiego. Dzięki rozsądkowi i czujności seniorów, oszuści nie osiągnęli swojego celu.

W czwartek (04.05.2023 r.) do kilku mieszkańców z terenu powiatu działdowskiego dzwonili oszuści podając się za wnuczkę, wnuczka lub córkę. W każdym ze zgłoszonych przypadków, rzekomi członkowie rodziny informowali, że uczestniczyli w zdarzeniu drogowym i aby uniknąć kary muszą zapłacić 120 tysięcy złotych osobie poszkodowanej. Mimo płaczu dzwoniących i grania na emocjach, seniorzy dzięki swojej czujności i rozsądkowi nie uwierzyli w przedstawianą historyjkę i nie dali się oszukać. Próbę oszustwa zgłosili na policję.

Przypominamy, że oszustwa metodą „na wnuczka” to bardzo poważny problem dotyczący przede wszystkim osób w podeszłym wieku, którym grozi utrata oszczędności całego życia. Potwierdzają to zgłoszenia kierowane do działdowskiej komendy z ostatniej doby. Jednak czujność osób pozwoliła w porę ustrzec się przed wyłudzeniami pieniędzy tą metodą.

Metoda „na wnuczka” charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary mówiąc, że jest np. jej wnukiem, synem, córką… Tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje.

Pod pozorem nagłego nieszczęścia, najczęściej jest to wypadek samochodowy zwracają się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z mieszkania ofiary. Ofiara, wierząc, że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.

Apelujemy o rozwagę. Niech nie zwiedzie Nas podobieństwo głosów, nagły splot nieszczęśliwych zdarzeń, jakiekolwiek wątpliwości natychmiast potwierdźmy kontaktując się z najbliższymi bądź zgłaszając sprawę na policję.

źródło: KPP Działdowo

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x