Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Francuskie Franconville kolejnym miastem partnerskim Mławy


W niedzielę 30 kwietnia do grona miast partnerskich Mławy dołączy francuskie Franconville. Tym samym, będzie to 9 miasto (nie licząc tych skupionych we włoskim Związku Gmin 4C) z którym łączą Mławę więzy partnerskie. Notkę charakteryzującą  Franconville zamieścił na swojej stronie mławski ratusz.


Franconville znajduje się w departamencie Val-d’Oise, w sercu Doliny Montmorency, pomiędzy Butte de Montmorency a Parisis. Jest położone 17 kilometrów na północny zachód od Paryża. Jeszcze do lat 60. i 70. XX wieku było wioską, od tego czasu doświadczyło jednak wzrostu demograficznego i gospodarczego porównywalnego z dużymi przedmieściami regionu paryskiego. Obecnie zajmuje powierzchnię 619 hektarów i liczy ponad 37 000 mieszkańców.

To miasto młode i dynamiczne – ponad 65% populacji to ludzie w wieku poniżej 40 lat. Aby móc rozwijać swoje zainteresowania, mają do dyspozycji wiele obiektów sportowych (Centrum Sportu i Rekreacji, basen, lodowisko, obiekty do gry w tenisa, squasha, badmintona, minigolfa, kręgle i bilard, stadion, strzelnica, tor bicrossowy, rollerpark i 11 sal gimnastycznych) oraz kulturalnych (Espace Saint-Exupéry obejmujący: sale wielofunkcyjne, teatr, kino, wystawę, Międzygminną Bibliotekę Mediów; a także konserwatorium i świetlica społeczno-kulturalna). W Franconville działa ponad 170 stowarzyszeń i klubów.

Gospodarka Franconville jest w dużej mierze zdominowana przez przedsiębiorstwa, które stanowią ponad 50% zakładów i zapewniają 38% miejsc pracy w gminie (ta rozbieżność wynika z faktu, że wiele firm nie zatrudnia pracowników, a zatem nie ma żadnych miejsc pracy). Usługi to drugi pod względem liczby placówek sektor działalności gminy, ale pierwszy pod względem zatrudnienia. Na drugim miejscu uplasowały się przemysł i budownictwo, które łącznie reprezentują 13,5% zakładów i 18% miejsc pracy w gminie.

Ważne miejsce w życiu Franconville zajmują lokalne sklepy skupione w zrzeszeniach kupieckich, które ożywiają dzielnice, utrwalają ducha kupiectwa i kontakt z klientami. Można tam znaleźć najróżniejsze rodzaje handlu – od tradycyjnego rzeźnika po rzemieślniczą piekarnię, w tym firmę cateringową, optyka, fryzjera, kosmetyczkę, kwiaciarnię, tatuażystę, księgarza lub szewca. Dzięki wielości ofert, mieszkańcy Franconville mają wszystko na wyciągnięcie ręki. Na terenie miasta działa także kilka dużych centrów handlowych.

Franconville to miasto zieleni. Ze swoimi 220 hektarami terenów zielonych, parków i ogrodów, oferuje wiele miejsc do wypoczynku i zabawy. Zwłaszcza położony w sercu miasta Bois des Eboulures jest miejscem sprzyjającym joggingowi, fitnessowi i rodzinnym spacerom.

Jak podaje mławski urząd, historia przyjaźni Mławy i Franconville sięga pierwszego kwartału 2022 r., gdy Mer Miasta Franconville Xavier Melki zaproponował burmistrzowi Sławomirowi Kowalewskiemu  nawiązanie współpracy partnerskiej, a następnie – po wybuchu wojny w Ukrainie – udzielenie pomocy humanitarnej uchodźcom wojennym z Ukrainy przebywającym w Mławie. Delegacja z Franconville przyjechała do Mławy z wizytą, której głównym celem było przekazanie ww. pomocy, na przełomie maja i czerwca 2022 r. (w 2023 r. do Mławy dotarł kolejny transport pomocy dla Ukrainy). Mer Miasta Franconville Xavier Melki wyraził wówczas wolę sformalizowania współpracy pomiędzy miastami. Radni obu miast podjęli więc stosowne uchwały w tym zakresie, a w niedzielę 30 kwietnia 2023 r., podczas uroczystości w niemieckim Viernheim, zostanie podpisana umowa partnerska między oboma miastami (Viernheim pojawia się w tej historii nieprzypadkowo, gdyż to właśnie ono – jako „wspólne” miasto partnerskie Mławy i Franconville – zainspirowało Franconville do podjęcia współpracy z Mławą).

Umowa partnerska między Mławą a Franconville wpisuje się w ideę wspólnej Europy oraz działania na gruncie międzynarodowym podejmowane przez samorząd Mławy od wielu lat. W gronie miast partnerskich Mławy znalazły się już: Bartoszyce (Polska), Baranáin (Hiszpania), Kriva Palanka (Macedonia Północna), Moscufo (Włochy), Năsăud (Rumunia), Raseiniai (Litwa), Saverne (Francja), Viernheim (Niemcy) i Związek Gmin 4C – gminy Canzano, Castellalto, Cellino Attanasio i Cermigniani (Włochy).

źródło i fot.: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Tery
Tery
7 miesięcy temu

Czy nowe miasto partneskie tez ma takie piękne dziurawe ulice jak Mława?

Krosta
Krosta
7 miesięcy temu

I to się nazywa majówka, to to ja rozumiem. Ciekawe co Przybyszewski na to?

Pik Pok
Pik Pok
7 miesięcy temu

A ja mam pytanie. Kto ponosi koszt delegacji? Było tam aż 5 osób i teraz pytanie czemu aż tyle? I jeśli my to Płacimy jako mieszkańcy to jaki to koszt?

Puk pok
Puk pok
7 miesięcy temu
Reply to  Pik Pok

Zakładam że masz 10 lat nie więcej pytając o takie podstawowe rzeczy zastanawia mnie fakt że taki młodzi ludzie czytają artykuły…coś niesamowite.

Pik Pok
Pik Pok
7 miesięcy temu
Reply to  Puk pok

Nie znasz odp na moje pytania a mnie obrażasz, brzmi jak relikt minionej epoki

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x