Policjanci przypominają zasady postępowania podczas kontroli drogowych
— 26/04/2023
Jednym z narzędzi, dzięki którym funkcjonariusze mogą zadbać o wyższy poziom bezpieczeństwa wśród uczestników ruchu, jest kontrola drogowa. Jak się zachować podczas takiej kontroli? Jak wygląda zatrzymanie pojazdu? Przypominamy podstawowe zasady postępowania podczas policyjnej kontroli. Zwracamy też uwagę na sytuacje, w których kierowcy powinni zachować ostrożność.
KIEDY ZATRZYMUJEMY SIĘ DO KONTROLI?
- W obszarze zabudowanym do kontroli każdy pojazd może zatrzymać tarczą lub ręką (w dzień) lub latarką z czerwonym światłem (w nocy) policjant umundurowany lub nieumundurowany.
- W obszarze niezabudowanym do kontroli każdy pojazd może zatrzymać tarczą lub ręką (w dzień) lub latarką z czerwonym światłem (w nocy) wyłącznie umundurowany policjant. Sygnał do zatrzymania może być również podany z jadącego radiowozu przez krótkotrwałe włączenie niebieskiego światła błyskowego i sygnału dźwiękowego o zmiennej tonacji.
JAK POSTĘPOWAĆ PODCZAS KONTROLI?
- Kierowca, który otrzyma od funkcjonariusza sygnał do zatrzymania pojazdu powinien to zrobić w wyznaczonym przez policjanta miejscu, które nie zagraża bezpieczeństwu ruchu. W przypadku, gdy trzeba dojechać do takiego miejsca, policjant może wydać polecenie, byś pojechał za pojazdem Policji.
- Pamiętajmy, aby po zatrzymaniu pojazdu trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu, chyba że żąda tego od nas policjant. Kierowca może wysiąść z auta tylko po otrzymaniu takiego polecenia od policjanta. Również pasażerowie mogą opuścić samochód tylko wtedy, kiedy otrzymają takie pozwolenie od osoby przeprowadzającej kontrolę.
- Na polecenie kontrolującego należy wyłączyć silnik pojazdu, włączyć światła awaryjne lub postojowe.
Przypominamy, że za niestosowanie się do poleceń funkcjonariusza można otrzymać mandat w wysokości do 500 zł.
KIEDY POWINNIŚMY BYĆ OSTROŻNI?
- Wątpliwości winna wzbudzić próba zatrzymania do kontroli poza obszarem zabudowanym przez osoby poruszające się samochodem cywilnym, wyposażonym jedynie w lampę błyskową lub przez osoby w ubraniu tylko zbliżonym wyglądem do munduru policyjnego. Gdy okoliczności wydają się mocno podejrzane należy kontynuować jazdę do najbliższego jednostki policji lub miejsca gdzie można spotkać inne osoby.
Pamiętajmy jednocześnie, że nie powinniśmy zatrzymywać się w odludnych miejscach i reagować na dawane przez innych znaki świadczące o tym, że rzekomo coś złego dzieje się z autem. W razie podejrzeń należy telefonicznie lub osobiście poinformować policję.
mł. asp. Magda Zarembska
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski
[TUTAJ]
A może Policja tak zacznie od siebie? A tu jazda na „czołgistę” radiowozem, albo bez pasów (nie przewożono osoby zatrzymanej..), albo użycie telefonu i trzymanie w kończynie górnej aparatu w trakcie jazdy, olewanie pieszych wchodzących na pasy). To wszystko we Mławie….
Podeślijcie info do tego pana co lata z kamerą żeby się póżniej nie ździwił w sądzie . Generalnie top on the top to wygląda kontrola w USA jeden podejrzany ruch i Cię nie ma zero gadki jasne proste zasady
Od Pana z kamerą to żądali bezpodstawnego wylegitymowania się. W artykule nawet nie wspomniano o tym w jakich sytuacjach należy się legitymować.