Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Projekt  historyczny „Zachować pamięć” w I LO


W dniach 19 – 23 marca 2023r. grupa 20 uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie oraz 2 opiekunów realizowała  w Norymberdze projekt  historyczny „Zachować pamięć” (Wege zur Erinnerung). Młodzież  ILO w Mławie spotkała się z uczniami z PPG Hersbruck i VBS Mödling.


Wspólnie z młodzieżą niemiecką i austriacką zwiedziliśmy wyjątkowe miasto – Norymbergę, położoną w Bawarii. Myślę, że dla większości z nas, miasto to znane było głównie z procesu norymberskiego, jaki odbył się tam po II wojnie światowej. Mieliśmy możliwość na własne oczy zobaczyć, że Norymberga to miasto o bogatej historii i pięknej architekturze.

Spacerowaliśmy  po przepięknej starówce, odwiedzaliśmy liczne kościoły (Lorenzkirche, Sebalduskirche), czy zamek cesarski. Na każdym kroku czuć było minione czasy, atmosferę dawnych dni.

Wizyta w Centrum Dokumentacji Terenu Zjazdów Partyjnych NSDAP (Reichsparteitagsgelände)przybliżyła nam przyczyny, powiązania oraz następstwa narodowo-socjalistycznej dyktatury. Gigantyczny, niewykończony obiekt terenu zjazdów nazistowskiej partii NSDAP do dziś stanowi świadectwo manii wielkości Hitlera i jego reżimu. W ogromnej hali kongresowej znajduje się obecnie wystawa, dokumentująca historię nazizmu.

Odwiedziliśmy także Muzeum Pamięci Procesu Norymberskiego. Znajduje się ono w budynku Sądu Przysięgłych w Norymberdze, gdzie po II wojnie światowej odbyły się słynne procesy zbrodniarzy wojennych. Głównym eksponatem muzeum jest sama sala sądowa nr 600 w Pałacu Sprawiedliwości, w której odbywały się procesy i którą też mieliśmy możliwość zobaczyć.

Szczególnie do refleksji skłonił nas wyjazd do obozu koncentracyjnego we Flossenbürg, który był miejscem tak strasznego bólu, cierpienia i śmierci. Liczne dokumenty, obiekty, cytaty i świadectwa byłych więźniów dają wgląd w codzienność obozową, walkę o przeżycie jak i masowe umieranie. Była to dla nas poruszająca lekcja historii.

Jeden z dni spędzonych przez nas w Niemczech był poświęcony spotkaniu ze znaną fotografką Ullą Reißenweber. Świetnie bawiliśmy się podczas warsztatów fotograficznych, w czasie których nauczyliśmy się wielu ciekawych technik robienia zdjęć. Dotyczyły one ważnej kwestii, ich temat brzmiał bowiem: „Przeciwstawienie nawiązywanych przyjaźni miejscu zła w Norymberdze”.

Niezwykle twórcze okazały się warsztaty z Panem Johannesem Volkmannem z Teatru Lalek z Norymbergi na temat „Znaki drogowe sprawiedliwości”. Większość z nas mogła zaprezentować scenki dotyczące znaków sprawiedliwości, które wspólnie umieściliśmy w centrum miasta, w obecności m.in. burmistrza miasta Hersbruck. Mają one zwracać uwagę na potrzebę sprawiedliwego traktowania każdego człowieka, a także na szacunek, pomoc iżyczliwość, które są niezbędne w relacjach międzyludzkich.Dużym zaskoczeniem było dla nas odśpiewanie kanonu z Panem Johannesem.

Oprócz zdobywania wiedzy, ważna jest również integracja i zabawa, co widać na załączonych zdjęciach.

Zdaliśmy sobie sprawę, jak cenna jest znajomość języków obcych, zwłaszcza w pokonywaniu codziennych barier językowych. Chcieliśmy jak najwięcej dowiedzieć się o zainteresowaniach, pasjach naszych rówieśników z Niemiec i Austrii i uświadomiliśmy sobie, jak ważna jest nauka języków obcych. Na pewno ułatwia poznawanie świata z różnych perspektyw.

Niezwykłe znaczenie mają słowa Ludwika Wittgensteina: „Granice mojego języka są granicami mojego świata”.

źródło i fot. I LO

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x