Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Do 83-letniej mieszkanki Mławy zadzwoniła obca kobieta. Powiedziała, że jest policjantką


Do 83-letniej mieszkanki Mławy, na telefon stacjonarny zadzwoniła obca kobieta. Powiedziała, że jest policjantką. Dzwoni, ponieważ córka seniorki potraciła pieszą na pasach. Winna wypadku może uniknąć osadzenia w areszcie tylko wtedy, gdy wpłaci kaucję w wysokości 100 tysięcy zł. Seniorka oraz druga z jej córek zgromadziły ponad 50 tysięcy zł i przekazały oszustowi, który przyszedł do ich mieszkania.


Pod publikacjami na temat oszustw „na policjanta” lub „na wnuczka” często pojawiają się komentarze typu – „Jak to możliwe, żeby dać się oszukać , przecież o tych metodach wie każdy…?” Pani Janina (83 lata) oraz jej córka Dorota (51 lat) także słyszały o takich oszustwach, znają metody działania tego typu przestępców. Pomimo to, w środę straciły wszystkie swoje oszczędności.

Usłyszały od obcej kobiety, która podała się za policjantkę, że ich najbliższa osoba spowodowała wypadek i może trafić do więzienia. Chciały ją ratować, działały pod wpływem zaskoczenia i silnego stresu.  W krótkim czasie zgromadziły ponad 50 tysięcy zł. Czekały na dalsze instrukcje, wydawane przez oszustkę, podającą się za policjantkę. W progu ich mieszkania pojawił się obcy mężczyzna. Bez słowa przekazały mu pieniądze. Dopiero późnym wieczorem, gdy pani Dorota dodzwoniła się do siostry, okazało się, że zostały oszukane i okradzione. Oszukane zdecydowały się powiadomić policję. Trwają czynności.  Oszustom grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policja ostrzega –  oszuści, w swoim działaniu  wykorzystują element zaskoczenia– opowiadana historia ma wywołać wzburzenie, stres, wyłączyć racjonalne myślenie.   

Aby uniknąć kłopotów, przydadzą się dwie proste zasady:

–  każdą informację przekazaną telefonicznie o pomoc lub pożyczkę traktuj z dystansem i dąż do jej weryfikacji;

 – nigdy nie przekazuj pieniędzy obcej osobie.

Pamiętaj,  żaden prawdziwy policjant nie zadzwoni z prośbą o przekazanie Twoich pieniędzy. Policja nie działa w ten sposób.

(Imiona osób pokrzywdzonych zostały zmienione na potrzeby publikacji)

źródło: KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mlawianka
mlawianka
1 rok temu

Kobieta 84 lata…. jestem w stanie zrozumiec, ale… jej córka też niekumata. Kontaktu z córką żadnego nie miały?
Ech… szkoda słów.

Jerzy
Jerzy
1 rok temu
Reply to  mlawianka

Dokładnie
Ta druga pani to super ciemnota
Sprawcy oszuści wiedzieli, że mają kasę, lub są w stanie załatwić

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  mlawianka

Głupota ludzka niezna granic

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Dobrze, że wie na kogo głosować w wyborach, bo na pewno wyznawczyni PiS.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x