Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Leśne opowieści, tym razem o wiośnie i mrówkach


Ile mrówek mieszka w mrowisku? Co mrówki jedzą i jak radzą sobie z intruzami? Jak jest rola mrówek w leśnym ekosystemie? – odpowiedzi na te pytania oraz inne ciekawostki o życiu mrówek w lesie znajdziemy w kolejnym, opublikowanym przez Nadleśnictwo Dwukoły poście, który przytaczamy poniżej.


W mrowisku mieszka nawet pół miliona mrówek, gotowych walczyć i bronić swojego terytorium. Społeczeństwo mrówek dzieli się na trzy kasty.

– Największą i najważniejszą mrówką, dożywającą nawet 30 lat, jest królowa. To ona daje początek całej kolonii, składając jaja przez całe swoje życie. Do rozwoju mrówczych larw, a wcześniej dla królowej składającej jaja (nawet 300 dziennie) konieczny jest pokarm zawierający białko zwierzęce. Dlatego mrówki chętnie zjadają padlinę, przy okazji pełniąc funkcję sanitarną.

– Mrówki są niesłychanie pożyteczne dla leśnego ekosystemu. Porządkują las, dzięki czemu przyczyniają się do utrzymania równowagi w przyrodzie. Latem mrówki z jednego mrowiska zabijają ok. 50 tys. larw owadów, broniąc w ten sposób las przed masowym ich rozmnożeniem się. W czasie masowego pojawienia się szkodników mrówki jednego mrowiska mogą zniszczyć nawet 10 mln owadów.

– Roznoszą nasiona oraz spulchniają glebę. W ciągu jednego sezonu wegetacyjnego potrafią rozprzestrzenić nawet 30 tys. nasion. Robotnice niosące do kopca nasiona brzóz, sosen czy świerków czasami porzucając je po drodze – przyczyniają się w ten sposób do ich rozsiewu

– Niektóre zwierzęta wykorzystują wytwarzany przez te owady kwas mrówkowy do dezynfekcji, np. dziki, sójki czy szpaki – które chwytając w dziób mrówki odwracają ich odwłoki w odpowiednim kierunku aby mrówczy kwas trafił na te partie ciała na którym występują pasożyty.

– Mrówki każdego intruza spryskują kwasem.

– Podczas transportu unoszą ciężary kilkakrotnie przekraczające masę ich ciała.

– Mrówka ćmawa chętnie zjada również padlinę. Mimo że nie ma żądła, potrafi pryskać jadem na odległość do 2 metrów, a dzięki silnym żuwaczkom robotnice intensywnie kąsają i są w stanie przegryźć ludzki naskórek.

Na terenie Nadleśnictwa Dwukoły mrowiska występują w każdym leśnictwie, a w trakcie prac hodowlanych mrowiska wraz z otuliną wyłączane są z użytkowania gospodarczego w celu ochrony „mrówczych” sprzymierzeńców lasów.

Pamiętaj nie kop mrowisk, nic do nich nie wrzucaj ani nie wkładaj. W ten sposób przyczynisz się do ochrony lasu !!!

źródło: Nadleśnictwo Dwukoły

fot. Krzysztof Nyklewicz

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x