Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Czy warto prowadzić firmę w województwie mazowieckim?


Województwo mazowieckie uważane jest za jedno z najlepszych miejsc z potencjałem rozwojowym w Polsce. Czy warunki sprzyjają każdemu przedsiębiorcy? Czego można spodziewać się w przyszłości? Z jakimi zmianami trzeba się liczyć, prowadząc własne przedsiębiorstwo? Dowiedz się więcej.

Innowacyjność regionu

Mazowsze jest regionem wyróżniającym się szczególnie szybkim rozwojem, co przyciąga wiele osób zainteresowanych nie tylko zamieszkaniem w tym województwie, ale także inwestowaniem w swoją działalność gospodarczą. Innowacyjność dostrzegają przedsiębiorcy, którzy chętnie zakładają tam firmy. Co ważne, Warszawa i jej okolice mogą liczyć na otrzymywanie wsparcia finansowego, aby dynamicznie wprowadzać jeszcze lepsze zmiany. Celem stało się uzyskanie przez województwo pozycji jednego z liderów innowacyjności w Europie Środkowej i Wschodniej do 2030 roku. Określa się cztery strategie, które mają umożliwić wypełnienie takiego planu, czyli bezpieczna żywność, inteligentne systemy w przemyśle i infrastrukturze, nowoczesny ekosystem biznesowy i wysoka jakość życia. Ponadto z Funduszy Europejskich skorzysta nie tylko warszawski obszar stołeczny, ale także słabiej rozwinięty obszar mazowiecki regionalny, na który przeznaczono aż 1,5 mld euro ze środków. Wsparcie polega w dużej mierze na finansowaniu działań związanych m.in. z wdrożeniem e-usług czy kontrolą jakości powietrza.

Z czym trzeba się mierzyć?

Obecnie najwięcej problemów doświadczają jednoosobowe firmy, które już w zeszłym roku zaczęły znikać z rynku. Wynika to przede wszystkim z niepewnością u przedsiębiorców związaną ze zmianami podatkowymi – np. zapłatą składki zdrowotnej liczonej od dochodu, a także z wysoką inflacją. Dodatkową przeszkodą są rosnące ceny gazu i innych paliw. To właśnie na Mazowszu zamyka się największa ilość takich mikroprzedsiębiorstw. Warto zaznaczyć, że obejmują one aż 96,7% sektora MŚP, dlatego posiadają znaczący wpływ na gospodarkę kraju. W trudnej sytuacji znajdują się branże: budowlana, transportowa, handlowa i gastronomiczna.

Jednak prowadzenie własnej działalności wcale nie musi wiązać się z samymi problemami. Lepszą przyszłość czeka zdecydowanie sektor medyczny, szybko rozwijający się e-commerce czy usługi kurierskie. Rozwój przedsiębiorstwa może zostać zapewniony dzięki nawiązaniu współpracy z inną firmą. Jednak zanim do tego dojdzie, należy więcej się o niej dowiedzieć, aby nie zostać oszukanym. Wiarygodność kontrahenta w łatwy sposób można sprawdzić na stronie https://aleo.com/pl/funkcje/baza-firm/wyszukiwarka-nip, wpisując podany przez niego NIP. W ten sposób przedsiębiorca uzyska m.in. pomoc w obszarze doradztwa biznesowego, co skutecznie poprawi płynność finansową oraz pozycję na rynku. Dzięki otrzymaniu profesjonalnej oceny ryzyka i oszacowanych strat, które można ponieść, łatwiej będzie zaplanować swoje kolejne działania i zdecydować się na staranie się o dofinansowanie. Współczesny przedsiębiorca ma dostęp nie tylko do unijnych środków, ale również innych źródeł dotacji. Na stronie https://aleo.com/pl/firmy można sprawdzić, z których dofinansowań najczęściej korzystają firmy z województwa mazowieckiego.


Artykuł zewnętrzny

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]