Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nawet najbardziej imponujące rozmiarami poroża wymieniane są każdej wiosny


Nadleśnictwo Dwukoły po raz kolejny odkrywa przed czytelnikami leśne tajemnice. Tym razem dowiadujemy się skąd biorą się w lesie cenne znaleziska, na które możemy natrafić podczas wiosennych spacerów.


Przełom lutego i marca to czas kiedy jeleniowate zrzucają swoje poroża. Gubione wiosną poroża nazywane są zrzutami. Proces ten jest cykliczny i odbywa się każdego roku u tej grupy zwierząt, nawet najbardziej imponujące rozmiarami poroża wymieniane są każdej wiosny !!! (a mogłoby się wydawać, że są budowane latami). Proces zrzucania poroża jest związany ze zmianami zachodzącymi w tkankach u podstawy poroża. W tkance kostnej tworzą się jamy, które z czasem się powiększają i w końcu poroże się odłamuje. W trakcie zrzucenia powstaje rana, która szybko się zarasta. Nowe poroże początkowo jest pokryte skórą, tzw. scypułem, który jest bardzo unaczyniony. Po czterech miesiącach skóra zaczyna wysychać, wtedy zwierzęta ścierają ją o krzewy i pnie drzew, a poroże zaczyna kostnieć – czytamy we wpisie Nadleśnictwa.

Od momentu zrzucenia poroża do zakończenia jego wzrostu mijają ponad trzy miesiące. Podczas tych 100 dni tempo wzrostu jest zdumiewające, u niektórych gatunków jeleniowatych w ciągu doby ta ozdoba może przyrosnąć nawet o 1,5 cm. Poroże jest największym atrybutem samców w trakcie jesiennych godów – uzupełniają opis leśnicy.

Jak się okazuje, zbieranie poroży jest dozwolone, jednak leśnicy podają kilka podstawowych zasad, których przy tym należy przestrzegać:

  • w trakcie poszukiwań nie wolno płoszyć zwierząt, zmuszając ich do biegu, licząc że podczas ucieczki odpadnie stare poroże;
  • należy także unikać ostoi zwierzyny i innych terenów objętych ochroną;
  • znalezione zrzuty poroża stają się własnością znalazcy.

Poroża jeleni wykorzystuje się do wielu celów – od ozdób, przez meble aż po dzieła sztuki.

Fotografie przedstawiają zdumiewające okazy poroży jeleni i łosi znalezione przez leśniczego Wiesława Hajczuka w trakcie wykonywania obowiązków służbowych.

źródło: Nadleśnictwo Dwukoły

fot. W.Hajczuk

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
RUCHAC
RUCHAC
1 rok temu

JELENI U NAS NIE BRAKUJE

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  RUCHAC

Tylko nie wszystkie jelenie gubią poroże.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

zgadza sie

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x