Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Oszukany na zakupie ekogroszku. Drugi na urządzeniu grzewczym


Do mławskiej komendy Policji, niemal każdego tygodnia wpływają nowe zawiadomienia o oszustwach na portalach ogłoszeniowych lub firmach, nierealizujących zamówień, zgodnie z umową kupna- sprzedaży przez Internet. Większości tych zdarzeń udałoby się zapobiec, wystarczy tylko stosować się do kilku prostych zasad i zachować ostrożność.


Wczoraj, mławscy policjanci przyjęli kolejne dwa zgłoszenia o oszustwach, podczas zakupów online. 56-letni mławianin odnalazł na jednej ze stron, ofertę firmy, sprzedającej urządzenia i systemy grzewcze. Cena urządzenia  wydawała się dobra. Z firmą oferującą towar można było się jednak skontaktować wyłącznie przez formularz a forma płatności przewidywała jedynie „płatność z góry”. Pomimo tego mławianin złożył zamówienie i wpłacił pieniądze na podane konto. Oczekiwanie na przesyłkę zaczęło się wydłużać. Mławianin próbował skontaktować się ze sprzedającym – bez efektu.

37-letni mieszkaniec pw. mławskiego, na popularnym portalu ogłoszeniowym znalazł ofertę sprzedaży ekogroszku. Zamówił 2 tony. Wpłacił zaliczę, ponad 900 zł,  na podany numer konta. Dostał informację, że zamówienie jest w trakcie realizacji. Minął tydzień a status zamówienia pozostał bez zmian. Sprzedający nie odbiera telefonu.

W obu tych sprawach trwają czynności mławskiej Policji. Za przestępstwo oszustwa, sprawcy grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Nieudane zakupy online i utrata pieniędzy, to delikatnie mówiąc, denerwująca sytuacja – by jej uniknąć, wystarczy zastosować kilka prostych zasad:

– Przed dokonaniem zakupu sprawdź w Internecie opinie o firmie, która oferuje sprzedaż. Komentarze kupujących mogą uchronić Cię, przed kłopotami.

– Jeśli firma, oferująca sprzedaż na swojej stronie, posługuje się przy składaniu zamówień wyłącznie formularzem. Nie podaje numerów kontaktowych, adresu siedziby, adresu e-mail a za towar można płacić wyłącznie z góry – to jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy, by taką stronę opuścić.  

– Kupując na znanym portalu ogłoszeniowym, wybierajmy bezpieczne przesyłki, oferowane przez administratora portalu. Nie wpłacajmy pieniędzy bezpośrednio na podane przez sprzedającego konto. Sprawdźmy opinie o sprzedawcy. Pamiętajmy, że brak opinii o sprzedającym  lub firmie to też informacja.

– Jeśli kupujemy towar znacznej wartości, wybierajmy oferty lokalne i sprawdźmy towar przed zakupem.

– Pamiętajmy, że za super tanią ofertą może się kryć na ogół tani chwyt oszusta -przestrzega mławska policja.

źródło: KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x