Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Podsumowanie projektu adresowanego do dzieci z Ukrainy


SONY DSC


Miejski Dom Kultury w Mławie jako jeden z 44 ośrodków w Polsce dołączył do Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego „Przystań Świętego Mikołaja”. Na inicjatywy organizowane od 5 kwietnia do 31 sierpnia 2022 r. dla młodych uchodźców wojennych z Ukrainy przebywających w naszym mieście MDK otrzymał z Fundacji Świętego Mikołaja środki w wysokości 49 992 zł. W ramach projektu udało się dotrzeć do około setki dzieci w wieku od 5 do 15 lat.

Instruktorki MDK-u Ewa Maja Koźlakiewicz i Hanna Matecka-Wieczorek wraz z współtwórcami projektu Kają i Januszem Prusinowskimi – artystami kultywującymi polskie tradycje muzyczne – oraz Ganną Yavorenko z Kijowa – absolwentką Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej im. Karpenko-Kary w Kijowie, dokumentalistką, twórczynią tradycyjnego rękodzieła – już na początku wojny w Ukrainie rozpoczęli działania pomocowe, a dodatkowe środki pozwoliły im na rozszerzenie programu wsparcia edukacyjnego, opiekuńczego i wychowawczego dla dzieci i młodzieży z Ukrainy zamieszkujących na terenie Mławy. Zależało im przede wszystkim na stworzeniu przyjaznego środowiska do spotkań zarówno dla dzieci z Ukrainy i z Polski oraz rozpoczęciu dialogu międzykulturowego, który pozwoli lepiej się poznać i nawiązać trwałe relacje.

Dzięki pomocy Fundacji Świętego Mikołaja udało się stworzyć prężnie działającą maszynę, finalnie – miejsce spotkań i artystycznych działań ponad setki dzieci. We współpracy z wieloma osobami z Ukrainy (psycholog, trener piłki nożnej, instruktor śpiewu, rzemiosła) udało się stworzyć zgraną i wykwalifikowaną kadrę. Współpraca z prowadzącymi z Ukrainy była kluczowa dla budowania poczucia bezpieczeństwa wśród uchodźców przebywających poza swoim krajem.

 

W maju i czerwcu w Mławskiej Hali Sportowej oraz Szkole Podstawowej nr 6 osoby zaangażowane w projekt organizowały czas wolny zamieszkującym tam ukraińskim dzieciom. Prowadziły z nimi zajęcia taneczne, sportowe, plastyczne oraz naukę śpiewu dostosowane odpowiednio do wieku odbiorców. Z początkiem lipca przeniosły swoje działania do Miejskiego Domu Kultury, gdzie rozpoczęły regularne zajęcia świetlicowe. W każdy wtorek i czwartek spotykały się z dziećmi na zajęciach tanecznych, plastycznych, muzycznych, animacyjnych, sportowych. 

Ważnym elementem wakacji były wycieczki. Wraz z podopiecznymi instruktorki odwiedziły park linowy w Przasnyszu, ZOO w Płocku, skansen w Sierpcu oraz planetarium i ptaszarnię w Olsztynie. Dodatkowo organizowały dzieciom zabawy w parku, zajęcia z instruktorem na miejskiej pływalni i spotkanie w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie.

Udało się także zorganizować kilka dodatkowych spotkań artystycznych, często spontanicznie, co związane było z dynamiczną sytuacją na Ukrainie i pojawiającymi się w Mławie gośćmi. I tak na przykład uczestników projektu odwiedziła młoda zawodniczka z Kijowa – Sasha Grytchenko, która dała pokaz gimnastyki artystycznej i przeprowadziła warsztaty z dziećmi ukraińskimi w jednej z hal. Wzruszający i niezapomniany koncert zagrał dla swoich rodaków Yaroslav Krysko – śpiewak i bandurzysta ze Lwowa. Kilkukrotnie grał i śpiewał dla uczestników programu również Zahar Kalenski – utalentowany 10-latek, multiinstrumentalista, uczestnik wielu talent show na Ukrainie, podopieczny „Przystani Świętego Mikołaja”.

Z wielkim entuzjazmem wśród dzieci spotkały się muzyczne spotkania z Kają i Januszem Prusinowskimi. Dzieci miały okazję wziąć udział w muzykowaniu, sprawdzić, jak grają cymbały i baraban.

Dzięki dotacji organizatorzy mogli również zakupić materiały plastyczne. Dzieci tworzyły w glinie, malowały, robiły biżuterię, wycinały, rysowały.

Ważnym i bardzo potrzebnym punktem działań świetlicy były konsultacje psychologiczne. Do współpracy udało się zaprosić Olhę z Ukrainy, którą instruktorki poznały podczas zajęć z dziećmi w szkole. Olha była wielkim wsparciem dla podopiecznych programu, którzy wiedzieli, że zawsze mogą liczyć na jej pomoc. Po powrocie na Ukrainę Olha przez chwilę kontynuowała swoje konsultacje online.

Kulminacją i podsumowaniem projektu było spotkanie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Przyszła na nie ponad setka gości. Była to okazja do zaprezentowania umiejętności, jakie zdobyły dzieci podczas spotkań w świetlicy. Odbył się wernisaż prac, które wykonały dzieci (hand made, rzemiosło, glina, prace plastyczne), były pokazy taneczne, muzyczne. Z ogromnym wzruszeniem dziękowano organizatorom i Fundacji za stworzenie miejsca dla ukraińskiej kultury i rozwoju dzieci.

Zwieńczeniem projektu był piknik w parku miejskim w Mławie. Były gry i zabawy, bańki mydlane, przekąski, spacer historyczny oraz gra miejska poprowadzone przez historyka ze Stowarzyszenia Mława Miasto Zabytkowe. Dzięki nim udało się zaznajomić uchodźców zamieszkujących Mławę z historią miasta.

W projekt zaangażowanych było w sumie 7 osób z Ukrainy:

  • Ganna Yarovenko – współtwórczyni projektu, reżyserka filmów dokumentalnych, twórczyni biżuterii tradycyjnej; z dziećmi prowadziła zajęcia z rzemiosła i hand made;
  • Julia Blohina – nauczycielka śpiewu z Kijowa, która z wielkim zaangażowaniem prowadziła w świetlicy zajęcia wokalne;
  • Olha Snihur – psycholożka będąca wielkim wsparciem dla podopiecznych;
  • Nazar Lithun – mieszkający w Mławie od ponad 10 lat trener piłki nożnej pochodzenia ukraińskiego;
  • Sasha Grytchenko – młoda gimnastyczka z Kijowa, mieszkająca obecnie w Warszawie;
  • Zahar Kalenskyi – 10-letni wokalista oraz multiinstrumentalista, który kilkakrotnie prezentował swoje umiejętności podczas występów w Mławie;
  • Yaroslav Krysko – śpiewak i bandurzysta z Kijowa; w Mławie zagrał koncert dla społeczności ukraińskiej.

Na tej edycji projektu jednak działań nie koniec. – Obecnie, po raz trzeci udało nam się otrzymać dofinansowanie z Fundacji Świętego Mikołaja na działania na rzecz dzieci i młodzieży z Ukrainy, od lutego do końca sierpnia więc kontynuujemy rozpoczętą w kwietniu ubiegłego roku misję – informuje Ewa Maja Koźlakiewicz.

źródło i foto: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Tak a dla polskich dzieci nic. Trzeba płacić Polak
Tak a dla polskich dzieci nic. Trzeba płacić Polak
1 rok temu

T

Stefan
Stefan
1 rok temu

Banderowcy…

Sollomun
Sollomun
1 rok temu
Reply to  Stefan

Ciekwsza dyskuja była na forum przy okazji żołnierzy wyklętych gdzie ich czyny też były stawiane jako zbrodnia. Ale gdzie im tam do pogromu na Wołyniu. Powiem tak : wiem , pamiętam ale nie stygmatyzuje wszystkich. Zwróć uwagę jak będą foto z frontu UA to widać czasem flagę UPA i ci żołnierze pewnie są największymi fajterami.

Jerzy
Jerzy
1 rok temu
Reply to  Stefan

Dzieci też

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x