Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci więcej za pobyt pacjentów w szpitalu


Od lutego w szpitalach zaczęły obowiązywać nowe przepisy związane z rozliczeniem za pobyt pacjentów. Mają one na celu przyśpieszenie otrzymania opieki specjalistycznej oraz wyeliminowanie tak zwanego „sztucznego” wydłużania pobytów pacjentów w placówce zdrowotnej.


– Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za pobyt w szpitalu od pierwszego dnia. Dotychczas do trzeciego dnia hospitalizacji, rozliczanej wybraną Jednorodną Grupą Pacjentów, szpital otrzymywał połowę stawki za hospitalizację. Pełna stawka była wypłacana od trzeciego dnia hospitalizacji. Ten mechanizm ogranicza sytuacje, w których pacjent jest hospitalizowany, a nie było to konieczne, ponieważ problem zdrowotny, z którym trafił do szpitala, mógł być rozwiązany w trybie ambulatoryjnym (świadczenie medyczne mogło być udzielone w AOS zamiast w warunkach szpitalnych).Teraz stawki za pierwsze dni pobytu w szpitalu wzrosną. Ulepszony mechanizm zapewni więc, że placówka otrzyma dodatkowe fundusze, a dyrektorzy szpitali zyskają większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Od lutego 2023 r. NFZ zwiększa stawki od pierwszego dnia hospitalizacji, a w dniach kolejnych będzie ona wzrastać o około 17%, tak, aby trzeciego dnia osiągnęła 100 %.

Po wdrożeniu zmian refundacja wygląda następująco:

pierwszego dnia – to 67% refundacji

drugiego dnia – to 83%

trzeciego dnia – 100%.

– Przewidujemy, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji, pacjenci jeszcze szybciej otrzymają fachową pomoc. Dzięki temu pacjenci będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych. Zmiany korzystnie wpłyną również na sytuację ekonomiczną szpitali, które z jednej strony zwiększą przychody, a z drugiej obniżą koszty – zaznacza Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dzięki tym zmianom do szpitali w ciągu roku ma trafić dodatkowo co najmniej 200 mln zł.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
3 1 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Inka
Inka
1 rok temu

Gdzie w Mławie przyjmuje stomatolog na NFZ?

Bikos
Bikos
1 rok temu
Reply to  Inka

Fajnie jakby Juras z rok zebrał kasę na zubne problemy. Odpowiem Panu na NFZ wszędzie ale skończyły już się limity na ten rok.

Anonim.
Anonim.
1 rok temu
Reply to  Inka

Zadzwoń do NFZ jak nie chce ci się przejść po przychodniach albo dzwonić do nich.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x