Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Terytorialsi Mazowieckiej Piątki rozpoczęli kolejny rok szkoleniowy


Rozpoczął się kolejny rok szkoleniowy dla terytorialsów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. RÓJ. W batalionach 5MBOT odbyły się szkolenia indywidualne, specjalistyczne oraz zgrywające.


Szkolenia strzeleckie, taktyka, działanie żołnierza w patrolu, rozwijanie i działanie elementu logistycznego w działaniach taktycznych, przeciwkryzysowych, żołnierz w działaniach niekonwencjonalnych – to zaledwie niewielka część zakresu tematyki szkoleń, jakie w minionym miesiącu odbyło blisko 1400 terytorialsów na terenie północnego Mazowsza. Szkolenia odbyły się w batalionach lekkiej piechoty 5MBOT, na strzelnicach oraz w tzw. stałych rejonach odpowiedzialności.

W styczniu żołnierze 52. batalionu lekkiej piechoty w Komorowie zrealizowali szkolenie rotacyjne na terenie gminy Andrzejewo. Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć terytorialsów podczas prowadzenia działań. Ćwiczenia w terenie to praktyczny wymiar zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatów, które są rejonem jej działania. Obecność terytorialsów spotkała się z pozytywnym odbiorem lokalnej społeczności.

Mieszkańcy Andrzejewa miło przyjęli terytorialsów na swoim terenie, z ciekawością przyglądali się naszym działaniom, podchodzili do mnie ze słowami uznania. Takie sytuacje umacniają nas w przekonaniu, że jesteśmy potrzebni mieszkańcom, a nasza obecność podnosi ich poczucie bezpieczeństwa. – powiedziała ppor. Krystman z 52 batalionu lekkiej piechoty z Komorowa.  

Z kolei żołnierze 53 batalionu lekkiej piechoty z Siedlec podczas weekendowej „rotacji” szkolili się w rejonie miejscowości Gołobórz. Celem szkolenia było przygotowanie żołnierzy do prowadzenia działań przeciwkryzysowych, które mogą wystąpić w tzw. stałym rejonie odpowiedzialności.  Zajęcia obejmowały zagadnienia z rozpoznania terenu, budowy i zasad obsługi broni lekkiej piechoty, działań inżynieryjnych, przeciwpowodziowych, a także udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.

Szkolenia rotacyjne są najczęstszą formą szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej. Ochotnicy pełnią służbę co najmniej raz w miesiącu przez okres 2 dni w czasie wolnym od pracy i nauki.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 4 votes
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
1 rok temu

odczytanie skali na termometrze to trudna sprawa dla funkcjonariuszy wot.

Anonim
Anonim
1 rok temu

Tydzień bez samochwalki kasodojców od termometru tygodniem straconym. Nic takiego nie zrobili by tym się chwalić. Do normalnej porządnej roboty niech się wezmą, a nie po gazetach chwalby o soby wypisywać z palca wyssane.

Antypis
Antypis
1 rok temu
Reply to  Anonim

A co to potrafi oprócz tego, że chwalić się czymś co inni robią na co dzień. To zwykłe czynności są. To tak jakby wymienić dziecku pampersa i chwalić się, że to się zrobiło.
*** *****
Pozdrawiam wyznawców pisskomuny

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x