Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zmiany w kodeksie pracy. Są zapisy o pracy zdalnej ale i kontroli trzeźwości


27 stycznia Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał nowelizację przepisów Kodeksu Pracy. Obecnie ustawa czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Przepisy w niej zawarte zaczną obowiązywać w terminie dwóch miesięcy od jej publikacji, zaś przepisy dotyczące kontroli trzeźwości wejdą w życie w terminie 14 dni od publikacji.


Co nowego przyniosą wprowadzone zmiany?

Jedna z głównych zmian dotyczy pojawienia się w ustawie definicji pracy zdalnej – ta została określona jako praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika.

Nowe przepisy dają możliwość przejścia pracownikowi na pracę zdalną lub pracę w trybie hybrydowym. Jej szczegóły należy określić przy zawieraniu umowy o pracę lub w trakcie zatrudnienia. Każda zmiana warunków zatrudnienia powinna być zapisana w formie pisemnej.

O pracę zdalną mogą starać się:

  • kobiety w ciąży,
  • pracownik, który wychowuje dziecko do 4. roku życia,
  • rodzic dziecka, które posiada orzeczenie o niepełnosprawności (lub orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności),
  • pracownik sprawujący opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym (muszą posiadać orzeczenie o niepełnosprawności lub o znacznym stopniu niepełnosprawności).

Pracodawca może odmówić pracy zdalnej, gdy jej wykonywanie nie będzie możliwe ze względu na rodzaj wykonywanego zajęcia lub jej organizację.

Dodatkowo nowe przepisy przewidują wprowadzenie pracy zdalnej okazjonalnej, czyli każdy pracownik będzie mógł skorzystać z takiej możliwości przez 24 dni w ciągu roku po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Uchwalone ostatnio nowelizacja kodeksu wprowadza możliwości kontroli pracowników, także tych, którzy wykonują pracę zdalną pod względem zawartości alkoholu w organizmie, jeśli jest to niezbędne do zapewnienia pracownikom ochrony zdrowia oraz życia. Zgodnie z ustawą kontrola ta będzie odbywać się poprzez wykorzystanie metod niewymagających badania laboratoryjnego.

W nowelizacji Kodeksu Pracy zawarto także nowe obowiązki dla pracodawcy. Ma on ponieść koszty związane z pracą, w tym z praca zdalną. Dotyczą one dostawy prądu oraz internetu, a także niezbędnych materiałów i narzędzi pracy.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Sokrates
Sokrates
1 rok temu

No to zajebiście, jak zwykle biedni przedsiębiorcy na minus na pracownicy zdalni na plus, mimo iż nie można sprawdzić tak dogłębnie ile tak naprawdę przepracują w tym domu

Kuba
Kuba
1 rok temu
Reply to  Sokrates

Nieważna jak pracują, ważne że robią to co do nich należy i wywiązują się z obowiązków.
Widać, że nie masz zielonego pojęcia o pracy zdalnej.
Powiem ci tylko tyle, że pracodawcy są na ogół zadowoleni z pracy swoich podwładnych pracujących zdalnie.
Znam ludzi pracujących zdalnie i powiem ci jedno, że się nie opie***ją.

Wyjebongo
Wyjebongo
1 rok temu
Reply to  Kuba

Tak szczególe się nie opierdzielają w pisaniu komentarzy na każdy temat a szczególności sianiu szurowch wizji i niepokoju…..

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x