Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Na ten numer nabierają się nie tylko seniorzy


Ciechanowscy policjanci ostrzegają przed oszustami podającymi się za pracowników banku. Wykorzystują oni telefoniczne połączenia głosowe z potencjalną ofiarą i podając się za osobę reprezentującą bank, wyłudzają nasze dane bądź nakłaniają nas do wykonania przelewu naszych środków na wskazany rachunek bankowy. Niestety przekonał się o tym 33-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, który myślał, że chroni swoje oszczędności przed atakiem przestępców, przelewając je na rachunek wskazany przez oszustkę. W ten sposób mężczyzna stracił blisko 10 000 zł.


Do oszustwa doszło 21 stycznia br. Na telefon komórkowy 33- letniego mieszkańca powiatu ciechanowskiego zadzwoniła nieznana mu kobieta, podająca się za pracownika działu bezpieczeństwa banku z pytaniem czy zlecił wykonanie przelewu oraz czy złożył wniosek o pożyczkę przez aplikację mobilną. Kobieta powiedziała, że bank wychwycił nieprawidłowość gdyż logowanie do aplikacji było z innej miejscowości, a nie z jego miejsca zamieszkania. Oszustka przekonała mężczyznę, aby przelał on swoje oszczędności na ,,bezpieczny rachunek bankowy”. 33-latek wykonał transakcję na prawie 10 000 zł! Gdy zadzwonił na infolinię swojego banku, dowiedział się, że został oszukany!

Coraz częstszym sposobem dokonywania przestępstw jest wykorzystywanie połączenia telefonicznego z potencjalną ofiarą, która w trakcie rozmowy jest przekonywana, że rozmawia z pracownikiem banku lub osobą reprezentującą instytucję finansową. Często wykorzystywany jest spoofing telefoniczny, czyli popularne oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich i udawać inną osobę. Przy wykorzystaniu konkretnych rozwiązań technologicznych dzwoniący może ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenie jako numer dzwoniącego.

Pamiętajmy, że musimy mieć się na baczności, zwłaszcza w sytuacji gdy chodzi o nasze pieniądze i dane wrażliwe!

Policjanci przypominają i ostrzegają :

-pracownicy banku nigdy nie proszą o podanie loginu i hasła do konta, a tym bardziej kodu autoryzacyjnego SMS lub BLIK,

– nie polecają też instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta,

– wykonując jakiekolwiek operacje finansowe, wykonuj je w placówce bankowej albo z własnej inicjatywy! Nigdy za namową osób kontaktujących się telefonicznie!!!

– o wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy poinformuj policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.

źródło: KPP Ciechanów

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
rysiu
rysiu
11 dni temu

jako król w moim królestwie wymusiłbym zachowania zgodne z wszystkimi pięknymi zasadami prawami słabszych chorych cierpiących, et cetera… gdybym powiedział dziś kim jestem zapewne natychmiast zostałbym stracony… china kondominium… idee Lenina implement… madaryński powinni obowiązkowo uczyć… 250 ha vis ‚a vis Stoczni Marynarki Wojennej Gdynia… COSCO HAMBURG…

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x