Osoby zainteresowane powinny złożyć wniosek do 18 stycznia
— 12/01/2023
Burmistrzowie Mławy oraz przedstawiciele Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Mława spotkali się w środę 11 stycznia 2023 r. z właścicielami mławskich zabytków, zainteresowanych informacjami na temat Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, do którego zamierza przystąpić Miasto Mława. Po omówieniu planów urzędu w zakresie przystąpienia do programu, uczestnicy spotkania zadawali pytania.
Przypomnijmy, że program przewiduje bezzwrotne dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Dopuszcza także finansowanie obiektów posiadających wpis do gminnej ewidencji zabytków. Wysokość dofinansowania to maksymalnie 98% wartości inwestycji.
Miasto Mława planuje realizację zadań inwestycyjnych w ramach następujących obszarów inwestycyjnych:
- finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, o którym mowa w art. 8 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami lub znajdującym się w ewidencji zabytków wskazanej w art. 22 ustawy, do którego tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego posiada wnioskodawca lub jednostka organizacyjna zaliczana do sektora finansów publicznych, podlegająca wnioskodawcy;
- udzielanie dotacji, o której mowa w art. 81 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, na:
- nakłady konieczne, określone w art. 77 ustawy,
- wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, o którym mowa w art. 8 ustawy lub znajdującym się w ewidencji zabytków wskazanej w art. 22 ustawy.
Każdy samorząd może złożyć maksymalnie 10 wniosków w trzech kategoriach, do:
- 150 000 zł;
- 500 000 zł;
- 3 500 000 zł.
Urząd miasta prosi osoby zainteresowane uzyskaniem dotacji w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków o wypełnienie zamieszczonego poniżej formularza i przekazanie go Wydziałowi Inwestycji Urzędu Miasta Mława, najlepiej pocztą elektroniczną na adres: piotr.tomaszewski@mlawa.pl (tytuł wiadomości: Zabytki) w terminie do 18 stycznia 2023 r. (środa) do godz. 16:00.
źródło i fot.: UMM
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski
[TUTAJ]
Przy okazji tego spotkania, bardzo cenna inicjatywa!!– i zapoznaniu się z tą informacją, powstaje pytanie.– dlaczego w UM nie ma rejestru zabytków???? Bo zamiast czekać na zgłoszenia to miasto winno wysłać zawiadomienia o spotkaniu, i wspólnie z mieszkańcami właścicielami zabytków, zacząć realizować ten program !!
Bo może niektórzy chcą aby ich zabytki stały się zabytkową stertą gruzu a wtedy już wiadomo co będzie budowane ….
Odpowiem może w innej formie i o innych zabytkach, które nie są już nawet do remontu i odnowy–a przykładem jest ulica WARSZAWSKA—AŻ DZIW ŻE TYM TEMACIE TYCH BUDYNKÓW DREWNIANYCH I MUROWANYCH TAKŻE MIASTO SIĘ JESZCZE NIE ZAINTERESOWAŁO!!!— mogę to zrozumieć po po tych ruinach są male powierzchnie aby powstały tam BLOK , więc to może być przyczyną że te ruiny tych drewnianych budynków chyba czekają na to ze przy dzisiejszym braku węgla zostaną rozebrane na opal, i miasto będzie mialó klopot z głowy !!! A może wreszcie tak PANI RZECZNIK RATUSZA ZAINTERESUJE TYM TEMATEM BURMISTRZA MIASTA , i odpowie nam jakie są plany co lukwidacji tego stanu rzeczy ????