Rządowe przepisy ukrócą patodeweloperkę?
— 09/01/2023
Rząd zapowiada przystąpienie do walki z „patodeweloperką”. Nowe przepisy mają ustalać położenia budynków w odległości co najmniej 12 metrów i uregulować kwestię minimalnej powierzchni mieszkań i terenów zielonych oraz placów zabaw.
Rząd chce zająć się walką z tzw. patodeweloperką. Nowe regulacje w zakresie prawa budowlanego zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Szczegóły mamy poznać już w styczniu.
– W styczniu przedstawimy nowy pakiet rozwiązań ws. patologii na rynku mieszkaniowym. Mamy siedem rozwiązań, które ograniczą patologie m.in. w tzw. patodeweloperce – zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Wśród wprowadzanych zmian miałyby się znaleźć m.in. minimalny dystans między budynkami określony na 12 metrów, powierzchnia mieszkań – minimum 25 metrów kwadratowych.
Lokale będą musiały też spełniać określone wymogi co do poziomu hałasu. Nowelizacja ma uregulować kwestię powierzchni zielonych i wyposażenia placów zabaw na osiedlach. Takie tereny mają zajmować minimum 20 proc. zabudowy działki.
Nowe przepisy mają również zwiększyć minimalną odległości budynków mieszkalnych wielorodzinnych od granicy działki do 6 metrów i zwiększyć odległości między balkonami.
red.
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski
[TUTAJ]
Co to ma niby zmienić odległość 12 metrów to tyle co nic. Tak samo nie spotkałem się z mieszkaniem mniejszym niż 25 metrów. Kolejny pusty przepis który nic nie zmieni.
W większych miastach deweloperzy sprzedają mikrokawalerki o powierzchni 10-15 m2 jako lokale użytkowe – prawdopodobnie to temu ma przeciwdziałać zmiana ustawy.
Brawo. W końcu ktoś się bierze za tzw. Buduwanie gdzie popadnie
W końcu się skończy eldorado dla deweloperów