Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Akcyza na alkohol i papierosy od nowego roku w górę


Akcyza na alkohol i papierosy jest co roku wyższa. Prognozy na przyszły rok też nie są lepsze – w 2023 r. akcyza na alkohol wzrośnie o 5%, a na wyroby tytoniowe o 10%.


Z początkiem obecnego roku stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrosły o 10%. Był to początek planu rządu, który zakłada wzrost akcyzy o 5% z każdym kolejnym rokiem do 2027 roku.

W 2023 roku polski rząd będzie kontynuował strategię podwyższania akcyzy na papierosy oraz alkohol. Jak podaje Ministerstwo Finansów, podwyżki cen będą wyglądały następująco:

wódka o pojemności 0,5 l – średnia cena ma wzrosnąć z 23,50 zł do 24,40 zł, czyli o 90 gr

wino o pojemności 0,75 l – średnia cena ma wzrosnąć z 20,16 zł do 20,25 zł, czyli o 9 gr

piwo o pojemności 0,5 l – średnia cena ma wzrosnąć z 2,86 zł do 2,90 zł, czyli o 4 gr

papierosy w liczbie 20 szt. – średnia cena ma wzrosnąć o 42 gr

tytoń do palenia w ilości 100 g – średnia cena ma wzrosnąć do 4,15 zł.

Takie są założenia Ministerstwa Finansów. Na rynkowe realia na pewno wpłynie też wysoka inflacje i większe koszty sprzedaży związane z kosztami energii czy pracowniczymi wynagrodzeniami. Czy to oznacza, że będziemy już mniej pili i palili?

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x