Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Zanim w Krajewie pojawi się pierwsze 5 żubrów


Prace przy budowie zagrody nabrały tempa i widać już fundamenty poszczególnych obiektów infrastruktury.


Budowa Pokazowej Zagrody Żubrów w Nadleśnictwie Dwukoły realizowana jest w ramach projektu „Kompleksowa ochrona Żubra w Polsce” w ramach działania 2.4 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Partnerami realizującymi wspólnie projekt jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Białowieski Park Narodowy oraz 25 jednostek Lasów Państwowych.

Budowana w Krajewie zagroda  ma  być kolejnym elementem działania o charakterze dobrych praktyk, związanych         z kompleksową ochroną żubra Bison bonanus w Polsce. Zagroda budowana jest na powierzchni 8,2 ha na terenie dawnej szkółki leśnej w Krajewie. W swoim zasięgu obejmie szereg obiektów infrastruktury niezbędnej do stworzenia jak najlepszych warunków bytowania tu „Króla puszczy”. Podstawowymi elementami infrastruktury będą: budynek gospodarczy, platforma widokowa, paśnik, koryta paszowe z zadaszeniem, zagroda kwarantannowa, paśnik w zagrodzie kwarantannowej,  odłownia, brama wizytowa, ogrodzenie zewnętrzne, tablice informacyjne oraz szereg drobniejszych elementów.

Szacowane koszty przedsięwzięcia to około 6,1 mln zł.

Inwestycja będzie finansowana ze środków:

  • Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”  –   1 914 300zł.
  • Środków Funduszu Leśnego                         –   1 600 000zł.
  • Pozostałych Środków Lasów Państwowych  –   2 500 000zł.

Przetarg na budowę zagrody wygrała firma P.P.H.U. „ROSTKOWSCY” S.C. J. i W. ROSTKOWSCY z Olszewo-Borki.

Pierwsze efekty prac budowlanych w zagrodzie są już widoczne. Powstały już fundamenty budynku gospodarczego wystające ponad grunt.

To duży budynek spełniający funkcję stodoły, chłodni, miejsca przygotowania i magazynowania pasz. W innym miejscu przyszłej zagrody widoczna jest żelbetowa konstrukcja platformy widokowej. To również duży obiekt o wymiarach 26 x 4 m z trzypoziomową wieżą w środkowej części. Taras umożliwi zwiedzającym obserwację żubrów w zagrodzie. Konstrukcja przystosowana będzie również do wizyt osób niepełnosprawnych. Wzrok przyciągają zgromadzone na placu budowy specjalne przęsła i słupy ogrodzenia zewnętrznego. Ta konstrukcja musi być szczególnie wytrzymała by sprostać naporowi żubrów, których masa niejednokrotnie osiąga 1000 kg. Wszystkie elementy Pokazowej Zagrody Żubrów w Krajewie zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu jak najlepszego dobrostanu dla stada żubrów, które będą w nim bytowały, ale i jednocześnie w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu odwiedzających zagrodę ludzi.

Wsiedlenie stada zaplanowane jest na ostatni kwartał przyszłego roku. Z wstępnych ustaleń wynika, że możemy spodziewać się pierwszego stada w liczbie 5 sztuk (byk, 3 krowy i ciele).

źródło i fot.: Nadleśnictwo Dwukoły

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
2 miesięcy temu

typowo polska budowa, radyjko, ognisko, ludzi jak na lekarstwo, brak sprzętu, brak kasków. ciekawe czy to buduje pan Janusz z panem Zdziśkiem, czy może jacyś fachowcy. A w tle typowo lasopaństwowe podejście do drzew, podgolone drzewa w pasach ochrony wiatrowej

prostownik
prostownik
2 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Obrzydzaj i mąć – dobrze Ci idzie.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x