Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Miasto przegrywa w sądzie. Ile naprawdę kosztują śmieci?


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 11 października 2022 r. orzekł o nieważności uchwały Rady Miasta Mława z 25 czerwca 2019 roku dotyczącej wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty. Sąd uznał, że narusza ona prawo w sposób istotny. Według wyliczeń sądu, miasto pobrało od mieszkańców ponad 2 mln złotych więcej niż wynoszą koszty systemu.


Przywołany powyżej wyrok to efekt skargi złożonej w  końcu lipca 2019 roku przez Alinę Gulczyńską i Kamila Przybyszewskiego, wspieranych m.in. przez Halinę Pszczółkowską i Martę Obrębską oraz 365 mieszkańców. Skarga dotyczyła wprowadzonych wówczas na wniosek burmistrza Sławomira Kowalewskiego w uchwale rady miasta nowych stawek opłat za odbiór odpadów, podnoszących cenę z 19 zł na 39 zł od osoby. Dzisiaj jak wiemy, ta uchwała nie jest już obowiązującą, gdyż rada miasta zmieniła metodę naliczania opłat za odpady na metodę od zużycia wody. Tym niemniej WSA uznał ją i tak za naruszającą prawo w sposób istotny i nieważną.

Sąd rozpatrując skargę nie wszystkie podane  w niej zarzuty uznał za zasadne. Podzielił jednak podnoszony przez wnioskodawców zarzut braku kalkulacji w uzasadnieniu uchwały.

„Odnosząc się do tego zarzutu Sąd stwierdza, że uzasadnienie zaskarżonej uchwały zostało sporządzone w sposób uniemożliwiający skontrolowanie zasadności ustalenia stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w takich kwotach. Nie ma w nim nawet śladowej kalkulacji wysokości stawek, mającej na celu wykazanie, że pobierane opłaty będą pokrywały rzeczywiste koszty związane z funkcjonowaniem systemu zagospodarowania odpadami na terenie gminy.” – napisał WSA w uzasadnieniu wyroku.

Sąd nie poprzestał jednak na tym stwierdzeniu. Posługując się dostępnymi w uchwale i uzasadnieniu danymi, takimi jak uzyskany w przetargu koszt odbioru i zagospodarowania odpadów, strukturą mieszkańców deklarujących zbiórkę selektywną oraz statystyczną liczbą mieszkańców wyliczył, że „nadwyżka” przychodów miasta pobranych od mieszkańców w stosunku do kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów to kwota 2 091 288 zł.

Wyliczenia Sądu z uzasadnienia uchwały

W ocenie Sądu właśnie brak kalkulacji jest najpoważniejszą wadą unieważnionej uchwały.

„Wada ta zdecydowała o stwierdzeniu nieważności uchwały, ponieważ ona jest istotna, gdyż uniemożliwia skontrolowanie, czy stawki opłaty zostały skalkulowane adekwatnie do kosztów funkcjonowania całego systemu” – czytamy dalej w uzasadnieniu wyroku.

Stronom postępowania od powyższego wyroku przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

JK

Zobacz także:

Skarga mieszkańców skuteczna. WSA stwierdził nieważność uchwały rady miasta o opłacie za gospodarowanie odpadami

Skan wyroku WSA

Scan_0001

Scan_0001

Scan_0002

Scan_0003

Scan_0004

Scan_0005

Scan_0006

Scan_0007

Scan_0009

Scan_0010

Scan_0011

Scan_0012

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
35 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ktoś
Ktoś
6 miesięcy temu

Mają tyle nadwyżki i jeszcze podatki w przyszłym roku chcą nam podnieść, ponieważ rzekomo brakuje im pieniędzy w budżecie.

Jeremi
Jeremi
6 miesięcy temu

Ja też ich biorę do sądu, już trwają rozmowy z adwokatem (niestety nie z Mławy ale z Warszawy) chodzi o śmieci dla przedsiębiorców – ilość koszt, kilkukrotne naliczanie opłat tego samego biznesu (z innego miejsca) Bezprawny przymus (monopol).

Max
Max
6 miesięcy temu

Przedwczesne wybory nas czekają??

Bicz
Bicz
6 miesięcy temu

Cała ta ekipa Won.Szkoda,że nie powiązali ceny za odpady z np.ilością wypijanej kawy lub zużycia prądu.Absurd.Wyborcy-Mławianie przy najbliższych wyborach ,,podziękujcie,, swoim radnym.Dorwali się do koryta a zapomnieli o służebnej roli.

Kobieta
Kobieta
6 miesięcy temu
Reply to  Bicz

Nie wrzucaj wszystkich do 1 wora

Sylwia
Sylwia
6 miesięcy temu

Rozumiem że przez jakiś czas śmieci w Mławie za free ? W sam raz prezent na święta wkoncu 2 paki to nie mała sumka. Czy kiedykolwiek „władza” przestanie nas okradać?

Śmieć
Śmieć
6 miesięcy temu

2 miliony nadpłaty ojeejjjj tak można można

Mława
Mława
6 miesięcy temu

W tej chwili także jesteśmy oszukiwani doznaje tego na własnej skórze i portfelu.

Trash
Trash
6 miesięcy temu

Pisałem już 3 lata temu że wystarczy policzyć.Wielki szacunek dla analitycznej pracy w/w Pani. Wszystkie dane statystyczne, fry zakupu , sprzedaży oraz kontakty powinni być jawne . Przykład autostrady Kulczyka z utajnionymi zapisami . Tak czy inaczej sprawa się rozpłynie jak te spadnie śliwki mirabelki jurnego posła taki mamy klimat.

Mławianka
Mławianka
6 miesięcy temu

Chcemy zwrotu kosztów.

Adaś
Adaś
6 miesięcy temu

Nie wiem czy dobrze rozumie . Ale z tego co wyczytałem to przez pewien czas mieszkańcy płacili za śmieci stawki które były ustalone nie zgodnie z przepisami. Jak to się nazywa sami sobie możecie odpowiedzieć . Ja osobiście czuje się okradziony. Za ustawo głosowało większość radnych nawet z PIS. Tak na marginesie czemu do kolejnego przetargu na wywóz śmieci. Ponownie przystąpiła tylko jedna firma. Może tym warto również się zainteresować.

Aga
Aga
6 miesięcy temu

A co??? na to radni z PiSU nie wstyd im z kim pakt podpisali

Adaś
Adaś
6 miesięcy temu
Reply to  Aga

Oni nie mają wstydu, dla nich liczy się wyłącznie władza.

Mława
Mława
6 miesięcy temu
Reply to  Aga

A co oni mogą jak jest większość głosów za obłudą.

Sesor
Sesor
6 miesięcy temu
Reply to  Aga

Gdzie jest PSL i Totalna Opozycyja rządu

Mławianka
Mławianka
6 miesięcy temu
Reply to  Sesor

W radzie miasta jest

Mławianka
Mławianka
6 miesięcy temu
Reply to  Sesor

W radzie miasta miedzy innymi

Pochwa
Pochwa
6 miesięcy temu
Reply to  Aga

Jaki wstyd, jest dieta, są posadki w komisjach. Rada, która powinna kontrolować burmistrza, działa na zasadzie teatrzyku mimów.

Antykowal
Antykowal
6 miesięcy temu

Co naprawdę sąd orzekł? Ano to, że urzędnicy na czele z burmistrzem ewidentnie działali na szkodę mieszkańców. Jest to karalne. Z wyroku wynika też, że złamane zostało prawo, gdyż ustawa zakazuje czerpania zysków przez samorządy z funkcjonowania systemu gospodarki odpadami na swoim terenie. Warto poszukać w necie, już były orzeczenia na ten temat.
Tak czy inaczej na początek potrzebna jest kontrola NIK, a potem dalej z tym całym towarzystwem, czas rozliczyć ten nasz mławski grajdół.

Ad.
Ad.
6 miesięcy temu
Reply to  Antykowal

Tu nie tylko kontrola NIK jest potrzebna. Należałoby sprawdzić czemu do przetargu przystępuje wyłącznie jedna firma. Skoro pan zastępca mówił że w Mławie jest aż siedem firm o takim profilu działalności.

Anonim.
Anonim.
6 miesięcy temu
Reply to  Ad.

Przecież to proste:
TAK SIE PRZETARGI USTAWIA, ZEBY TYLKO JEDNA FIRMA SPELNIALA WSZYSTKIE WARUNKI.

CBA
CBA
6 miesięcy temu
Reply to  Anonim.

Tylko to muszą stwierdzić odpowiednie służby. Możemy sobie gdybać muszą na to być dowody.

Mieszkaniec Mławy
Mieszkaniec Mławy
6 miesięcy temu

Kowalewski i Zejer do natychmiast do dymisji. Mławianie czekają

Z Urzędu Miasta
Z Urzędu Miasta
6 miesięcy temu

Gdzie kalkulacja? Gdzie nadwyżka i w związku z tym co teraz zrobi Szanowny Pan Burmistrz? Dymisja, jeśli jest dżentelmen. Aha dlaczego tylko Novago w przetargu startuję? Teraz ma to sens i podłoże. A podatnicy, no cóż nie pierwszy raz…

Jo jo
Jo jo
6 miesięcy temu

Zostali wydymani

Z Urzędu Miasta
Z Urzędu Miasta
6 miesięcy temu

Poziom kultury pracowników Urzędu Miasta systematycznie się obniża. Burmistrz traci fason , a Pani Sekretarz poza czubkiem własnego nosa nic nie widzi. Za co się weźmie to nie skończy. Nie wspomnę o kolesiostwie i wykluczaniu wykształconych z kulturą, ale nie po układach. Czarę goryczy przelewa zatrudnienie Pani Kierownik bez pojęcia, opamiętania Pani Goryszewskiej. Chodziły ploty, że mocno wystarała się o nominację u Burmistrza. Drożyzna obecnie jest winą rządu , ale podnoszenie opłat za śmieci, od nowego roku podatku od nieruchomości i innych daje tylko jedną maksymę, samorząd jak rząd, dumy i durny.

heh
heh
6 miesięcy temu

Super, ale czy to w praktyce coś oznacza dla mieszkańców?
Skarga i wyrok dotyczą poprzedniego sposobu naliczania opłat za śmieci. Od dłuższego czasu miasto nalicza opłaty od zużytej wody. Za 3-osobową rodzinę płacę teraz znacznie więcej niż 57 zł wynikające z poprzedniego sposobu naliczania,który wyrok sądu uznał za zawyżony i błędny. Czy w takim razie mieszkańcy mogą liczyć na to, że miasto zweryfikuje też obecny system naliczania opłat?

Brudny Miś
Brudny Miś
6 miesięcy temu
Reply to  heh

Fakt co to oznacza , ja za 4 osoby płace 180 zł.

Biały
Biały
6 miesięcy temu

Patologia patologią ale niech Panowie Burmistrzowie wezmą się za swoich urzędników bo obsługa w Urzędzie Miasta jest na bardzo niskim poziomie!

Znam tą Panią
Znam tą Panią
6 miesięcy temu

Pani Alino zbieraj siły i na burmistrza startuj. Zasłużona jesteś dla Mławy

K......
K......
6 miesięcy temu

Co Ty bredzisz???????

Anonimowo
Anonimowo
6 miesięcy temu
Reply to  K......

To startuj Ty po zasługi

Kazik
Kazik
6 miesięcy temu

Grubo!!

Aga
Aga
6 miesięcy temu

ale.PATOLOGIA w Urzędzie Miasta Legalnie wyłudzają HARACZ?????

Qqq
Qqq
6 miesięcy temu
Reply to  Aga

Z tym legalnie to przesada, ale faktycznie rządy PIS pozwalają na takie nadużycia. Niestety żyjemy w kraju gdzie przepisy nie mają większego znaczenia. W normalnym kraju już by była dymisja ale nie u nas.

35
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x