Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego dla Janusza Prusinowskiego


Janusz Prusinowski – skrzypek, śpiewak, harmonista, cymbalista, kompozytor i animator kultury z Mławy – został jednym z dziesiątki laureatów tegorocznej Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Jego kandydaturę w XXIII edycji konkursu zgłosiło Miasto Mława. Gratulujemy!


Nagrodę laureat odebrał podczas gali w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie w poniedziałek 21 listopada 2022 r. Gratulacje w imieniu Burmistrza Miasta Mława Sławomira Kowalewskiego złożyła mu Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Medialnej Urzędu Miasta Mława Magdalena Grzywacz. „Dziękuje bardzo Wszystkim, którzy przyczynili się i przyczyniają wciąż do tej nagrody, […] którzy inspirują i wspierają moje muzyczne i taneczne wariactwo na mazowieckich ścieżkach. Syn Gabriel towarzyszył mi dzielnie. Piękny prezent imieninowy” – napisał na swoim profilu facebookowym Janusz Prusinowski.

Janusz Prusinowski jest jednym z prekursorów odrodzenia muzyki wiejskiej. Multiinstrumentalista i kompozytor współpracował z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Narodowym. Jest współtwórcą muzyki do filmu „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego. Z żoną prowadzi teatr-wydawnictwo „Słuchaj Uchem”. Jest współautorem interaktywnych spektakli muzycznych oraz płyt z muzyką dla dzieci. Założył „Janusz Prusinowski Trio / Kompania”. Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”.

Jury konkursu doceniło m.in. jego zasługi na rzecz rozwoju i promocji województwa mazowieckiego, w tym m.in. muzykowanie w Bractwie Ubogich, współzałożenie i współprowadzenie Domu Tańca w Warszawie, przywracanie do żywej praktyki pieśni z lirą korbową śpiewanych w dawnych czasach przez lirników i dziadów wędrownych, tworzenie programu edukacyjnego „Janko Muzykant”, tworzenie muzyki teatralnej opartej na muzyce tradycyjnej, promowanie tradycyjnej muzyki Mazowsza w licznych projektach międzynarodowych, prowadzenie licznych koncertów w szkołach podstawowych i średnich Mławy i Mazowsza Północnego, realizację warsztatów internetowych „W Sieci Mazurka” czy projektu „Mazowsze Północne – Ziemia Nieznana”.

To tylko niewielki wycinek bogatego dorobku i działalności Janusza Prusinowskiego. Serdecznie gratulujemy nagrody i życzymy dalszych sukcesów oraz twórczych inspiracji!

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x