Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Terytorialsi i energetycy przywrócili dostawę prądu mieszkańcom Ciechanowa


Terytorialsi z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wspólnie z pracownikami Energa Operator przywrócili dostawę prądu mieszkańcom Ciechanowa. Takie zadanie wykonywali podczas ćwiczeń pk. „Przyjazna Energia-22”.


W sobotę 19 listopada żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili się  wspólnie z pracownikami Energa Operator S.A. w Ciechanowie w ramach projektu  pk. „Przyjazna energia-22”. Ćwiczenie epizodyczne miało na celu przygotować żołnierzy do realizacji misji formacji, jaką jest obrona i wsparcie lokalnych społeczności.  Terytorialsi z 5 Mazowieckiej Brygady OT realizowali zadania pod okiem specjalistów, korzystając z ich ogromnej wiedzy oraz doświadczenia w zakresie energetyki i działań na wypadek sytuacji kryzysowych. Scenariusz epizodycznego zdarzenia zakładał sytuację kryzysową, która wynikała z pozbawienia energii elektrycznej części Ciechanowa, w tym ważnych instytucji i obiektów. Żołnierze 5MBOTzostali skierowani w rejon działań Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Ciechanów, w celu przywrócenia zasilania w magazynach firmy Energa.

Jeśli nastąpi brak prądu lub energia będzie przesyłana w sposób niewystarczający, żołnierze są w stanie pomóc operatorowi, który dosyła energię elektryczną, żeby mieszkańcy czuli się bezpieczni. Nasza Brygada posiada Polową Stację Zasilania oraz Kontenerową Elektrownię Polową, któresą awaryjnymi źródłami prądu. Całość elementów może pracować synchronicznie lub też samodzielnie – stanowiąc odrębne źródła zasilania. Posiadamy takie środki i elektrownie, które są w stanie zabezpieczyć osiedle czy szpital, gdy będzie brak prądu – powiedział ppłk Artur Inczewski, zastępca dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ćwiczenie pk. „Przyjazna Energia-22” zweryfikowało zdolności osobowe oraz sprzętowe do niesienia wsparcia społeczności lokalnych, na wypadek przerwy w dostawie energii.  W tym roku terytorialsi ciechanowskiej brygady pomagali elektrykom w usuwaniu skutków nawałnicy w powiecie mławskim, gdzie wspólnie przywrócili dostawę energii elektrycznej po zerwaniu linii przesyłowych. Kolejnym przykładem wykorzystania awaryjnych źródeł prądu przez żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady OT był tymczasowy szpital na Okęciu w ramach przeciwdziałań epidemii.

***

Z dniem wejścia w życie Ustawy o obronie Ojczyzny zadania przeciwkryzysowe nabrały nowego wymiaru. Wojskom Obrony Terytorialnej została powierzona niemilitarna część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej, z kolei dowódca WOT gen. broni Wiesław Kukuła został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, a poszczególni dowódcy brygad OT stali się doradcami wojewodów w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia z ramienia wojska.

źródło i fot: 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
WZ-9
WZ-9
1 rok temu

Ale jak to ? Jest tu taki jeden szur na forum że WOT to kasobiorcy i są od termometrów . Może się wypowie ? Chyba że już siedzi w kaftanie

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  WZ-9

Nie, nie siedzi . Ale podtrzymuje tezę – puść dziecko Maciory samego w reren to się zgubi. I ta organizacja do niczego nie jest przydatna. Jak chcą się przysłużyć państwu to niech się zapiszą do prawdziwego wojska. A tu są tylko chwalby dokonań, które zwykły ludź potrafi zrobić. Czyli nic takiego nadzwyczajnego by o tym pisać w prasie.
J384Ć P15

Wiesiek
Wiesiek
1 rok temu
Reply to  WZ-9

To teraz po szkoleniu prąd będą w wiadrach roznosić.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x