Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Burmistrz partnerskiego Viernheim odebrał medal Zasłużony dla Miasta Mława


SONY DSC


Matthias Baaß – burmistrz niemieckiego Viernheim, naszego miasta partnerskiego  – przyjechał do Mławy, by osobiście odebrać z rąk burmistrza Sławomira Kowalewskiego przyznany we wrześniu br. miastu Viernheim medal Zasłużony dla Miasta Mława. Wyróżnienie to jest wyrazem podziękowania za wsparcie Mławy w działaniach na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Zarządzeniami z 20 września 2022 r. Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski przyznał medale Zasłużony dla Miasta Mława po raz pierwszy nie osobom, ale całym miastom: niemieckiemu Viernheim i włoskiemu Moscufo. Symbolicznie zostały one wręczone podczas wideokonferencji zorganizowanej tamtego dnia podczas sesji Rady Miasta Mława. Burmistrz Matthias Baaß postanowił, że medal dla Viernheim odbierze osobiście w Mławie. W naszym mieście gościł 22 i 23 listopada 2022 r., a medal odebrał z rąk Sławomira Kowalewskiego i Przewodniczącego Rady Miasta Lecha Prejsa podczas połączonego posiedzenia komisji rady.

W swoim wystąpieniu burmistrz Kowalewski przypomniał historię relacji z Viernheim i udzielanej przez to miasto kilkakrotnie pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy przebywającym w Mławie oraz ukraińskim żołnierzom.

– Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, reakcja Matthiasa, podobnie jak naszych przyjaciół z Włoch, była natychmiastowa […]. Zorganizowano szybko publiczną zbiórkę pieniędzy, po to, żeby pieniądze z tej zbiórki trafiły do budżetu Miasta Mława [a następnie zostały wydatkowane na pomoc humanitarną – przyp. KN]. To wspaniały gest – nie z budżetu tego zamożnego miasta, ale ze zbiórki publicznej […]. Serdecznie dziękuję za to wsparcie, także to psychiczne i emocjonalne. Ja czułem, że jesteś gotów pojawić się tutaj po to, żeby mnie i nam pomagać osobiście. Jest to coś pięknego. Właśnie w takich sytuacjach poznaje się przyjaciół – zwracał się do Matthiasa Baaßa burmistrz Mławy. Podkreślił także rangę przyznanego Viernheim odznaczenia: – Wszyscy doskonale wiemy, jaka jest wartość tego medalu, jaka jest wartość tego wyróżnienia. To wyjątkowe, honorowe wyróżnienie dla osób wyjątkowych – mówił.

O partnerstwie między oboma miastami, umożliwiającym im wspólne patrzenie w przyszłość i budowanie Europy, mówił także Matthias Baaß. Wspominał następnie moment wybuchu wojny w Ukrainie i emocje towarzyszące jej pierwszym dniom. – Nadszedł 24 lutego. W naszym mieście Viernheim myśleliśmy, co teraz zrobić. Każdego z nas to dotknęło. Ja osobiście nigdy nie przypuszczałem, że w swoim życiu przeżyję taki moment historyczny w Europie. W pierwszych dniach byliśmy zszokowani. Zastanawialiśmy się, co możemy uczynić w tej sytuacji. Ponieważ mieliśmy już kontakty z naszym miastem partnerskim, było dla nas jasne, co możemy zrobić: możemy pomóc naszym przyjaciołom w Mławie. Zaapelowałem do wszystkich mieszkańców miasta, abyśmy mogli zebrać pieniądze i je przekazać, aby wspomóc naszych przyjaciół. Był bardzo duży odzew w naszym społeczeństwie, bo wielu obywateli było wdzięcznych, że w jakikolwiek sposób mogą przyczynić się do poprawy sytuacji w Mławie – zwracał się do uczestników spotkania burmistrz Viernheim. Jak dodał, ta sytuacja do dziś jednak nie minęła, czego dowodem był niedawny incydent związany z upadkiem rakiety na terytorium Polski, w związku z którym Matthias Baaß wyraził swoje współczucie wobec bliskich ofiar zdarzenia. – Mam w sobie wiarę, że jednak będziemy wolni i Ukraina podzieli naszą wolność, którą cieszą się zarówno Polska, jak i Niemcy – mówił burmistrz. W imieniu swoim i obywateli Viernheim serdecznie podziękował za to wyjątkowe wyróżnienie i zapewnił, że jeśli tylko będzie taka możliwość, Viernheim nadal będzie chciało wspierać Mławę i Ukrainę.

Przed obradami Matthias Baaß spotkał się w gabinecie burmistrza Mławy z przedstawicielami naczelnej kadry kierowniczej urzędu miasta, kolejnego dnia natomiast odwiedził Urząd Stanu Cywilnego i Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Mława, gdzie miał okazję przyjrzeć się pomocy udzielanej zamieszkującym w Mławie obywatelom Ukrainy, a także Centrum Obsługi Uchodźców Wojennych, gdzie uczestniczył w przekazaniu kolejnej transzy pomocy humanitarnej żołnierzom walczącym na froncie.

źródło i fot. UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
PRL
PRL
1 rok temu

„Naczelna kadra kierownicza”-wszystko w temacie. PRL

Ghost Reader
Ghost Reader
1 rok temu

Jak się spojrzy z szerszej perspektywy to wyszło nie źle, kraj który nas mordował a obecnie kolonizuje gospodarczo dostaje medal za pomoc krajowi który też ma za uszami i na którego napaść jest pośrednio zanagażowany . Cale szczęście że historię zna mało kto nawet sami ukraińscy nie wiedzą że Lwów był Polski .

Ela
Ela
1 rok temu

I to jest super robota! To właśnie na takich rzeczach należy się skupiać. A naprawa dróg, walka o dotacje z UE, smog, cena śmieci to przecież rzeczy drugoplanowe. Brawo brawo i jeszcze raz brawo!!!

Dla niekumatych – to był sarkazm…

Mżonka
Mżonka
1 rok temu

Jakie mataczenie rzeczywisrości. To chyba powinien być medal od ktoregoś z miast Ukraińskich a nie od Mławy.

Pik Pok
Pik Pok
1 rok temu

Boli mnie bardzo rozdawanie odznaczenia każdemu i za wszystko. Dajmy je firmie ****** za odbieranie smieci, ** bo daje prace, deweloperom za Bloki i najlepiej jeszcze każdemu co przejechal przez to miasto… bo czemu nie. Chcieli to zrobili zbiórkę i komu pomogli ludności Mławy czy uchodźcom?

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x