Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

W kościołach odczytano komunikat w sprawie postawy św. Jana Pawła II wobec wykorzystywania seksualnego osób małoletnich


Diecezja Płocka opublikowała – odczytany w minioną niedzielę we wszystkich kościołach – komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski skierowany do wiernych w sprawie postawy św. Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych. „Św. Jan Paweł II jako pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego, zgodnie z posiadaną wiedzą, podjął zdecydowaną walkę z przypadkami krzywdzenia małoletnich, a także wprowadził obowiązujące w całym Kościele normy rozliczania tego typu przestępstw” – napisano.


Jan Maria Jackowski
Reklama

Pismo jest odpowiedzią na pojawiające się w ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pytania o postawę św. Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa w czasie jego pontyfikatu.

„Coraz głośniej stawiana jest teza, że Ojciec Święty nie podchodził właściwie do tego rodzaju czynów, niewiele robił, aby ten problem rozwiązać, a nawet go ukrywał. Wydaje się, że panuje swego rodzaju moda na formułowanie tego rodzaju opinii. Tego typu oskarżenia, wpisują się w próby podważenia autorytetu św. Jana Pawła II, a nawet zakwestionowania jego świętości, potwierdzonej w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. W konsekwencji stanowi to próbę zniszczenia dziedzictwa tego wyjątkowego pontyfikatu” – pisze Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański.

„Uczciwe szukanie prawdy i dawanie o niej świadectwa jest obowiązkiem każdego prawego sumienia. Dlatego też – dnia 14 listopada br. – na Jasnej Górze, zostało przygotowane Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich. Jest to szerokie opracowanie, które uwzględnia zarówno kontekst historyczny i ówczesny stan wiedzy, jak również uwarunkowania społeczne, kulturowe i prawne czasów, w których żył i pracował św. Jan Paweł II”- podaje i zachęca do lektury tekstu, który ze względu na objętość dostępny jest  na stronach internetowych episkopatu, poszczególnych diecezji, parafii oraz mediów katolickich w całym kraju.

„Zachęcam wiernych do lektury tego tekstu, a przez to do refleksji nad pontyfikatem i spuścizną dziejową Papieża Polaka, który jako pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego, zgodnie z posiadaną wiedzą, podjął zdecydowaną walkę z przypadkami krzywdzenia małoletnich, a także wprowadził obowiązujące w całym Kościele normy rozliczania tego typu przestępstw” – czytamy w komunikacie.

Pełna treść komunikatu TUTAJ

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
19 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
jhj
jhj
10 miesięcy temu

To tak jakby Hitler nie wiedział o obozach zagłady (a są tacy którzy tak twierdzą!)

Anonimowo
Anonimowo
10 miesięcy temu
Reply to  jhj

Uczą się od najlepszych. Na klamrach faszyści też mieli Got mit uns a biskupi ich blogosławili jak szli do boju. Nie wspominając o ukrywaniu nazistów. Pecunia non olet.

Prawda
Prawda
10 miesięcy temu

Wasze puste, przepełnione lewacką nienawiścią do wszystkiego i wszystkich związanych z wiarą i kościołem nic nie wnoszą. Dajecie sobie prać mózgi propagandą, która odczłowiecza by łatwiej wam wpoić szambo lewackie. Świat zmierza ku zagładzie pod lewackimi rządami. Piszecie o pedofilach. A czy wiecie, że w Holandii działa legalnie partia polityczna popierająca pedofilię…? Pewnie nie, bo widzicie to co każą wam widzieć….

Lewi
Lewi
10 miesięcy temu
Reply to  Prawda

Nie mądre o tym nie wspomnieć, to wcale nie podobne.

Prawda
Prawda
10 miesięcy temu
Reply to  Lewi

jesteś tak samo ograniczony jak nie wspomnieć o twoich promotorach

G Prawda
G Prawda
10 miesięcy temu
Reply to  Prawda

W Niderlandach niech sobie robią co chcą. Mnie interesuje to co robią naszym dzieciom w Polsce. A ty tak dalej wylewaj tą swą miłość katolicką to wkrótce sam będziesz siedział w tym przybytku plotek i nienawiści. I sam będziesz sobie ten chlebek konsumował.

Prawda
Prawda
10 miesięcy temu
Reply to  G Prawda

to co robią w Niderlandach przelewa się na wszystkich…tylko głupiec teko nie widzi

G Prawda
G Prawda
10 miesięcy temu
Reply to  Prawda

Szczególnie biedni księża są narażeni na te „przelewanie”. W seminariach ich tak uwrażliwiają czy co?

Pochwa
Pochwa
10 miesięcy temu
Reply to  Prawda

A wiesz że w Watykanie wiek inicjacji seksualnej do niedawna wynosił 12 lat, tak dobrze się mówi jak nieTwoją pupę pruje zboczeniec.

Prawda
Prawda
10 miesięcy temu
Reply to  Pochwa

podaj źródło tych „rewelacji” zboczeńcu…napisać można wszystko, a pewnie sam byś chciał to o czym piszesz…

Kuba
Kuba
10 miesięcy temu
Reply to  Prawda

U nas nie ma takiej partii popierającej pedofilię, ale jest sekta sukienkowych, która się tym zajmuje, a ty zdaje się katolik/katoliczka, a z twoich ust wydobywa się jad i śmierdzi gorzej niż z szamba i widzisz tylko to co każą ci widzieć.
Ja mam wolną wole i nikt mną nie będzie sterował, bo umiem samodzielnie myśleć, a ty? – 😀 ha, ha, ha… Żałosny/a jesteś. Niedobrze się robi jak się to czyta co napisał/a/ś, bo to stek bzdur.

G Prawda
G Prawda
10 miesięcy temu
Reply to  Prawda

Pusty to ty jesteś katolaku

Wierny
Wierny
10 miesięcy temu

Bo to był taki wyjątkowy okres w życiu polskiego kościoła. Jak Wojtyła był księdzem biskupem kardynałem a potem papieżem, to wszyscy dookoła chronili go przed informacjami dotyczącymi pedofilii. Bo wiedzieli że jest na drodze do świętości i że nie można go brukać jakimiś dziećmi co to kuszą niewinnych księży i do złego ich prowadzą.

Lupa
Lupa
10 miesięcy temu

Należało by tu zacytować znanego klasyka z ich podwórka z Torunia o tym żeby czegoś nie nazywać perfumerią.

Brc
Brc
10 miesięcy temu

Co konkretnie zrobił Jan Paweł II ? Jakie normy wprowadził do kościoła ? Nigdzie nie mogę się się tego doczytać. Same puste ogólniki, nic nie znaczące słowa

Anonimowo
Anonimowo
10 miesięcy temu

Bronią się jak mogą. Zgodnie z zasadą trzech małpek. Ale i tak już są na równi pochyłej. Upadek coraz bliżej

Pik Pok
Pik Pok
10 miesięcy temu

Czy oznacza to że księża zaczynają uważać słowa papieży za najważniejsze w kościele i zlikwidują cenniki za sakramenty? Bo jeśli nie to powyższy tekst…

19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x