Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ratowska kawaleria w Łazienkach Królewskich


Stowarzyszenie Krechowiacy wraz Sanktuarium Diecezjalnym św. Antoniego z Padwy w Ratowie oraz Muzeum Łazienki Królewskie zorganizowało 15 listopada na hipodromie w parku okalającym muzeum międzypokoleniowy piknik edukacyjno-patriotyczny pod hasłem „Rola kawalerii w odzyskaniu przez Polskę Niepodległości”. Uczestniczyło w nim kilkaset osób z Warszawy i okolic oraz północnego Mazowsza.


W programie pikniku zorganizowanego dla uczczenia 104. rocznicy Niepodległości znalazły się punkty, przygotowane prze przedstawicieli różnych pokoleń, co nadawało tej uroczystości wielowymiarowy charakter.

Wydarzenie zainaugurowało ślubowanie I klasy mundurowej LXXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, z której to okazji do zgromadzonych okolicznościowy list wystosował premier Mateusz Morawiecki oraz gen. bryg. dr Robert Kosowski, rektor – komendant Akademii Sztuki Wojennej.

Następnie uczestnicy wysłuchali prelekcji pt. „Rola kapelanów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości”, którą wygłosi kapelan stowarzyszenia Krechowiacy, rotmistrz kawalerii ochotniczej ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy w Ratowie.

Ukazując ważną rolę kapelanów zarówno w czasie bitwy jak i pokoju ks. Pawłowski podkreślił, iż pierwsze wzmianki o obecności kapelanów w wojsku można wyczytać już w IX wieku w kronikach Walahfrida von der Reichenau zwanego Strabo, wychowawcy księcia Karola II na dworze Karolingów.

Przybliżając rolę kapelanów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, ks. rektor przypomniał, że towarzyszyli oni od samego początku tworzącym się w czasie I wojny światowej polskim formacjom wojskowym a już w październiku 1914 r. została wydana „Instrukcja dla kapelanów wojskowych pełniących służbę przy Legionach Polskich”.

Kolejną prelekcję wygłosił rtm. kawalerii ochotniczej Adam Sujecki, prezes Stowarzyszenia Krechowiacy, który zaprezentował rolę kawalerii, w tym 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, w szczególności w działaniach zbrojnych w latach 1917-1918, które zaowocowały odzyskaniem przez Polskę Niepodległości.

Z kolei Marek Zieliński, pełnomocnik dyrektora Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie przybliżył historię Łazienek Królewskich jako miejsca od stuleci związanego z kawalerią, o czym świadczy choćby przeznaczenie części parku na funkcjonujący do dziś hipodrom, podkreślając przy tym znaczenie wieloletniej współpracy muzeum z Sanktuarium Diecezjalnym św. Antoniego z Padwy oraz stowarzyszeniem Krechowiacy dla krzewienia edukacji patriotycznej w formule żywej lekcji historii.

Poza prelekcjami historycznym celem pikniku było przybliżenie kultury II Rzeczpospolitej, w tej części dominowały występy artystyczne, w tym koncert piosenek kawaleryjskich w wykonaniu Alicji Uszyńskiej i Jacka Brzeszczyńskiego, impresja poetycko-muzyczna „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, a także koncerty pieśni patriotycznych i ludowych w wykonaniu zespołu „Krasiniaki” z gminy Krasne oraz zespołu „Młode Kurpie i Kurpie” z gminy Jednorożec w powiecie przasnyskim.

W programie pikniku znalazły się również pokazy musztry i wyszkolenia kawaleryjskiego, zaprezentowane przez stowarzyszenie Krechowiacy w barwach 1 Pułku Ułanów oraz Stajnię Tarpan w barwach 2. Szwadronu Mławskiego 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich, a także degustacje ciast przygotowanych przez przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z powiatu mławskiego i przasnyskiego, które propagują dziedzictwo kulinarne swoich regionów.

W pikniku uczestniczyły poczty sztandarowe LXXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz Liceum im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach, dzieci, młodzież, całe rodziny oraz seniorzy z Warszawy i okolic oraz powiatu płockiego, wołomińskiego, mławskiego i przasnyskiego.

Udział wzięły w nim także rodziny poległych za Ojczyznę żołnierzy z 1 Pułku oraz 9 Pułku Ułanów, przedstawiciele organizacji pozarządowych, parlamentarzyści na czele z Andrzejem Kryjem, wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Edukacji i Wychowania Młodzieży oraz Anną Cicholską, członkinią tejże komisji, która objęła piknik patronatem honorowym jak również przedstawiciel Ministerstwa Edukacji i Nauki w osobie wiceministra Dariusza Piontkowskiego.

źródło: Stowarzyszenie Krechowiacy, zdjęcia Ożeż Studio

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
PIOTR
PIOTR
1 rok temu

Obłuda tego człowieka z Ratowa nie zna granic

Pik Pok
Pik Pok
1 rok temu

🙂

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x