Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Nowe przepisy. Kierowca pijany, auto do konfiskaty?


fot. ilustracyjne


Przy sprzeciwie Senatu, Sejm przegłosował nowelizację kodeksu karnego, która zakłada konfiskatę samochodów pijanym kierowcom w określonych przypadkach. Nowe prawo czeka już tylko na podpis prezydenta. Kiedy grozi konfiskata?

Nowelizacja kodeksu karnego została przygotowana w resorcie sprawiedliwości. Za jej odrzuceniem głosował Senat. Sejm sprzeciw Senatu jednak odrzucił. W nowelizacji znalazł się zapis o konfiskacie pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę. Przepadek auta ma być stosowany w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila (niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy, czy nie) lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.

– Najpierw policja tymczasowo zajmie samochód na okres do 7 dni. Następnie prokurator zabezpieczy pojazd i wreszcie sąd orzeknie przepadek auta – wyjaśnia procedurę ministerstwo.

Jeśli pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy, orzekany będzie przepadek równowartości pojazdu – wartość określona w polisie ubezpieczeniowej, a w razie braku polisy – średnia wartość rynkowa odpowiadająca wartości podobnych pojazdów.

W przypadku kierowców zawodowych, którzy korzystają z pojazdu pracodawcy sąd orzeknie nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Ustawa uszczegóławia, że chodzi jedynie o przepadek pojazdów mechanicznych, zatem swoich pojazdów nie stracą pijani rowerzyści.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Lupa
Lupa
10 dni temu

No i super.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x