Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Rusza 4. edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza


Rusza kolejna, 4. edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Samorząd wojewódzki przeznacza na realizację pomysłów mieszkańców aż 25 mln zł.  Nabór wniosków rusza 21 listopada. 


Od muralu do siłowni plenerowej

Co roku Mazowszanie zgłaszają setki pomysłów do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Najlepsze są realizowane. Wsparcie z poprzednich edycji BOM-u pozwoliło m.in. na zrealizowanie cyklu warsztatów chemicznych pod nazwą Laboratorium Szalonego Naukowca w powiecie pułtuskim, czy stworzenie patriotycznego muralu w Mławie. Z kolei przy szpitalu wojewódzkim w Ciechanowie lada moment zostanie otwarta siłownia plenerowa.

Przypominamy, że w ostatniej edycji BOM wśród wybranych do realizacji inwestycji znalazły się m.in.: budowa chodnika w Mławie, radarowych wyświetlaczy prędkości, a także zakup ambulansów dla szpitala wojewódzkiego w Ciechanowie czy modernizacja kortu tenisowego przy ośrodku dla chorych na SM w Dąbku.

Zdecyduj, na co zostaną wydane pieniądze z budżetu województwa

Budżet Obywatelski Mazowsza to część budżetu województwa mazowieckiego, o której przeznaczeniu decydują w głosowaniu sami mieszkańcy. W puli jest 25 mln zł. Zgłaszając projekt, Mazowszanie mają realną szansę zrealizować własne pomysły. Jak podkreśla Konrad Wojnarowski, radny województwa mazowieckiego Budżet Obywatelski Mazowsza to swego rodzaju wkład każdego mieszkańca w rozwój województwa. – Warto porozmawiać ze znajomymi, rodziną czy sąsiadami i wspólnie stworzyć projekt, z którym będziemy się utożsamiać i który będzie odpowiedzią na potrzeby naszego środowiska czy okolicy – dodaje radny.

Na co można zdobyć pieniądze

W 4. edycji BOM-u, podobnie jak w poprzednich można ubiegać się o wsparcie na zadania o charakterze inwestycyjnym. Są to tzw. „twarde” projekty, czyli np. karetka, ścieżka pieszo-rowerowa czy boisko. Co jednak istotne budowa nowego obiektu może być realizowana tylko na nieruchomościach należących do województwa mazowieckiego lub jego jednostek organizacyjnych czy spółek.

Na finansowanie z budżetu regionu mogą liczyć także pomysłodawcy zadań o charakterze nieinwestycyjnym, inaczej „miękkich”, tj. np. szkolenia, warsztaty, wydarzenia tematyczne, zawody czy koncerty.

Od pomysłu do projektu w 4 krokach

Kluczowy jest pomysł. I to jest pierwszy krok na ścieżce do sięgnięcia po środki z budżetu Mazowsza. Na projekt inwestycyjny można zdobyć nawet do 1 mln zł, a na nieinwestycyjny do 200 tys. zł

Krok drugi to precyzyjne, ale i ciekawe opisanie projektu w formularzu zgłoszeniowym. Wypełniając go na początku należy wybrać kategorię (obszar tematyczny), nadać dobry tytuł naszemu projektowi, a później dodać skrócony opis projektu, co jest szczególnie ważne, bo będzie on promował projekt podczas głosowania. W formularzu należy również zawrzeć uzasadnienie potrzeby realizacji projektu oraz jego adresatów.

Krok trzeci to kosztorys projektu. Im bardziej szczegółowy tym lepszy. Zdobycie minimum 50 podpisów pod projektem w formie papierowej czy elektronicznej zamyka proces składania projektu do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Projekty można składać w takich obszarach, jak np. edukacja publiczna, promocja i ochrona zdrowia, transport zbiorowy i drogi publiczne, kultura oraz ochrona zabytków i opieka nad zabytkami, pomoc społeczna czy wspieranie rodziny.

Na zgłaszanie projektów jest dużo czasu. Nabór trwa od 21 listopada 2022 r. aż do 13 stycznia 2023 r. Więcej na temat Budżetu Obywatelskiego Mazowsza można znaleźć na www.bom.mazovia.pl.

źródło: UMWM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kon by się uśmiał
Kon by się uśmiał
1 rok temu

Ale jakaś ciota się wkurzyła. Ha, ha, ha, ….

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Można by pomyśleć o sfinansowaniu invitro

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Dobry pomysł

Lupa
Lupa
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Tak ale znowu kasę zgarnie jakiś ksiądz albo pisior na slomianą inwestycje.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Lupa

To trzeba głosować, żeby nie zgarnął

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x