Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Ciekawy pomysł u sąsiadów. Powstaje pierwszy ogród społeczny


W Ciechanowie na terenie miejskiego parku przy ul. Augustiańskiej powstaje pierwszy owocowo-ziołowo-warzywny ogród społeczny. Jego uprawą i pielęgnacją zajmą się podopieczni: Środowiskowego Domu Samopomocy typu A i B, Punktu Wsparcia Dziecka i Rodziny, Dziennego Domu Senior+ oraz zainteresowani mieszkańcy. Na realizację tego pomysłu miasto otrzymało 100 tys. zł dofinansowania.


Ruszyły prace na terenie Miejskiego Parku Ojców im. Wacława Pikusa, gdzie powstanie ogólnodostępny ogród społeczny. Pierwszy w Ciechanowie ekologiczny ogród owocowo-ziołowo-warzywny, budowany przy ul. Augustiańskiej, będzie przeznaczony do użytkowania przez wszystkich mieszkańców.

– W ubiegłym roku zmieniliśmy zaniedbany teren, gdzie nielegalnie podrzucano odpady w zielony, uporządkowany, ogólnodostępny park miejski. Teraz po pozyskaniu 100 tys. zł dofinansowania od samorządu Mazowsza przystępujemy do realizacji kolejnej ekologicznej inicjatywy w mieście. To nowy pomysł na nadanie atrakcyjnych i pożytecznych funkcji terenom zielonym oraz danie wymiernych korzyści mieszkańcom – zaznaczył prezydent Krzysztof Kosiński.

Ogrodem opiekować będą się m.in. podopieczni miejskich jednostek: Środowiskowego Domu Samopomocy typu A i B, Punktu Wsparcia Dziecka i Rodziny oraz Dziennego Domu Senior+. Dzieci, młodzież, seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami będą mogli wspólnie uprawiać rośliny i korzystać z plonów. Ogród społeczny będzie nie tylko przyjazną przestrzenią – miejscem spotkań i integracji. Posłuży również do edukacji, poprzez możliwość organizacji warsztatów oraz atrakcyjnych zajęć o ekologii dla dzieci i młodzieży. Seniorzy będą mogli spędzać w nim aktywnie czas na świeżym powietrzu, realizować swoje ogrodowe pasje i rozwijać zainteresowania.

Projekt zagospodarowania terenu opiera się na planie koła oraz układzie symetrycznych, przecinających je ścieżek, tworzących wygodny układ komunikacyjny. Planowane jest nasadzenie kolekcji dziewiętnastu starych odmian jabłoni domowych. W centrum ogrodu będzie rósł klon, wokół którego ustawiona zostanie ławka. Ponadto na czterech pergolach będą się pięły winorośle, dające żółte i fioletowe owoce. Uzupełnieniem nasadzeń będą elementy małej architektury, lampy solarne oraz ogrodzenie wraz z brama wejściową.

Na rabatach pojawią się krzewy owocowe, w tym dereń jadalny w dwóch odmianach wielkoowocowych, pigwa pospolita, nieszpułka zwyczajna czy świdośliwa olcholistna. Środkowe rabaty wewnątrz ogrodu zostaną obsadzone aromatycznymi, wieloletnimi ziołami, których liście można suszyć lub świeże używać do przygotowywania potraw i naparów. Na rabatach z ziołami będą rosły: mięta w czterech odmianach, melisa lekarska, hyzop lekarski, pysznogłówka w dwóch odmianach, lawenda wąskolistna oraz lebiodka pospolita. Zewnętrzne rabaty w obrębie ogrodu zostaną obsadzone krzewami owocowymi o smacznych owocach: pigwowcem japońskim (aromatyczne owoce przypominające cytryny), porzeczką czerwoną i czarną, trzema odmianami malin. W ogrodzie znajdzie się też wydzielona strefa dla mieszkańców, w której powstanie ogród warzywny.

Na realizację zadania miasto pozyskało 100 tys. zł od samorządu województwa mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu – Mazowsze dla klimatu 2022”.

źródło: UM Ciechanów.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Zołza
Zołza
25 dni temu

No cóż… jedni włodarze myślą o swoim mieście jak o własnym domu i zostawią po sobie coś, co będzie miło wspominane latami, inni wlodarze myślą tylko o sobie i mieszkańcy odetchną jak wreszcie odejdą w niebyt, tylko deweloperzy będą niezadowoleni, no ale… Może uda im się znów przepchnąć swojego na ten fotel i dalej będą rządzić miastem. Mlawianie są tacy podatni na reklamę i tacy łatwowierni…

Pik Pok
Pik Pok
25 dni temu
Reply to  Zołza

Chciałbym się z Tobą nie zgodzić…

Anonim.
Anonim.
25 dni temu
Reply to  Pik Pok

Chciałbyś?…
Ja też bym chciał mieć w swim mieście pomysłowego, pełnego zapału i I pozytywnej energii włodarza, a nie bubka, któremu nic się nie chce za free, no może niezupełnie, bo wynagrodzenie ma calkiem, całkiem… 😀
Czy to auto bez silnika nadal stoi pod ratuszem? – jeśli stoi, to zapewne nie stoi tam za free.
Jakaż ta Mława przewidywalna…

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x