Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kwesta na renowację zabytkowych grobów w 2022 roku


Jednym z obszarów działalności Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej jest rewitalizacja zabytkowych grobów. Towarzystwo próbuje uratować to, co zostało do uratowania. Możemy to czynić, jeśli uda się zebrać odpowiednie środki pieniężne.


Pierwszą kwestę publiczną, w celu zdobycia środków finansowych na renowację starych grobów, Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej zorganizował w 2005 roku. Inicjatorem ratowania zabytków mławskiego cmentarza był dr Przemysław Miecznik, ówczesny prezes TPZM. Członkowie Towarzystwa oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych kwestowali na ten cel.

Dzięki hojności mieszkańców Mławy i gości odwiedzających cmentarz w dniu Wszystkich Świętych udało się odrestaurować m.in. pomnik nagrobny bohaterskich żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej oraz jedyną w swoim rodzaju kapliczkę grobową rodziny Rudowskich.

W okresie ostatnich 15 lat zebrano 49.610,99 zł. Suma ta pozwoliła na renowację 27 grobów. W ciągu ostatnich trzech lat ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii Covid – 19, przeprowadzenie kwesty było niemożliwe. W roku bieżącym kiedy tylko takie możliwości się pojawiły, zorganizowaliśmy kolejną kwestę.

– Z wielkim zadowoleniem  informuję że zbiórka była rekordowa, udało się zebrać prawie osiem tysięcy złotych, a konkretnie – 7747 zł i 60 gr, 15 funtów brytyjskich i 7 euro. W zbiórce uczestniczyło 11 osób, w tym władze miasta i powiatu oraz członkowie towarzystwa. Pragnę podziękować wszystkim darczyńcom za kolejny wyraz hojności. Dziękuję również ks. kan. Sławomirowi Krasińskiemu – dziekanowi mławskiemu, za wsparcie i promowanie tej szlachetnej idei, ponadto dziękuję władzom samorządowym i wszystkim pozostałym uczestnikom zbiórki, którzy przyczynili się do pozyskania tak znaczącej sumy – mówi Henryk Antczak, prezes TPZM.

Zarząd Towarzystwa po konsultacji z ks. proboszczem wkrótce wybierze zabytkowe nagrobki które wymagają pilnej renowacji.

źródło: TPZM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
z bliska
z bliska
1 rok temu

Panie ANTCZAK — I CZYM PAN SIĘ CHWALI– incjatywa ofszem dobra ale ta puszka jest pusta !!!–A JEŚLI ZEBRALIŚCIE TYLE CO NA ZDJĘCIU TO NIE MACIE SIĘ CZYM CHWALIĆ !!!

Pochwa
Pochwa
1 rok temu

przed wyborami będą latać dwóch takich co ich fryzjer nie lubi

z bliska
z bliska
1 rok temu
Reply to  Pochwa

–A jeden z tych osobników o których piszesz także kwestował !!!

Dżarek
Dżarek
1 rok temu

renowacji czy konserwacji?

Proszę o uściślenie. Pojęcia często mylone a tak bardzo różne, co może wprowadzać czytelników w błąd.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x