Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Od nowego roku trzeba mieć też osobny pojemnik na popiół


fot. ilustracyjne


Od nowego roku mieszkańcy będą mieli obowiązek selektywnego zbierania popiołu pochodzącego z palenisk źródeł ciepła na paliwa stałe. Popiół będzie traktowany jako kolejna frakcja odpadów, a do jego gromadzenia będą służyły pojemniki w kolorze szarym. Taki obowiązek nakłada uchwalony 20 września 2022 r. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Mława.

Jak podaje ratusz, uprawnienie Rady Miasta Mława do wprowadzenia obowiązku selektywnego zbierania popiołu w oddzielnym pojemniku wynika z art. 4 ust. 2a Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zakup pojemników – szarych z napisem POPIÓŁ – będzie leżał po stronie właścicieli nieruchomości. Muszą się oni w nie wyposażyć przed 1 stycznia 2023 r. Rodzaj i pojemność pojemników określa 3. rozdział regulaminu (dokument zamieszczamy poniżej). Ważne, aby posiadały one tzw. mechanizm grzebieniowy, tzn. konstrukcję umożliwiającą ich opróżnianie przy użyciu grzebieniowego mechanizmu załadowczego pojazdów przeznaczonych do odbioru odpadów, a także koła (dwa lub cztery) – prosimy, aby zwrócić na to uwagę przy zakupie pojemników, gdyż popiół z tych nieposiadających wspomnianej konstrukcji oraz kół nie będzie odbierany.

Popiół w pojemniku należy umieszczać luzem – bez dodatkowych opakowań (np. toreb foliowych). Powinno się go zbierać w stanie wystudzonym. Popiołu nie wolno zalewać wodą.

Popiół będzie odbierany odrębnie, w terminach określonych harmonogramem, przez podmiot odbierający odpady, z którym Miasto Mława zawrze umowę.

Obecnie popiół trafia do strumienia odpadów zmieszanych (niesegregowanych). Zgodnie z prawem odpady zmieszane po ich odebraniu przekazywane są do instalacji komunalnych (biologiczno-mechanicznych lub mechanicznych), gdzie najpierw wyodrębnia się z nich odpady innych frakcji niepoprawnie tam umieszczone (szkło, metal, plastik). O wyodrębnieniu od 1 stycznia 2023 r. popiołu jako osobnej frakcji zadecydowały takie czynniki, jak:

  • zanieczyszczanie przez popiół linii technologicznych w instalacjach, co powoduje, że się szybciej zużywają; ponadto instalacje nie chcą przyjmować do przetworzenia odpadów zmieszanych z zawartością popiołu i czasem trzeba je w związku z tym transportować na dalsze odległości albo instalacje ustalają wyższe ceny za odpady zmieszane z zawartością popiołu;
  • mniejszy koszt zagospodarowania 1 tony popiołu zebranego jako odrębnej frakcji w porównaniu z kosztem zagospodarowania odpadów zmieszanych;
  • zaniżanie przez umieszczanie popiołu w odpadach zmieszanych poziomu recyklingu osiąganego przez gminę, co może skutkować wysokimi karami nakładanymi na nią w związku z niespełnianiem wymagań ustawowych (jeżeli do odpadów zmieszanych trafia popiół, pogarsza on jakość odpadów frakcji selektywnych niepoprawnie tam umieszczonych i w konsekwencji obniża ich przydatność do ponownego użycia, a czasem nawet ją wyklucza);
  • możliwość ponownego użycia popiołu zebranego oddzielnie (rekultywacja terenów, przemysł cementowy i budownictwo, nawozy);
  • brak konieczności składowania popiołu na składowisku (jak w przypadku tego wrzucanego do odpadów zmieszanych), dzięki czemu ogranicza się zanieczyszczenie środowiska.

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
12 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Pnd
Pnd
1 rok temu

Kolejny idiotyczny przepis komplikujacy ludziom życie. Chodzi też o zabranie nam wolności poprzez kary na każdym kroku. Zawsze można będzie każdego za coś ukarać, poza tym pod pozorem durnej ekologii chcą nas wykończyć finansowo. Już najbardziej rozwijają się Indie, Chiny,Korea itp a głupi zachód biednieje na skutek niszczących ludzi norm eko nie majacych żadnego znaczenia dla Ziemi . Te emisje co2 to ściema, a wolę wieloryby pływające wśród plastiku niż np. Chleb po 20 pln a do tego to dąży.

Pablo
Pablo
1 rok temu

Czyli kolejny pomysł jak zrobić żeby mieszkańcy płacili więcej

z bliska
z bliska
1 rok temu

NO I ZGODNIE Z TYM ROZPORZĄDZENIEM — USKOM będzie musiał zakupić specjalny samochód do odbioru popiołu — i kto tu mówi o tańszym odbiorze śmieci ????

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  z bliska

USKOM-u to już dawno nie ma w naszym mieście.

JAN BO
JAN BO
1 rok temu

BĘDZIE WRESZCIE OSOBNA RURKA Z CZYSTĄ WODĄ DO KUCHNI… ABY SAMOCHÓD, PRANIE, SPRZĄTANIE TAŃSZĄ WODĄ Z OCZYSZCZALNI… IZRAEL ODZYSKANĄ WODĄ ZE ŚCIEKÓW PODLEWA PLANTACJE POMIDORÓW SPRZEDAWANE W POLSKICH MARKETACH…

EnBaPe
EnBaPe
1 rok temu

dobry, pomysł . później popiół cyk na analizę i mamy truciciela …

KORWiN 1
KORWiN 1
1 rok temu
Reply to  EnBaPe

Kretyn

ABC
ABC
1 rok temu

Obstawmy sobie całe podwórka pojemnikami. Niedługo wymyślą, że kolejną oddzielną frakcją będą pampersy, w różoeych pojemnikach wyłącznie po dziewczynkach, a w niebieskich wyłącznie po chłopcach. A jeszcze ciekawe kto produkuje lub kto sprzedaje takie pojemniki na popiół? Komu napychać będziemy kieszenie kasą?

Radny Bezradny
Radny Bezradny
1 rok temu

Przepraszam a w jakim odcieniu SZAROŚCI ma być taki pojemnik? Dobrze by było aby to był jeden kolor, jednolicie szary z domieszką optymizmu. Wszystkie pojemniki powinny mieć też spójną talię i jednolitą wysokość. Nie. Nie wystarczy napisać na takim pojemniku POPIÓŁ, bo w ten oddzielny dzień odbioru, kiedy ten jeden, smukły, jednolicie szary pojemnik, będzie stał wyprężony przed posesją, to pracownik mógłby pomylić pojemnik, gdyby był w innym kolorze z napisem POPIÓŁ. Uchwała Naszych Wspaniałych Radnych nie określiła również kolorów pozostałych pojemników, które kupuje właściciel posesji. Teraz zdezorientowany, kupi sobie cztery szare pojemniki i po prostu będą mu się ich funkcje jeb…. Przechodzimy do kolejnego, kluczowego pytania w świetle zarządzeń wydawanych przez Radę Miasta. Czy właściciel floty dwóch szarych pojemników, posiadanych obecnie, będzie musiał zmienić kolor jednego z nich, na nie szary, aby były odbierane od niego odpady zmieszane?Zmieszane, w obecnie szarym pojemniku? Bo szary, ma być szary wyłącznie do popiołu.

Wiesia
Wiesia
1 rok temu
Reply to  Radny Bezradny

Kolory pojemników do zbierania innych frakcji określa ustawa czy rozporządzenie, w całej Polsce tak jest przecież

Radny Bezradny
Radny Bezradny
1 rok temu
Reply to  Wiesia

Tak ale nie ma w nich koloru do POPIOŁU. Dlatego równie dobrze i korzystniej dla mieszkańców, zamiast koloru, umieścić napis.

Wiesia
Wiesia
1 rok temu
Reply to  Radny Bezradny

W tym nowym regulaminie pisze że może być napis i kolor na 30 procent pojemnika, to chyba można okleic ten co się ma

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x