Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Tę wystawę naprawdę warto zobaczyć


Wystawa czasowa Jan Piotr Norblin – artysta dwóch narodów, najnowsze wydarzenie przygotowane przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, przybliża nam spuściznę graficzną i rysunkową, urodzonego we Francji a tworzącego w Polsce, Norblina.


Przechadzając się po salach ciechanowskiego muzeum odkryjemy, że prawdziwą pasją mistrza znad Sekwany stała się niepozorna –przeniesiona przezeń na grunt Polski –akwaforta, w której to technice w pełni wyraził swój zachwyt nad twórczością Rembrandta. 

Norblin na otaczającą rzeczywistość patrzył oczami wielkiego Holendra. Nie gardził żadnym tematem, są u niego szlachcice, żebracy, monstrualne głowy rodem z gabinetu osobliwości, sceny biblijne, historyczne, a także sielankowe widoki wsi. Będąc nadwornym artystą księcia Adama Czartoryskiego stał się uczestnikiem i uważnym obserwatorem życia politycznego chylącej się ku upadkowi Rzeczpospolitej. Przenosząc na papier obraz sejmików szlacheckich i strojów polskich końca XVIII w. dał potomnym nie tylko dzieła świetne pod względem artystycznym, ale również doskonałe źródło ikonograficzne dokumentujące epokę stanisławowską. 

Jedną z najciekawszych prac na wystawie jest rysunek Sejmik przed kościołem ukazujący burzliwe obrady szlacheckie. Na szczególną uwagę zasługują nokturny Wskrzeszenie Łazarza, Święta rodzina czy Pokłon Pasterzy w Betlejem. W sumie prezentujemy ponad 100 prac Norblina oraz kilkadziesiąt dzieł jego uczniów. Zebrane obiekty pochodzą z 9 instytucji oraz kolekcji prywatnej.

Wystawa Jan Piotr Norblin – artysta dwóch narodów będzie otwarta od 25.10.2022 do 20.01.2023, jej kuratorem jest Dariusz Krawczyk

źródło: MSM w Ciechanowie

fot. Zdzisław Smardzewski

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
30 dni temu

Polecam. Świetna wystawa

Gość
Gość
29 dni temu
Reply to  Anonimowo

Ja też polecam.

Alex
Alex
30 dni temu

A co w mławskim muzeum?

Obserwator
Obserwator
30 dni temu
Reply to  Alex

Patologia.

1234
1234
29 dni temu
Reply to  Obserwator

Najłatwiej krytykować.

Anonimowo
Anonimowo
28 dni temu
Reply to  1234

Prawdziwa sztuka krytyki się nie boi, bo to nie przystoi.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x