Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Tę wystawę naprawdę warto zobaczyć


Wystawa czasowa Jan Piotr Norblin – artysta dwóch narodów, najnowsze wydarzenie przygotowane przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, przybliża nam spuściznę graficzną i rysunkową, urodzonego we Francji a tworzącego w Polsce, Norblina.


Przechadzając się po salach ciechanowskiego muzeum odkryjemy, że prawdziwą pasją mistrza znad Sekwany stała się niepozorna –przeniesiona przezeń na grunt Polski –akwaforta, w której to technice w pełni wyraził swój zachwyt nad twórczością Rembrandta. 

Norblin na otaczającą rzeczywistość patrzył oczami wielkiego Holendra. Nie gardził żadnym tematem, są u niego szlachcice, żebracy, monstrualne głowy rodem z gabinetu osobliwości, sceny biblijne, historyczne, a także sielankowe widoki wsi. Będąc nadwornym artystą księcia Adama Czartoryskiego stał się uczestnikiem i uważnym obserwatorem życia politycznego chylącej się ku upadkowi Rzeczpospolitej. Przenosząc na papier obraz sejmików szlacheckich i strojów polskich końca XVIII w. dał potomnym nie tylko dzieła świetne pod względem artystycznym, ale również doskonałe źródło ikonograficzne dokumentujące epokę stanisławowską. 

Jedną z najciekawszych prac na wystawie jest rysunek Sejmik przed kościołem ukazujący burzliwe obrady szlacheckie. Na szczególną uwagę zasługują nokturny Wskrzeszenie Łazarza, Święta rodzina czy Pokłon Pasterzy w Betlejem. W sumie prezentujemy ponad 100 prac Norblina oraz kilkadziesiąt dzieł jego uczniów. Zebrane obiekty pochodzą z 9 instytucji oraz kolekcji prywatnej.

Wystawa Jan Piotr Norblin – artysta dwóch narodów będzie otwarta od 25.10.2022 do 20.01.2023, jej kuratorem jest Dariusz Krawczyk

źródło: MSM w Ciechanowie

fot. Zdzisław Smardzewski

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Polecam. Świetna wystawa

Gość
Gość
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Ja też polecam.

Alex
Alex
1 rok temu

A co w mławskim muzeum?

Obserwator
Obserwator
1 rok temu
Reply to  Alex

Patologia.

1234
1234
1 rok temu
Reply to  Obserwator

Najłatwiej krytykować.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  1234

Prawdziwa sztuka krytyki się nie boi, bo to nie przystoi.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x