Tę wystawę naprawdę warto zobaczyć
— 29/10/2022
Wystawa czasowa Jan Piotr Norblin – artysta dwóch narodów, najnowsze wydarzenie przygotowane przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, przybliża nam spuściznę graficzną i rysunkową, urodzonego we Francji a tworzącego w Polsce, Norblina.
Przechadzając się po salach ciechanowskiego muzeum odkryjemy, że prawdziwą pasją mistrza znad Sekwany stała się niepozorna –przeniesiona przezeń na grunt Polski –akwaforta, w której to technice w pełni wyraził swój zachwyt nad twórczością Rembrandta.
Norblin na otaczającą rzeczywistość patrzył oczami wielkiego Holendra. Nie gardził żadnym tematem, są u niego szlachcice, żebracy, monstrualne głowy rodem z gabinetu osobliwości, sceny biblijne, historyczne, a także sielankowe widoki wsi. Będąc nadwornym artystą księcia Adama Czartoryskiego stał się uczestnikiem i uważnym obserwatorem życia politycznego chylącej się ku upadkowi Rzeczpospolitej. Przenosząc na papier obraz sejmików szlacheckich i strojów polskich końca XVIII w. dał potomnym nie tylko dzieła świetne pod względem artystycznym, ale również doskonałe źródło ikonograficzne dokumentujące epokę stanisławowską.
Jedną z najciekawszych prac na wystawie jest rysunek Sejmik przed kościołem ukazujący burzliwe obrady szlacheckie. Na szczególną uwagę zasługują nokturny Wskrzeszenie Łazarza, Święta rodzina czy Pokłon Pasterzy w Betlejem. W sumie prezentujemy ponad 100 prac Norblina oraz kilkadziesiąt dzieł jego uczniów. Zebrane obiekty pochodzą z 9 instytucji oraz kolekcji prywatnej.
Wystawa Jan Piotr Norblin – artysta dwóch narodów będzie otwarta od 25.10.2022 do 20.01.2023, jej kuratorem jest Dariusz Krawczyk
źródło: MSM w Ciechanowie
fot. Zdzisław Smardzewski
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski
[TUTAJ]
Polecam. Świetna wystawa
Ja też polecam.
A co w mławskim muzeum?
Patologia.
Najłatwiej krytykować.
Prawdziwa sztuka krytyki się nie boi, bo to nie przystoi.