Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W Chorzelach powstanie fotowoltaiczna, inteligentna tężnia solankowa


Urząd Miasta i Gminy Chorzele poinformował, że z własnych środków budżetowych ma zamiar wybudować nowoczesną, inteligentną fotowoltaiczną tężnię solankową.


Na terenie miejskiego placu zabaw przy ulicy Grunwaldzkiej w Chorzelach powstanie tężnia solankowa.

– Inteligentna tężnia solankowa, to innowacyjna, fotowoltaiczna konstrukcja, która wykorzystuje zasoby solanki oraz energii elektrycznej – zasilana panelami słonecznymi produkuje aerozol solankowy tylko wówczas, gdy system wykryje obecność osób pragnących skorzystać z dobrodziejstwa inhalacji, dzięki czemu cenna solanka nie będzie marnowana, gdy w pobliżu tężni nie będzie nikogo, np. w nocy lub wczesnym rankiem. Chcąc skorzystać z inhalacji solankowej wystarczy po prostu usiąść na ławeczce, która jest jej częścią. Urządzenie samo będzie rozpoznawać naszą obecność i rozpoczynać generowanie solankowego aerozolu. Jeżeli mamy ochotę pospacerować, śmiało możemy to zrobić, tężnia będzie generowała mikro kropelki solanki jeszcze przez dłuższy czas po opuszczeniu ławki – informuje urząd.

Tężnia ma być napełniana solanką o zawartości jodu dochodzącej do 140 mg/litr, z odwiertów „Korona” i „Tadeusz” w miejscowości uzdrowiskowej Zabłocie.

Koszt budowy tężni szacowany jest na  72 816,00 złotych brutto. i zostanie pokryty ze środków własnych gminy Chorzele.

źródło: UMiG Chorzele

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Co na to p.Przybyszewski z Wólki.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x