Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W sprzedaży „owies opałowy”. Czym będziemy palić w piecach tej zimy?


„Owies opałowy zamiast pelletu”. „Tani opał” „Owies opałowy workowany” takie ogłoszenia dominują obecnie na popularnych portalach sprzedażowych. To zapewne efekt problemów z ceną i dostępnością węgla głównie dla gospodarstw domowych, a każdy martwi się czym będzie ogrzewać dom zimą.


Spalanie zboża nie jest na świecie jakimś zjawiskiem zupełnie nowym. Zwykle budziło to zastrzeżenia etyczne, bowiem nadal na świecie mamy ludzi, którzy głodują. Jednak z  ekonomicznej perspektywy wygląda to już inaczej. Jak wyliczają specjaliści, tona ziarna ma wartość energetyczną odpowiadającą 800 kilogramom węgla. Łatwo tu więc o porównanie tych kosztów, przyjmując, że tona owsa to koszt ok. 1100 – 1400 zł., a tona pelletu drzewnego kosztuje ok. 2,5 tys.

Rozporządzenie ministra gospodarki z  2010 r. w  definicji biomasy, dopuszcza spalanie ziarna zbóż, które nie spełnia norm jakościowych. Choć fachowcy prostują, że nie ma czegoś takiego jak „owies opałowy”, to instalacje umożliwiające spalanie zboża w celach grzewczych w również Polsce istnieją już od dawna. Nie jest jednak zalecane, aby spalać owies w piecach na pellet bez uprzedniego dostosowania palników.

Zwolennicy tego sposobu wytwarzania ciepła zwracają uwagę na zerowy bilans emisji CO2 czy możliwość wykorzystania powstałego popiołu do nawożenia pól.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
GrennPace
GrennPace
1 rok temu

przynajmniej będzie Eko. Tak to wychodzi jak na siłę realizowane są idee ludzi bogatych czytaj UE to samo będzie z samochodami elektrycznymi . Jest takie powiedzenie że nie ważne jak durną masz ideę do zrealizowania ważne jak dużo masz pieniędzy i władzy . Na szczęście żyjemy w świecie gdzie rządzą prawa kwantowe i wszystko co jest nie możliwe równie może być nie możliwe ale większość zjawisk można przewidzieć.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x