Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Burmistrz nie chce już drogowego porozumienia z powiatem


Całkiem możliwe, że już tej zimy na mławskich drogach zobaczymy pługi, które będą jeździły zaśnieżonymi ulicami z podniesionym lemieszem. Takie obrazki zawsze bulwersowały mieszkańców, a szczególnie kierowców. Dlaczego do takich sytuacji może dochodzić?


Chociaż dla zwykłego użytkownika drogi nie powinno to mieć większego znaczenia, tak to jednak jest, że na jednym obszarze, np. w Mławie mamy aż cztery (nie licząc osiedlowych i prywatnych) kategorie dróg, a w związku z tym czterech właścicieli za nie odpowiedzialnych.  Mamy drogi gminne, którymi zarządza burmistrz, powiatowe (odpowiednio – starosta) wojewódzkie (marszałek) i krajową „siódemkę”(GDDKiA).

Oczywiście najdłuższa sieć dróg to te gminne. Przez ponad 20 lat kolejni burmistrzowie potrafili dogadać się ze starostą i powiat z miastem zawierał corocznie porozumienie na bieżące oraz zimowe utrzymanie dróg powiatowych na terenie miasta, przekazując na ten cel środki finansowe. Takie rozwiązanie miało oczywiście różne zalety. Pług odśnieżający miejskie drogi nie zatrzymywał się przed „powiatówką”, jak również trasa zamiatarki czy ekipy remontującej nie musiała omijać ulic powiatowych, których na terenie miasta jest prawie 15 kilometrów. Czy takie rozwiązanie miało jakieś wady, zapewne miało, choć głośno się o nich nigdy nie mówiło. 

Jak oficjalnie podał urząd miasta, utrzymaniem dróg zarówno miejskich jak i powiatowych zajmowało się głównie Mławskie Przedsiębiorstwo Drogowo Mostowe  a w mniejszym zakresie spółka Agrosan. O tym że miasto „ze względu na ograniczone zasoby kadrowe i organizacyjne”  nie będzie realizować zadań związanych z drogami powiatowymi burmistrz Kowalewski poinformował starostę dopiero we wrześniu br.  

W tej sytuacji utrzymanie powiatowych dróg w mieście powróci do Powiatowego Zarządu Dróg. Ten już przygotowuje ogłoszenie o przetargu na zimowe utrzymanie dróg nie tak jak dotychczas tylko na drogi poza miastem, ale łącznie z tymi w mieście. Zadania związane z zimowym utrzymaniem dróg PZD realizuje częściowo własnym zasobem ( ma na wyposażeniu 6 piaskarek i 11 pługów czołowych), ale w znacznej części zleca to zadanie podmiotom zewnętrznym.

Z punktu widzenia właściciela drogi oczywistym  jest, że nakłady jakie ponosi na utrzymanie dróg muszą dotyczyć tylko jego własności, nie ma więc mowy, że w sytuacji gdy nie ma porozumienia pługi powiatowe będą odśnieżać miejskie i na odwrót.

A jak to wygląda z punktu widzenia użytkownika dróg i kierowcy, to już sami wiemy. Oby najbliższa zima nie była śnieżna i mroźna.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
20 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kosz
Kosz
1 miesiąc temu

Na Marszałkowskiej postawili 3ławki kolo ścieżek dla rowerów a ludzie nie maja gdzie wyrzucic butelki po wodzie jak jezdza rowerami.

Anonim.
Anonim.
1 miesiąc temu
Reply to  Kosz

Jak mają gdzie trzymać wodę w butelce, tochyba mają i miejsce na pustą butelkę. Nie widzę problemu. Najlepiej robić g…no burzę.

obiektywny mieszkaniec
obiektywny mieszkaniec
1 miesiąc temu

mnie się wydaje że to chodzi o to że dzisiaj w tym strasznym kryzysie to każdy samorząd już musi patrzeć tylko na siebie.
No jak przez tyle miasto wspierało powiat , to ok, ale teraz to ja bym też myślał tylko o swoim samorządzie, tak mi sie wydaje.
Gaz ,energia , paliwo , wszystko po prostu , to co się dzieje z cenami to jest coś nie pojętego.
Jeszcze w naszym kraju czegoś takiego nie było.

Max
Max
1 miesiąc temu

Jak w trudnych czasach każdy będzie myślał o sobie zamiast wspierać się nawzajem to nie wróżę nikomu przyszłości…….

Max
Max
1 miesiąc temu

Burmistrz z jednej strony oczekuje wsparcia a z drugiej wywija takie numery, 5 kadencja więc należy już mówić o końcu tego Pana w Mławie niż o początku ale mimo wszystko cierpliwość Rakowskiego też na granicę. Do redakcji w tych trudnych czasach da się określić ile kosztuje nas mławian propaganda ratuszowa rocznie?? TVP mazury, gazety, portale, Radio7. Dziękuję

css
css
1 miesiąc temu
Reply to  Max

Doliczyć trzeba etaty w ratuszu dla „wyróżnionych” redaktorków

Enryk
Enryk
1 miesiąc temu
Reply to  Max

Jeszcze jedną kadencję bedzie mogł być burmistrzem , więcej nie. Chyba, że będą jakieś zmiany w ordynacji wyborzczej po zmianie ekipy rmsejmowej.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 miesiąc temu
Reply to  Max

Teraz pojawia się wszędzie Pan Zejer, który jak widać zastąpi teraźniejszego burmistrza, wszędzie propaganda – wszędzie idzie kasa.

Zuza
Zuza
1 miesiąc temu

Przecież po to zostało kupiony nowy samochód jeszcze aby mu pług kupią i ogień a zresztą straż miejska ma tyle pracy że łopatami na spokojnie zdążą odgadnąć śnieg

Bóbr
Bóbr
1 miesiąc temu

Mława słynie z syfu na drogach zumą.

Zołza
Zołza
1 miesiąc temu
Reply to  Bóbr

Ha ha ha ,- nie tylko zimą. Syf na drogach i chodnikach jest zarówno zimą jak i w innych porach roku.

Weźmy np. obecną porę roku. Wszędzie na ulicach, na chodnikach masa gnijacych liści, na których bardzo łatwo się poślizgnąć. Nikt tego nie sprząta. Czyżby w znanej mlawskiej firmie od sprzątania nie bylo ludzi do pracy, bo za mało płacą? Sprzedać wypasione auto i zatrudnić ludzi do sprzątania ulic czy łatania w nich dziur.

Panie burmistrzu, ja nie życzę sobie, żeby mi się Pan kłaniał nawet mnie nie znając, ale chcę porządku i ładu w mieście. Zapuścił Pan to miasto do granic możliwości w czasie swojego urzędowania, a w ratuszowym fotelu pewnie też już kolejne przetarcia…

Inka
Inka
1 miesiąc temu
Reply to  Zołza

pełno butelek po alkoholu, opakowań po jedzeniu. Znacznie więcej od kiedy sąsiedzi z Ukrainy się pojawili

Zołza
Zołza
1 miesiąc temu
Reply to  Inka

No cóż… u sąsiadów z Ukrainy taka właśnie kultura… a raczej jej brak… chociaż nasi też zostawiają swoje śmieci gdzie popadnie, często tuż obok kosza na śmieci..
Tak odnośnie butelek po alkoholu, to jakoś mniej „seteczek” ostatnimi czasy widzę… czyżby sąsiedzi z Ukrainy je zbierali i przelewali sobie gorzałę z dużych butelek do małych, żeby w pracy sobie lufę strzelić?
Zaś odnośnie opakowań poi jedzeniu, to jest to skutek coraz większej ilość pseudo knajp z żarciem na wynos (tu także śmiecą i nasi i sąsiedzi, podejrzewam, że nasi więcej).
Nie bronię sąsiadów z Ukrainy (tak nawiasem mówiąc to raczej uważałam się zawsze za osobę tolerancyjną, ale jak zauważyłam jak oni się zachowują i panoszą w naszym kraju, to stwierdzam, że nie jestem tolerancyjna), ale nie próbujmy się również nimi wybielać.

Nemo
Nemo
1 miesiąc temu

Burmistrz wypowiedział koalicję powiatowi? Rakowski co zrobi ?

Pik Pok
Pik Pok
1 miesiąc temu

Nasz burmistrz wielki czlowiek wie co robi to po to te nowe auto. Podepną pług i będzie działać kurcze wizjoner(?/@)

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu
Reply to  Pik Pok

Czyli dostał dofinansowanie na nowe auto xD może teraz wszyscy powinniśmy zaopatrzec się w terenowe auta i pługi

mieszczuch
mieszczuch
1 miesiąc temu

No to powiat będzie mógł się teraz wykazać. Szkoda że autor tekstu nie wymienił które to są drogi powiatowe, a to dość ważna kwestia!

Mieszkanka
Mieszkanka
1 miesiąc temu
Reply to  mieszczuch

Ty się wykaż z łopatą jak jesteś taki mądry mieszczuchu przed swoim miejscem zamieszkania,a później możesz jeszcze odśnieżyć drogę,zobaczymy jak się wykażesz oddasz przysługę społeczeństwu,a nie tylko w pisaniu mądry….

Lol
Lol
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkanka

Ooo, kogoś d…a zabolała 😀
Mieszczuch, ponieważ jak widać masz internet, to uważam, że to żaden problem wygooglować sobie którymi drogami kto zarządza i to nie tylko w mieście.

Mieszkanka
Mieszkanka
1 miesiąc temu
Reply to  Lol

Dokładnie można sobie sprawdzić w internecie kto zarządza jakimi drogami ,a widać jedynie w pisaniu Mieszczuch jest mądry…

20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x