Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Delegacja 5 Mazowieckiej Brygady OT w Gruzji


Delegacja 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im.ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza „Rój” w październiku br. udała się do Gruzji. Głównym celem wizyty było omówienie współpracy ze stroną gruzińską, poznanie jej systemu szkolenia oraz warunków i specyfiki służby. 


W czerwcu br. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej gościła Attaché Obrony Gruzji oraz Ambasadora – Zuraba Beridze. Delegacja gruzińska zapoznała się z  wyposażeniem oraz z uzbrojeniem żołnierzy  5 Mazowieckiej Brygady OT. Mając na uwadze, że jednostki wojskowe Gwardii Narodowej Gruzji są partnerem zagranicznym dla mazowieckich terytorialsów, delegacja 5MBOT na czele z dowódcą płk. Mieczysławem Gurgielewiczem udała się z początkiem października do Gruzji.

Celem październikowej wizyty było zapoznanie z zadaniami oraz potencjałem szkoleniowym gruzińskiej obrony terytorialnej. Przedstawiciele  5 Mazowieckiej Brygady OT spotkali się z przedstawicielami 20 Brygady GNG w Telavii. Dowódca gruzińskich Terytorialsów, płk Zaza Tatunaschvili przedstawił proces szkolenia ochotników gruzińskich, wizytując z polską delegacją ośrodek szkolenia 20 Brygady GNG w Paldo.

– Ciekawostką jest fakt iż,  koszary 20 Brygady z Telavii bardzo przypominały nasze ciechanowskie zabudowania. Ponadto warto zaznaczyć, że dowódca Gwardii Narodowej Gruzji jest byłym Atachee Obrony Gruzji w Polsce, co znacznie ułatwiło wymianę doświadczeń jak i sam przebieg rozmów – podsumował szef współpracy cywilno-wojskowej 5 MBOT, mjr Marcin Dominiak.

Jednym z wielu przedsięwzięć była wizyta w Dowództwie Gruzińskiej Gwardii Narodowej w Tbilisi, której dowódca – gen. bryg. Roman Jokhadze przedstawił polskim gościom procedurę rekrutacji, organizacji szkolenia ochotników oraz zarządzania ich kompetencjami. Podczas spotkania przeanalizowano zadania oraz wyzwania na przyszłość, jakie stoją przed formacjami obrony terytorialnej w dobie zmieniających się zagrożeń. Strona gruzińska wyraziła chęć wspólnych szkoleń i wymiany doświadczeń. Pierwsze działania z naszymi partnerami planowane są w pierwszej połowie przyszłego roku. Tego rodzaju spotkania umożliwiają wymianę doświadczeń i informacji, a także budowanie regionalnej współpracy pomiędzy formacjami terytorialnymi.

źródło i fot. 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
1 miesiąc temu

Kasodojcy teraz wycieczki zagraniczne sobie urządzają za nasze pieniądze.
J384Ć P15

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x