Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Znicze do ponownego wykorzystania na mławskim cmentarzu


Przed nami uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – dwa dni, podczas których szczególnie licznie odwiedzamy cmentarze i groby najbliższych nam , zmarłych osób. Powszechnie stosowaną praktyką na bardzo wielu cmentarzach, w różnych – małych i dużych miejscowościach jest wprowadzanie do ponownego wykorzystania używanych, ale będących w dobrym stanie zniczy. Takie inicjatywy mają na celu przede wszystkim zmniejszyć ilość wyrzucanych śmieci.


Choć w okolicznych miejscowościach takie regały stoją już od dawna, dotychczas jednak nikt w Mławie takiej możliwości nie stworzył. Taki pomysł zrealizowali za własne pieniądze dwaj społecznicy – Zbigniew Ruszkowski i Kamil Przybyszewski. Na mławskim cmentarzu komunalnym już ustawiony został specjalny regał, na którym każdy może pozostawić znicze do powtórnego wykorzystania i każdy może taki znicz wziąć. Pomysłodawcy dodatkowo dołączyli do regału zestaw do sprzątania, który można pożyczyć.  „Opłatą” za wypożyczenie jest modlitwa w intencji dusz w czyśćcu cierpiących.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
36 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
zawodnik
zawodnik
1 rok temu

Przewodniczącemu przydałoby się jeszcze piórko w dupie. byłby wtedy dumny jak paw.

Jar
Jar
1 rok temu

Znicze nic nie dadzą bo ludzi nie stać na wkłady do tych zniczy. Bo przecież wkłady poszły do góry o ponad 100%.

Makumba
Makumba
1 rok temu
Reply to  Jar

Była prawie tygodniowa promocja w pewnej sieci na wkłady więc trzeba było się zaopatrzyć. Cena jednego wkładu była nawet dwukrotnie niższa niż w innych sklepach. Ale jak to mówią, za gapowe się płaci.

Bbb
Bbb
1 rok temu
Reply to  Makumba

Wiesz na co te wkłady się nadają przy odrobinie słońca plastik się spali a parafina rozleje. Przy delikatnym wietrze obkopci cały znicz. Wiem ile wkłady kosztowały rok temu. I ta niby promocja nie oferowała jakiś super cen.

Makumba
Makumba
1 rok temu
Reply to  Bbb

właśnie wiem. dlatego kupuję olejowe a nie parafinowe i jakoś takich problemów nie mam. 4.79zł za 1szt z czasem palenia 120 godzin to wg mnie jest taniej niż w innych marketach przy takiej samej wielkości.

Prawda
Prawda
1 rok temu

Działania obecnego rządu PIS sprawiły kolosalne podwyżki cen kwiatów, zniczy czy wkładów. Zaczynając od zamknięcia cmentarzy na wszystkich świętych co spowodowało olbrzymie straty dla handlowców. Handlowcy rok później obawiając się powtórki sytuacji z poprzedniego roku zamówili znikomu ilość towaru. Jednocześnie podnosząc ceny towaru aby odrobić straty wynikające z bezmyślnego zamknięcia cmentarzy w roku poprzednim. W tym roku do wszystkiego doszła jeszcze wysoka inflacja co sprawiło jeszcze większe podwyżki. A do wszystkiego doprowadziła najbardziej szkodliwa partia jako jest PIS. Niestety w Mławie jest mnóstwo fanatycznych wyznawców PIS którzy i tak powiedzo wina Tuska. A żadne fakty do nich nie trafią bo naoglądajo się kłamliwej telewizji TV PIS.

Wyborca
Wyborca
1 rok temu

Skończy się jak z lodówką

Kamil Przybyszewski- Przewodniczący Zarządu Osiedl
Kamil Przybyszewski- Przewodniczący Zarządu Osiedl
1 rok temu

W imieniu Zbigniewa Ruszkowskiego i Kamila Przybyszewskiego, serdecznie dziękujemy, reprezentującej zarządcę cmentarza komunalnego w Mławie Pani Monice Majewskiej, za bardzo merytoryczne i życzliwe podejście do pomysłu oraz jej osobiste zaangażowanie w ustawienie regału.

Last edited 1 rok temu by Kamil Przybyszewski- Przewodniczący Zarządu Osiedl
Handlarz zniczami
Handlarz zniczami
1 rok temu

Więc teraz zwróć koszty zakupu zniczy na handel, tym którzy z tego się utrzymują i przez to bedą mieć mniejszą sprzedaż. Nie mówiąc już o jakiejkolwiek marży. Choćby tym którzy handlują przed 1 listopada przed cmentarzem.

Inka
Inka
1 rok temu

Naprawdę, a może trochę ekologii. Potem stosy szkła, plastiku i sztucznych kwiatów. Kicz i tyle

Handlarz zniczami
Handlarz zniczami
1 rok temu
Reply to  Inka

Każdy z czegoś chce utrzymać i siebie i swoją rodzinę.

???
???
1 rok temu
Reply to  Inka

Adwokat Wielkiego Przewodniczącego? Czyżby Panicz zapomniał języka tylko potrzebuje swych klakierów?

CSSML NDSMD
CSSML NDSMD
1 rok temu

Z świętem zmarłych jest jak z walentynkami – ludzie myślą że w jeden dzień nadrobią cały rok.
Lepiej codziennie odmówić modlitwę za zmarłego jak ustawiać kwiaty i znicze żeby ludzie widzieli
Ale to tylko moje zdanie

Karolina
Karolina
1 rok temu

Na Szydlowskim cmentarzu już dawno tak było! I zdaje egzamin

XAWERY
XAWERY
1 rok temu
Reply to  Karolina

W Działdowie także to widziałem—plus +dla Panów że ten pomysł sprowadzili na mlawskie cmentarze !!

Xyz
Xyz
1 rok temu

Te półki z dykty po kilku deszczach będą się nadawać do kosza niestety.

Vwhy
Vwhy
1 rok temu
Reply to  Xyz

Można pomalować

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
1 rok temu
Reply to  Vwhy

Jedziesz z koksem

Znajomy
Znajomy
1 rok temu

Życzę powodzenia z tymi regałami na znicze. Pomysł dobry lecz świadomość mieszkańców mała.Obserwując takie regały na cmentarzach widzę że lądują tam znicze zniszczone i potłuczone.Czasem trafiają tam też śmieci z grobów ,puste wkłady,wiązanki .Więc dodatkowa praca dla Was panowie ,bo po jakimś czasie będziecie musieli to porządkować.

XAWERY
XAWERY
1 rok temu
Reply to  Znajomy

Dopiero co zaczęła realizacja tej ciekawej formy pomocy –a ty już ją spisujesz na straty,a jeśli będzie dodatkowa praca aby to porządkować –to z pewnością poproszą ciebie do pomocy–chyba nie odmówisz !!!

Znajomy
Znajomy
1 rok temu
Reply to  XAWERY

Mamy taki regał na cmentarzu i uwierz mi czego tam nie ma. Niestety ludzie myślą że można tam wszystko zostawić.Sam pomysł oceniam jako bardzo dobry i nie krytykuje panów gdyby ludzie to doceniali było by ok. Niestety nie wiem czy to robione specjalnie że zostawiane są tam śmieci i przykro jest patrzeć że ktoś chciał dobrze a ktoś to niweczy.

Kazek
Kazek
1 rok temu
Reply to  XAWERY

Bo to jest mława – stan umysłu

Aonimowo
Aonimowo
1 rok temu

P.Kamil a co na Wólce nie ma nawet zebrania ,co zapałem wygasł .

Don Alonzo
Don Alonzo
1 rok temu
Reply to  Aonimowo

Jako jedno z nielicznych osiedli Wólka ma zebrania kilka razy w roku ostatnio chyba pod koniec wakacji było

A tak w ogól brawo panowie że wam się chce i tak trzymac

Aonimowo
Aonimowo
1 rok temu
Reply to  Don Alonzo

Na którym nikogo nie było

Tony
Tony
1 rok temu
Reply to  Aonimowo

Nie było burmistrza i wiceburmistrza miasta.
Mieszkańcy byli.

Irenka
Irenka
1 rok temu
Reply to  Tony

A to my mamy jeszcze burmistrza w Mławie?

Troll
Troll
1 rok temu
Reply to  Irenka

Niestety jedynie Sławomira celebryte

Lkj
Lkj
1 rok temu
Reply to  Irenka

Mamy dwójkę sportowców którzy o cmentarzu już zapomnieli . W żadnej alejce od 3 lat nie została położona kostka. Wcześniej co roku chociaż w jednej alejce była kładziona kostka. A alejek przybywa które coraz częściej obrośnięte są zielichem.

XAWERY
XAWERY
1 rok temu
Reply to  Tony

Powinniście wiedzieć ze osoba pisząca o nicku” Anonimowo”, to właśnie przedstawiciel Burmistrza, który pisze tylko po to aby torpedować wasze incjatywy, i pomniejszać wasze osiągnięcia i wprowadzać informacyjny zamęt !!!

Aonimowo
Aonimowo
1 rok temu
Reply to  Tony

Było zaledwie2 osoby

Troll
Troll
1 rok temu
Reply to  Aonimowo

A skąd wiesz Że nikogo nie było?

dziadek z bliska !!!
dziadek z bliska !!!
1 rok temu
Reply to  Aonimowo

KAMIL !!— nie zapominaj o cmentarzu na WÓLCE, — I jeszcze jedna rada o ile mogę to zrobić — w tych wszystkich swoich działaniach nie ulegaj sugestiom RUSZKOWSKIEGO —CIEBIE JEST STAĆ CO WIELOKROTNIE POKAZAŁEŚ, aby działać bez takiej pomocy !!! A incjatywa mimo że jest powieleniem z innych miast– bardzo dobra i cenna– może wreszcie mieszkańcy przyzwyczają się aby nie wyrzucać na śmieci pustych zniczy!!! a postawią je w tych miejscach aby mógł z nich skorzystać ktoś inny !!!

No to żart chyba jakiś
No to żart chyba jakiś
1 rok temu

Ulegać sugestiom? Jakim? Takim aby rozwijać Mławę? To są „złe” sugestie, którym nie należy ulegać??? W końcu ktoś robi coś pożytecznego dla miasta, w dodatku inni biorą z niego wzór… No faktycznie, są ludzie którym rozwój miasta nie jest na rękę i im z pewnością „sugestie” przeszkadzają, bo jeszcze wyborcy będą coś od nich chcieć!

XAWERY
XAWERY
1 rok temu

Wybory do samorządu dopiero w 2024 a wy już zaczynacie reklamować przyszłą władzę — wiem że ten Pan miał z władzą do czynienia w innej formie a teraz sięga troszeczkę wyżej chce rządzić w MŁAWIE — a czy mieszkańcy mu na to pozwolą — to się okaże w 2024 roku !!!

Jasiek
Jasiek
1 rok temu

Oj ktoś chyba z okręgu Pana Ruszkowskiego… No to już nie tylko ratusz się go boi, może to i dobrze. Ja się cieszę, że w końcu jest ktoś kto oprócz ładnie mówić potrafi też podwinąć rękawy i wziąć się za robotę.

36
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x