Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej wręczam Panu broń


Ponad 60 nowych ochotników z województwa mazowieckiego zasiliło szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. ”Rój”. Było to już trzydzieste wcielenie ochotników do służby w 5MBOT  od początku jej istnienia.


7 października kolejni ochotnicy przekroczyli bramę koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Mundur terytorialsa włożyło ponad 60 nowych ochotników, z czego prawie 40% to kobiety. Wśród nowo wcielonych są osoby, dla których wojskowa rzeczywistość jest wielką niewiadomą, jak również są wśród nich żołnierze rezerwy. To dla nich przygotowano 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, które odświeży nabyte wcześniej umiejętności oraz zapozna ze specyfiką działań Wojsk Obrony Terytorialnej. Ochotnicy bez przeszkolenia wojskowego zrealizują tzw. szesnastkę – podstawowe przygotowanie do służby, który obejmuje zarówno zakres wiedzy teoretycznej, jak i solidną dawkę praktyki. Nowo wcieleni nabędą umiejętności żołnierskiego kunsztu m.in. taktyki, topografii, ratownictwa pola walki czy strzelectwa.

W dniu powołania przyszli żołnierze załatwili sprawy ewidencyjne, pobrali niezbędny ekwipunek oraz umundurowanie, a następnego dnia po raz pierwszy stanęli do zbiórki na placu apelowym ciechanowskich koszar. „W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej wręczam Panu broń”, zwrócił się do ochotników kompanii szkolenia podstawowego dowódca brygady płk Mieczysław Gurgielewicz, po czym uroczyście wręczył najważniejszy atrybut żołnierza. Posiadanie broni jest zarówno ogromnym zaszczytem, jak i dużą odpowiedzialnością oraz  symbolem gotowości do obrony Ojczyzny.

Intensywne szkolenie w ciechanowskich koszarach zakończy się sprawdzianem wiedzy i żołnierskich umiejętności. Po szesnastu dniach pełnych wyzwań ochotnicy wypowiedzą słowa Roty przysięgi wojskowej w sobotę 22 października 2022r. o godzinie 11:00 na Rynku Miejskim w Pułtusku. Kolejne wcielenie terytorialsów do 5 Mazowieckiej Brygady OT już 18listopada.

 

DOŁĄCZ DO NAS!

WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-60 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi obywatelstwo polskie, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.
O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno osoby, niepełniące do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści.  Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.
Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT jest doskonałą szansą na połączenie życia rodzinnego, zawodowego z możliwością służby dla Polski.

źródło i fot. 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1.3 4 votes
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Bóbr
Bóbr
1 miesiąc temu

amatorka

Anonim
Anonim
1 miesiąc temu

Zapisać się do normalnego wojska a nie do dzieci Maciory, którzy grają w podchody przy pomocy termometru i na dodatek przy tym doją kasę za nic nie robienie.
J384Ć P15

hu haha
hu haha
1 miesiąc temu
Reply to  Anonim

jakbyś poszedł chociaż na jeden weekend i zobaczył co tam robią WOT, to by ci ten głupi uśmieszek z gęby zeszedł. Taki z ciebie Patriota jak z demokracji u Koreańczyków

Anonim
Anonim
1 miesiąc temu
Reply to  hu haha

He he he Fistaszek zabrał głos. Głupi usmieszek to ty masz niedojdo. Może o prawadziwym wojsku wiem więcej niż ty. A być przez chwilę kasodojcą to hańba na całe życie.
J384Ć P15 i ich wyznawców

luz
luz
1 miesiąc temu
Reply to  hu haha

Jak się wysmaruję bryłą węgla to nie znaczy ze jestem górnikiem. i tyle w temacie tych harcerzyków bawiących się w weekendowe wojsko

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x