Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Lekomania – znani ludzie, którzy mieli z nią problem


Lekomania to uzależnienie od zażywania leków. Jakie ma podłoże? To trudne do jednoznacznego zdefiniowania. Początki najczęściej bywają zupełnie niewinne: problemy ze snem, dolegliwości bólowe, potrzeba uspokojenia, czy też leczenie innych schorzeń – także o podłożu psychicznym (antydepresanty).

Sytuacja nie jest niebezpieczna dopóki ich zażywanie odbywa się w sposób kontrolowany, zgodnie z zaleceniami lekarza. Kiedy jednak zaczyna odbywać się to na własnych zasadach jest to niebezpieczne dla zdrowia pacjenta a także jego życia.

Lekomania najczęściej obejmuje leki o działaniu przeciwbólowym, nasennym, dopingującym i euforyzującym. W grupie nadużywanych leków pojawiają się także leki hormonalne, które również kryją w sobie szereg niebezpieczeństw dla zdrowia. Stosowanie hormonów tarczycy na odchudzenie może spowodować nadczynność tarczycy, a hormonów kobiecych na przedłużenie młodości – guzy macicy.

Lekomania została podzielona na kilka grup, w zależności od podstawowego składu, który jest zawarty w lekach. Stanowi jednocześnie główne źródło uzależnienia. Można tym samym wyróżnić lekomanię o podłożu:

  • kokainowym
  • halucynogennym
  • morfinowym
  • amfetaminowym
  • barbituranowym
  • benzodiazepinowym
  • haszyszowym

Uzależnienie od środków uspakajających

Reakcją, którą powinny wywołać leki uspakajające to spowolnienie funkcji ośrodkowego układu nerwowego. Do grupy tych leków należą przede wszystkim:

  • benzpdiazepiny (stosowane w leczeniu stanów lękowych, drgawek)
  • barbituriany (stosowany m.in. jako lek przeciwpadaczkowy)
  • leki na receptę na bezsenność

Jak dochodzi do uzależnienia? Regularne zażywanie leków sprawia, ze organizm zaczyna tolerować coraz to większe dawki co w konsekwencji prowadzi do przedawkowania leków, zatrucia organizmu, śmierci pacjenta.  

Lekomania to powszechny problem – znani ludzie chorzy na lekomanię

Niejednokrotnie problem ten dotyka ludzi ze świata kultury, muzyki. W lekomanię i uzależnienie od środków przeciwbólowych wpadł m.in. Eminem uzależniając się od leków przeciwbólowych na receptę oraz nasennych. Problem z nadużywaniem leków miał także Elvis Presley – i no najprawdopodobniej przedawkowanie było przyczyna śmierci gwiazdy.
Problemem uzależnienia od leków dotknął także znaną wokalistkę Britney Spears.

Kolejna Legenda – Marilyn Monroe, która niestety swoje doświadczenie z lekami opłaciła życiem to Marilyn Monroe. Zmarła w wieku 36 lat z powodu przedawkowania narkotyków. Została znaleziona z mnóstwem opiatów na receptę, środków uspokajających, uspokajających i nasennych na nocnym stoliku. Nadużywała także barbituranów, amfetaminy i alkoholu.

Uzależnienie od środków przeciwbólowych

Przebyte urazy, operacje – i ból im towarzyszący sprawiają, że chora osoba aby nie odczuwać przykrych dolegliwości bólowych, z obawy przed potencjalnym bólem zaczyna zażywać leki w sposób niezgodny z zaleceniami.  Szczególnie uzależniające są leki przeciwbólowe na bazie opiatów. Środki zawierające kodeinę mogą uzależniać już zaledwie 3-5 dni ciągłego zażywania.
Równie niebezpieczne jest uzależnienie od środków na bazie ketaminy – stosowane przy dłutowanych, przewlekłych dolegliwościach bólowych.  Przynosi ulgę w bólu, jednak wywołuje również stany halucynogenne, dysocjacyjne. W niewłaściwych rękach, bez kontroli jest to bardzo niebezpieczny narkotyk, a jego nadużywanie może prowadzić do zagrażających życiu konsekwencji i uzależnienia.
Silnym lekiem opioidowym jest także tramadol.  Oddziałując na ośrodkowy układ nerwowy łagodzi dolegliwości bólowe (po zabiegach operacyjnych, ale także stosowany jest w leczeniu przewlekłego bólu.
Problem uzależnienia od leków może dotknąć każdego bez względu na status społeczny.

Lekomania – jak ją leczyć

Długotrwałe stosowanie leków ma nieodwracalne skutki. Może doprowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, organów(wątroba, nerki).
Lekomania wpływa negatywnie na fizyczne i psychiczne funkcjonowanie osoby uzależnionej.
Najważniejszym  krokiem w procesie wyjścia z lekomanii jest uświadomienie choremu problemu i poddanie się leczeniu. Pierwszym krokiem jest detoks lekowy mający na celu odtrucie organizmu, kolejny krok to psychoterapia.

artykuł sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
otco
otco
1 rok temu

A durnowaci lekarze przepisują co chwila to nowe lekarstwa bo nieuki nie wiedzą co choremu jest

JAN BO
JAN BO
1 rok temu

C2H5OH jest trucizną cytoplazmatyczną, bardzo silnie uzależniającą… prawilny polak jeszcze używa, choć coraz rzadziej… kieliszka… niestety budżet państwa musita prawilne polaki … zwłaszcza tyj winter… ratować… jak by nie narzekać to je bardzo kaloryczna przyprawa kuchenna…

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x