Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Strażacy przypominają o zagrożeniach związanych z sezonem grzewczym – kampania „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”


Rozpoczął się sezon grzewczy 2022/2023, który trwa od 1 października 2022 r. do 31 marca 2023 r. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.


Strażacy apelują o właściwe przygotowanie instalacji grzewczych, kominowych, wentylacyjnych i wyposażenie domów w czujniki gazu, tlenku węgla i dymu.

W zeszłorocznym sezonie 2021/2022 na terenie województwa mazowieckiego odnotowano 113 interwencji związanych z tlenkiem węgla. Niestety śmierć w ww. zdarzeniach poniosło 3 osoby, a 50 zostało poszkodowanych.

Dla porównania w sezonie 2020/2021 odnotowano 149 zdarzeń, 6 przypadków śmiertelnych i 69 rannych osób.

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Główne przekazy tegorocznej kampanii

Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.
Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek tlenku węgla i dymu.
Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

źródło: KW PSP w Warszawie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
BACZNY OBSERWATOR !!!
BACZNY OBSERWATOR !!!
1 rok temu

Wszystko pięknie opisujecie — to także jest potrzebne aby mieszkańcy przestrzegali tych zasad !! w związku z ty mam pytanie do Pani rzecznik RATUSZA ??? –W dniu wczorajszym były protesty samorządowców przed KANCELARIĄ PREMIERA— w sprawie wysokich opłat za prąd, czy brał w nich udział BURMISTRZ LUB JEGO ZASTĘPCA ??– można było dostrzec PREZYDENTA CIECHANOWA , Z TABLICĄ JAKIE KOSZTY PONIESIE MIASTO CIECHANÓW— CZYŻBY W MŁAWIE NIE BYŁO Z TYM PROBLEMÓW !!!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x