Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wybuchowe szkolenie kompanii saperów


Żołnierze kompanii saperów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli dwutygodniowe szkolenie zintegrowane. Tego typu zajęcia są stałym elementem trzyletniego cyklu szkolenia, które musi zaliczyć każdy żołnierz raz w roku.


Żołnierze kompanii saperów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli  szkolenie zintegrowane, które odgrywa ważną rolę w cyklu szkoleniowym każdego terytorialsa. Dwutygodniowe zajęcia to swoisty sprawdzian umiejętności, który każdy żołnierz noszący oliwkowy beret musi zaliczyć raz w roku. Pozwala podsumować i uporządkować nabytą wiedzę, którą pozyskali w toku szkolenia na poszczególnych etapach. Ćwiczenia odbywały się zarówno na terenach wojskowych (strzelnice, place taktyczne) jak i w oparciu o obiekty znajdujące się w stałych rejonach odpowiedzialności – w miejscach, skąd pochodzą terytorialsi.

Wśród zadań, jakie dowódca kompanii postawił swoim żołnierzom było, m.in. wykonanie zasadzki, okopu, tworzenie posterunku obserwacyjnego, zrywanie kontaktu czy wykonanie ukrycia dla pojazdu ciężarowego Jelcz metodą mechaniczną przy pomocy maszyny inżynieryjnej SŁ-34C. Saperzy z 5 MBOT musieli również wykazać się wiedzą ze znajomości zasad prowadzenia działań niekonwencjonalnych w terenie lesistym i zurbanizowanym.

Ważnym elementem były działania zgodne z bojowym przeznaczeniem, w ramach którego żołnierze ćwiczyli niszczenie elementów drewnianych metodą ogniową, rozwinięcie polowej elektrowni oświetleniowej w bunkrach będących częścią Umocnienia Dużego Twierdzy Zegrze oraz przeprawę wodną grupy ewakuacyjno-ratowniczej łodzią saperską. Ponadto terytorialsi doskonalili umiejętności z zakresu budowy min przeciwpiechotnych, ustawianie ich w terenie lesistym oraz sporządzenie elektrycznych sieci
z wykorzystaniem ćwiczebnych środków minersko – zaporowych.

Podczas ćwiczeń wykorzystano specjalistyczny sprzęt wojskowy, którym dysponują żołnierze z 5 MBOT w tym, m.in. łodzie saperskie, pompy wodne oraz terenowe pojazdy transportowe.  

DOŁĄCZ DO NAS!

WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-60 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi obywatelstwo polskie, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.
O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno osoby, niepełniące do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści.  Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.
Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT jest doskonałą szansą na połączenie życia rodzinnego, zawodowego z możliwością służby dla Polski.

źródło: Elżbieta Obrębska Rzecznik Prasowy

Mazowiecka rygada Obrony Terytorialnej

                                                                                                                                                                                    

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 5 votes
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Wiesiek
Wiesiek
1 rok temu

Dzieci Maciory są tylko od brania kasy za darmochę. Niech się zspisza do prawdziwego wojska a nie jakieś tam podchody na łące sobie urządzają.

Anonim
Anonim
1 rok temu

Prawie „dobrze” posługują się termometrem. Super doją kasę za nic nierobienie.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x