Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

III Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka


14 października ruszają zgłoszenia do III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. S. Jopka, którego organizatorem jest Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Mazowiecki Instytut Kultury jest Partnerem Regionalnym konkursu.


Celem Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka jest aktywny udział w wychowaniu muzycznym dzieci i młodzieży, wspieranie młodych artystów w ich edukacji muzycznej oraz zainteresowanie szerokiego grona odbiorców utworami, sięgającymi do polskiego bogactwa narodowego i ludowego. Równie ważne jest także przybliżenie sylwetki patrona – Stanisława Jopka, tenora i solisty zespołu „Mazowsze”. Stanisław Jopek był postacią nietuzinkową. Posiadał nie tylko wspaniały głos – tenor o barytonowym zabarwieniu – ale również niezrównaną, pełną scenicznego temperamentu umiejętność interpretacji utworów.

Nabór do tegorocznej- trzeciej edycji konkursu zostanie otwarty 14 października. Osoby zainteresowane udziałem mogą zacząć przygotowania. Organizator konkursu – Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” – jak zawsze zadbał o przygotowanie materiałów, z których mogą skorzystać uczestnicy. Są one dostępne pod poniższym linkiem:

https://mazowsze.waw.pl/repertuar-1

Zamysłem organizatorów jest rozśpiewanie całej Polski. Wydarzenie to jest skierowane również do osób dorosłych i seniorów, którzy jak pokazuje doświadczenie z poprzedniej edycji chętnie biorą w nim udział.  Odbywa się bowiem w czterech kategoriach wiekowych: 8-13 lat, 14-19 lat, 20-25 lat oraz 26 lat plus, bez ograniczeń wiekowych. 

Konkurs składać się będzie z trzech etapów. I Etap odbywać się będzie od października 2022 roku do końca stycznia 2023 w siedzibach każdego z czterdziestu dziewięciu Partnerów Lokalnych w całej Polsce. Przesłuchania II etapu odbędą się w 8 miastach w Polsce od 15 lutego do 30 kwietnia 2023. III Etap Konkursu odbywa się w siedzibie PZLPiT „Mazowsze” w Karolinie w dn. 11 i 12 października 2023 r. Próba generalna i Gala Finałowa z udziałem laureatów Konkursu oraz Chóru, Orkiestry i Baletu PZLPiT „Mazowsze” odbędą się 13 i 14 października 2023 r.

13 listopada 2022 r. w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie przy ul. Elektoralnej 12 odbędą się przesłuchania I etapu.

Zgłoszenia można nadsyłać na adres konkurs.jopek@mik.waw.pl.
Kontakt do koordynatora: Dorota Chotyńska, tel. 22 586 42 26

Zwycięzcy w każdej z kategorii wiekowych otrzymają nagrody pieniężne: I Nagroda – 10 tys. zł, II Nagroda – 7 tys. zł, III Nagroda – 5 tys. zł, Publiczność przyzna swoją nagrodę (5 tys. zł) w drodze plebiscytu, który zostanie przeprowadzony podczas Koncertu Galowego. Organizator Konkursu przewiduje możliwość zaproszenia wybranych Uczestników na trzymiesięczny staż z możliwością późniejszego zatrudnienia w PZLPiT „Mazowsze”.

Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka powstał w 2019 roku. Pierwsza edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczestników. Do konkursu przystąpiło blisko 600 osób w różnym wieku z całej Polski. W drugiej edycji pomimo obostrzeń pandemicznych wzięło udział około 400 uczestników.  „Formułę trzeciej edycji tego wydarzenia, przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, planujemy rozszerzyć poza granice Polski, chcąc dotrzeć do rodaków na całym świecie. 

Szczegóły, regulamin i harmonogram konkursu oraz repertuar i formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie Zespołu „Mazowsze”: https://mazowsze.waw.pl/iii-edycja

Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka, u źródeł swego powstania, był odpowiedzią na reakcje publiczności, która podczas każdego koncertu „Mazowsza” śpiewała i nuciła mazowszańskie piosenki. Delikatny szmer z widowni towarzyszył „Mazowszu” od zawsze. Publiczność śpiewała nie tylko znane powszechnie hity, ale również te mniej znane i rzadziej śpiewane piosenki. Powstał zatem pomysł, aby to śpiewanie usystematyzować i rozpowszechnić w formule Konkursu. – Można powiedzieć, że pomysłodawcą Konkursu byli odbiorcy tego, co „Mazowsze” robi od ponad 70. lat. Zachowanie publiczności skłoniło nas do refleksji, że skoro widzowie tak dobrze znają ten repertuar, to dlaczego nie pójść dalej? Dlaczego nie zaprosić do wspólnego śpiewania w konkursie?
– mówi Jacek Boniecki, dyrektor zespołu.

autor: Magdalena Denko Mazowiecki Instytut Kultury

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x