Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Pomnik Bohaterów Niepodległości. Niezwykłe miejsce pamięci  w Pawłowie Kościelnym


W niedzielę 2 października 2022 roku w Pawłowie Kościelnym miała miejsce podniosła uroczystość.  Staraniem społecznego komitetu odsłonięty został pomnik „W hołdzie obrońcom Ojczyzny i wszystkim naszym rodakom poległym i pomordowanym w walce z niemieckim i sowieckim najeźdźcą w latach 1918 – 1956”. Spoczęły w nim trzy urny z ziemią pobraną: z grobu wojennego żołnierzy Brygady Syberyjskiej Wojska Polskiego poległych w walce z bolszewickim najeźdźcą w dniach 22-24 VIII 1920 r., pochowanych na cmentarzu parafialnym w Chorzelach; z „Reduty Czubak” pod Kamieńską Górą na pozycji Rzęgnowskiej, gdzie żołnierze Wojska Polskiego z 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy w dniach 1-2 IX 1939 r. bohatersko odpierali ataki Niemców i z tzw. „Łączki” na Cmentarzu Wojskowym Powązki w Warszawie, gdzie w latach 1945-1956 funkcjonariusze reżimu komunistycznego skrycie grzebali ciała pomordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego.


Pomysł upamiętnienia w ten sposób polskich bohaterów to oddolna inicjatywa Społecznego Komitetu Budowy Upamiętnień Bohaterów Niepodległości w Pawłowie Kościelnym. Przewodniczący – ksiądz Hubert Komorowski – proboszcz Parafii św. Macieja w Pawłowie Kościelnym, zebrał wokół siebie grono zaangażowanych osób: Tadeusza Łączyńskiego – Zastępcę Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa (Wiceprzewodniczący), Krzysztofa Bieńkowskiego – Starostę Przasnyskiego, Jerzego Rakowskiego – Starostę Mławskiego, Jadwigę Płodziszewską ze Społecznego Komitetu Rodzin Poległych Żołnierzy NSZ i NZW, wójtów gmin Czernice Borowe i Dzierzgowo oraz lokalnych społeczników i członków rodzin polskich bohaterów.

Ufundowanie pomnika wsparł też Instytut Pamięci Narodowej, a Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa – Adam Siwek osobiście wykonał projekt monumentu.

Patronat Narodowy nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a Patronami Honorowymi zostali: Minister Obrony Narodowej, Minister Edukacji i Nauki, Kuria Diecezji Płockiej oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W organizację uroczystości zaangażowało się również dowództwo 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu na czele z płk dypl. Bogusławem Postkiem oraz 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Niedzielne uroczystości rozpoczął koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej z Dzierzgowa. Następnie odbyła się Msza Święta za Ojczyznę oraz Bohaterów Niepodległości koncelebrowana przez JE ks. biskupa Mirosława Milewskiego. Po Mszy na cmentarzu parafialnym złożono urny z ziemią i odsłonięto pomnik oraz poświęcono okolicznościową tablicę. Odsłonięciu towarzyszył Apel Pamięci, złożenie kwiatów oraz hołd pocztów sztandarowych. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego z Torunia.

Wśród gości obecnych na uroczystości znaleźli się m.in. Henryk Kowalczyk – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł Anna Cicholska, senator Jan Maria Jackowski, nadbryg. Jarosław Nowosielski – Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP, a Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych reprezentowała Agnieszka Kazimierczak. Licznie obecne były również rodziny             poległych w walce o Niepodległą oraz  przedstawiciele organizacji społecznych.  

Oficjalnym uroczystościom towarzyszył piknik militarny zorganizowany 2. OREL z Przasnysza oraz prezentacja grup rekonstrukcyjnych z północnego Mazowsza.

red.

fot. powiat przasnyski

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x