Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy i jak możesz to zrobić?Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli samochodów osobowych. Z obowiązującej polisy można zrezygnować w kilku sytuacjach: po zakupieniu nowej polisy OC, po zakupie samochodu używanego, a także w sytuacji, gdy posiada się podwójne ubezpieczenie. W tym artykule skupimy się na zmianie ubezpieczyciela OC – kiedy i jak można to zrobić?

Zmiana ubezpieczyciela po wygaśnięciu umowy

W ostatnim miesiącu obowiązywania aktualnej umowy OC, dotychczasowy ubezpieczyciel powinien przesłać do Ciebie propozycję przedłużenia umowy na korzystniejszych warunkach. Być może nie jesteś jednak zadowolony z bieżących usług lub masz lepszą ofertę. W tej sytuacji konieczna jest rezygnacja z OC – wypowiadamoc.plto strona, na której można wygenerować wypowiedzenie umowy. Należy ją dostarczyć do bieżącego ubezpieczyciela nie później, niż w przeddzień wygaśnięcia umowy. Można to zrobić mailowo, pocztą tradycyjną lub osobiście w placówce. Pomimo wypowiedzenia, umowa będzie obowiązywała do końca trwania umowy, ale nie zostanie przedłużona. Wcześniej warto się jednak zatroszczyć o nowe ubezpieczenie, które zacznie obowiązywać po wygaśnięciu starej umowy.

Zmiana ubezpieczenia OC po zakupie samochodu używanego

Kupując samochód używany, wraz z kompletem dokumentów otrzymujesz także polisę OC, która została wykupiona przez poprzedniego właściciela. Sprzedający poinformuje ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu, a OC przejdzie na Ciebie. Możesz postępować analogicznie, jak w powyższym przypadku, a zatem wypowiedzieć umowę dopiero w przeddzień jej wygaśnięcia, co pozwoli korzystać z obecnego OC. Czasem konieczna jest jednak dopłata, jeśli zażąda tego ubezpieczyciel. Po zakupie samochodu masz jednak prawo kupić nową polisę OC, która będzie dostosowana do Twoich potrzeb i wypowiedzieć umowę dotychczasowemu ubezpieczycielowi ze skutkiem natychmiastowym. W tej sytuacji poprzedni właściciel auta może uzyskać zwrot części składki.

Co zrobić w przypadku podwójnego ubezpieczenia OC?

Zdarzają się sytuacje, w których kierowca zapomina wypowiedzieć dotychczasową umowę, a jednocześnie kupuje nową polisę. Jeśli stara umowa nie została wypowiedziana, zgodnie z przepisami zostanie przedłużona automatycznie, a kierowca zostanie wezwany do uiszczenia opłaty. Co zrobić z podwójnym ubezpieczeniem? Wciąż masz prawo wypowiedzieć umowę OC u poprzedniego ubezpieczyciela i należy to zrobić jak najszybciej. Firma ubezpieczeniowa ma jednak prawo oczekiwać, że pokryjesz koszty za okres obowiązywania przedłużonej umowy. Także przy oddaniu samochodu na złom lub sprzedaży na części należy wypowiedzieć umowę OC.

W jaki sposób można szybko i skutecznie wypowiedzieć polisę OC?

Wypowiedzenie umowy z ubezpieczycielem można złożyć w kilka minut bez wychodzenia z domu. Wiele firm ubezpieczeniowych umożliwia klientowi złożenie wypowiedzenia drogą elektroniczną, a jedną z nich jest Link4, o czym możesz dowiedzieć się więcej w tym miejscu: https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-link4 . Na tej stronie można znaleźć instrukcje dla wielu innych firm ubezpieczeniowych. Procedura wygląda podobnie: na stronie wypełniasz krótki formularz, co pozwoli wygenerować dokument wypowiedzenia. Dokument ten należy dostarczyć do ubezpieczyciela nie później, niż w dzień poprzedzający wygaśnięcie umowy. Można to zrobić w panelu klienta, drogą mailową, pocztą tradycyjną, a także osobiście w najbliższej placówce.

 

mat. sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x